Ірина Атаєва, авторка Instagram-блогу про красу і книги
й Telegram-каналу «Книжкова смакота»
Осінь – найулюбленіший сезон для читачів. Атмосфера цієї пори року наче створена для проведення часу із книгою у затишній атмосфері з чашкою какао або кави, занурившись у плед у зручному кріслі. Дні стають коротшими, сонця все менше, температура падає, і це створює ідеальні умови для моторошних читань. Не дарма саме восени тягне на лячні та атмосферні історії – коли за вікном морок, повірити у них набагато легше.
Я вирішила підготувати добірку, яка умовно ділиться на дві категорії. У першій будуть книги із містичним настроєм – саме те, що треба читати на Гелловін, а у другій я зібрала більш інтелектуальні книги, але з осіннім настроєм.
Містичні книги
Стівен Кінг «Салимове лігво»
Жодна добірка без Кінга не обходиться, не дарма ж його звуть «королем жахів», і багато його книг можна віднести до категорії моторошних, але я вирішила виділити саме «Салимове лігво». Сюжет розповідає про письменника Бена Міерза, який повертається до свого рідного містечка аби написати нову книгу. Надихнутись на історію він планує моторошними подіями минулого, які трапились у страшному будинку на пагорбі. Але події теперішнього виявляються ще більш жахливими, адже прямо у центрі міста оселилось справжнє зло, яке щоночі шириться і шириться.
Події книги починають розгортатись на початку осені й фіналізуються вже на порозі зими. Автор майстерно підкреслює нагнітання подій книги змінами у природі. Тепла, сонячна осінь перетворюється на мряку, суцільну темряву і пронизливий холод.
Це дуже атмосферна та ляклива книга, вона захопить вас і не відпустить до останньої сторінки.
Рей Бредбері «Щось лихе насуває»
Бредбері вважається майстром атмосферних осінніх книг, і, мабуть, «Щось лихе..» –найкраща з них. Це класика з класики. Уявіть – у маленьке містечко наприкінці жовтня, десь за тиждень до Гелловіну, приїздить загадковий і моторошний цирк. Двоє чотирнадцятирічних хлопчаків страшенно бажають подивитись на те, ЩО саме привіз до них цирк, ЩО ховається за оксамитовими шатрами. А приховано там щось справді лихе. Всі мешканці поступово підпадають під вплив директора цирку і змінюються.
У книзі є все – поетична мова, несподівані сюжетні повороти, жовтневий настрій, колоритні персонажі, липка атмосфера жаху, фаталізм, але з нотками оптимізму. Вона точно не лишить вас байдужими.
Роджер Желязни «Ніч у самотньому жовтні»
Хоча Желязни – майстер наукової фантастики, йому вдалось створити щось настільки культове та моторошне, що тисячі читачів щороку в жовтні читають його книгу.
Сторінки її пахнуть осінніми дощами, жовтим листям, готичною атмосферою та чимось казковим.
Оповідь ведеться від імені пса Нюха, який разом із своїм хазяїном кожного жовтня грають у гру, від якої, не більше і не менше, залежить доля світу. Головними героями книги є різні знакові персонажі – якщо ви поціновувач жанру, то точно впізнаєте як відомих письменників, так і їх персонажів. Дуже проста, але захоплюива історія із відсилками до масової культури.
Інтелектуальні книги
Кадзуо Ішігуро «Не відпускай мене»
Історії Ішігуро завжди сповнені зворушливості та суму, але саме «Не відпускай мене» наче квінтесенція всього цього, ще й приправлена осіннім настроєм, холодним вітром та приреченістю. Сюжет мінімальний, він майже не рухається, головне у ньому – спогади героїні книги Кеті, яка їде в автівці та згадує своє минуле. Через спогади ми дізнаємось про світ, у якому живе Кеті, хто вона (або що), про її почуття, шукаємо сенс життя й місце на цій планеті.
Історія дуже щімка, меланхолійна, повільна, багатошарова, вона підштовхує до роздумів про базові людські права та потреби, відкриває у вас нові почуття, провокує сльози.
Роман має безліч поціновувачів, номінувався на Букерівську премію та Премію Артура Кларка.
Франц Кафка «Перевтілення»
Кафка – майстер атмосферних, гнітючих історій, вони завжди пронизані холодом, відчаєм, приреченістю, і саме природу він використовує для підкреслення сюжету. Події найвідомішого оповідання «Перевтілення» починаються з того, що головний герой Грегор прокидається не зовсім у тому стані, в якому засинав, а за вікном барабанить дощ. Природа і надалі по сюжету буде відтіняти розвиток змін, які відбуваються із Грегором.
Осінь – ідеальний час для знайомства та вивчення творчості Кафки, бо поринати у його історії, вишукувати символізми, приховані сенси та дивуватись генію автора набагато легше, коли за вікном холод і злива.
Кнут Гамсун «Голод»
Це перший роман автора, і він зробив його відомим. Текст настільки вражаючий, багатий та дивний, що не закохатись у нього просто неможливо. Розповідається історія героя без імені, який живе у неназваному місті й пише тексти для газети. Ми знаходимось у його голові, читаємо сумбурні та хаотичні думки, слухаємо виправдовування, розуміємо і не дуже мотивацію дій.
Все, чим поглинутий герой і чого прагне, – це їжа. Він потерпає від постійного голоду, багато днів не має ні крихти у роті. Від цього мозок починає виробляти дивне, герой поводиться не дуже адекватно, він наче п’яний і живе у викривленій реальності.
Ви точно ніде не знайдете настільки різноманітних описів одного і того ж стану – голоду. А посилює цей стан та відчай героя все більш наступаюча осінь, з холодом і вітром, пронизуючим до самих кісток.
Дуже сподіваюсь, що надихнула вас на читання однієї або й усіх книг із добірки. Вони справді цікаві, унікальні й атмосферні.
Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram та не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!