Це корисно: що таке мікрогріни та як їх їсти?

Пророщені зерна й молоді рослини їдять із давніх-давен, проте останні роки спостерігається бум мікророслин. Науці довелося встигати за модою: досліджувати мікрогріни почали, коли вони вже завоювали серця шеф-кухарів і влаштувалися в супермаркетах.

Виявилося, що вміст вітамінів у молодих рослинах у 3 − 5, а іноді й у 50 разів вище, ніж у дозрілих. Таким чином статус «суперфуд» у ситуації зелених проростків є цілком виправданим. Наприклад, молоді пагони червоної капусти, кінзи й редиски в 40 разів багатші життєво важливими елементами, ніж дорослі рослини. Це справжня скарбниця вітамінів Е, К, С, бета-каротину, антиоксидантів. А значить, вони безцінні для здоров’я шкіри, очей, профілактики раку. Вважається, що дві чайні ложки мікрозелені щодня (при здоровому харчуванні та здоровому способі життя) здатні запобігти злоякісним змінам. Зачатки рослини нормалізують обмін речовин і допомагають виводити токсини з організму. Проте, при виразці та гострих захворюваннях шлунково-кишкового тракту така добавка протипоказана. Оскільки процес пророщування пов’язаний із вологою та теплом, сприятливими для бактерій, дуже важливо ретельно мити паростки.

Мікрогріни настільки універсальні, що й тут заслуговують на звання суперпродукти. Їх можна (й потрібно) додавати до салатів, сендвічів, смузі та фрешів. Ними можна посипати суп замість зелені (або разом із нею) при подачі. Зрештою, паростками можна прикрасити будь-яку страву. Єдиний виняток: небажано поєднувати їх із коров’ячим молоком.

Чим відрізняються проростки від мікрогрінів?

Часто ці слова вживаються як синоніми, проте відмінність все ж є. Проростки – це молоді рослини, що тільки проклюнулися з зерна (до 7 днів після проростання). У них є корінь, стебло й недорозвинений листок. Зміст вітамінів у них зростає з кожним днем ​​і досягає піку в мікрогріні. Мікрогріном вважається паросток із стеблом і листочками, який вживається в їжу вже без корінця.

Якщо для того, щоб проростити зерно й отримати проросток, достатньо вологи, то мікрогрінам необхідні сонячне світло, ґрунт або її замінник. «Вік» мікрогрінів – до 14 днів із моменту пророщування зерна. Якщо проростки білі або бліді, то мікрогріни бувають і зеленими, і червоними – тому ними люблять прикрашати страви.

Види мікрогрінів

Броколі: володіють ніжним смаком і текстурою. Зміст сульфурофана (органічна сполука рослинного походження, що має протиракову й антибактеріальну властивості) в 50 разів вище, ніж у дорослій рослині (як, в свою чергу, багатша за інші продукти).

Люцерна (alfalfa): ніжні паростки мають приємний солодкуватий смак. Багаті кальцієм, калієм, вітамінами К і С. За смаком і властивостями близькі з паростками конюшини. У 100 г проростків 8 калорій і 0 г жиру.

Пшениця: із зелених проростків пшениці роблять фреш для зміцнення імунітету, підвищення життєвого тонусу, очищення печінки, зняття набряклості, профілактики раку. Надає сяючого вигляду шкірі та блиску волоссю. Напій номер один для тих, хто вирішив позбутися від використання окулярів.

Рукола: у проростків руколи приємний гоструватий смак. За вмістом антиоксидантів вони поступаються тільки мікроброколі. Багаті на каротин, йод, вітамін С. Інтенсивно впливають на обмін речовин, сприяють виведенню холестерину й підвищення рівня гемоглобіну.

микрогрины

Буряк: одні з найкрасивіших паростків. Містять зеаксантин, необхідний для здорового зору. Зміцнюють імунітет і благотворно впливають на травлення та кровотворний процес.

Гірчиця: паростки гострі й пряні на смак. Ця мікрозелень багата на вітаміни С і Р, попереджає старіння стінок кровоносних судин, стимулює апетит і кровообіг. Прекрасно доповнює страви з м’яса й риби, піддається легкій термічній обробці.

Дайкон: молоді листки багаті вітамінами A, B1, B2, C, РР і мінеральними сполуками. Підстьобують імунну систему, поліпшують травлення.

Кресс-салат: мікроросткі мають легкий пряний присмак. Вміщені в них вітаміни групи В, С, каротин, рутин покращують травлення, сон і самопочуття, зміцнюють організм у цілому.

Цибуля: тонкі зелені «волоски» з делікатним смаком цибулі.

Соняшник: найбільше подобається тим, хто куштує мікрозелень вперше. Зрозумілий солодкуватий смак часто залишається улюбленим. Великі хрусткі паростки допоможуть оздоровити весь організм.

Горошок: смачні, солодкуваті, злегка кучеряві паростки прикрасять будь-яку страву та зарядять організм енергією.

Червона капуста: різнокольорові мікропаростки багаті на вітаміни С (у 40 разів більше, ніж у дорослій рослині), Е, К.

Селера: зелень повільно проростає з дрібних зерен, володіє концентрованим смаком селери з гірчинкою. Багата на антиоксиданти, які захищають клітини й судини, корисні при менопаузі.

виды микрогринов

Кале: у молодої капусти кале листя красивої форми, смак ніжний. Кале допомагає виводити токсини й боротися з раком. Високий вміст вітаміну С (пік припадає на рослини у віці 15-16 днів) стимулює вироблення колагену.

Мізуна: листова японська гірчиця. Пряні паростки повні смаку й аромату. Допомагають регулювати водний обмін в організмі, очищати стінки судин від бляшок.

Квасоля: пророщена молода квасоля багата на залізо, калій, амінокислоти й вітамін С, тому її часто рекомендують додавати до раціону при грипі та простудних захворюваннях, а також для їх профілактики.

Соя: паростки з високим вмістом вітамінів С і групи В, каротину, мінералів, клітковини й лецитину. Допомагають боротися з гіповітамінозом, порушеннями обміну речовин, покращувати пам’ять і увагу. Паростки за смаком трохи нагадують спаржу.

Нут: пророщений нут містить вітаміни А, С, групи В, марганець, кремній, залізо, бор, калій і кальцій, багатий на клітковину. Паростки мають сечогінну, протизапальну й в’язку дію, сприяють загоєнню ран, поліпшують стан шкіри та колір обличчя.

Ячмінь: підвищує витривалість організму й нормалізує кислотно-лужний баланс. Паростки багаті на вітаміни В12, К і С, провітаміни А, цинк, мідь, марганець, залізо.

Розторопша: паростки активно допомагають у захисті й відновленні печінки. Містять селен і цинк, вітаміни А, Е, F, K, D. Допомагають у виведенні жовчі, каменів, боротьбі з алергіями, зменшують запальні процеси, захищають печінку від токсинів та інфекцій.

Маш-салат (боби мунг): ці паростки допомагають оздоровлювати клітини організму завдяки багатому вмісту ензимів і вітаміну С.

Редис: приємно-пекучі листки містять комплекс вітамінів, мінеральних сполук, тіамін, рибофлавін і ефірні олії. Покращують травлення, допомагають боротися з набряками.

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також

Фото: Shutterstock