Як правильно поєднувати вітаміни: шпаргалка для здоров’я

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Які вітаміни не можна приймати разом, розповімо разом із нутриціологом, лектором та засновницею онлайн-школи здоров'я Nina School Ніною Ходаковською. Дізнайтеся, які вітаміни можна поєднувати, щоб вони приносили максимальну користь організму, а які, навпаки, несумісні між собою.

Ніна Ходаковська

Аби правильно поєднувати вітаміни, необхідно пам’ятати, що вони мають правильно розподілятися по сполучуваності один з одним і за часом доби. Тому що є вітаміни, які бадьорять, а є ті, які заспокоюють. А також існують вітаміни, які своєю дією можуть витісняти один одного з організму, і тоді від їх прийому ви не відчуєте жодного ефекту.

Хороша сумісність вітамінів здатна забезпечити добову потребу організму. Якщо приймати нутрицевтики, які між собою погано взаємодіють, у кращому випадку ефекту від такого лікування не буде, а в гіршому – збільшиться ризик розвитку побічних ефектів. Тому давайте розберемося, як поєднувати вітаміни, яка сумісність вітамінів різних груп, як поєднувати прийом вітамінів та мікроелементів.

Все про сумісність вітамінів

Із вітаміном А ідеально поєднується вітамін Е і вітамін С. Вітамін Е захищає вітамін А від окислення, а вітамін С посилює засвоюваність двох інших. Крім того, з вітаміном А добре поєднуються йод, цинк і залізо. З вітаміном Е в тандемі працює і селен.

Відмінно поєднуються вітамін D, вітамін К і вітамін С. До пари вітамін D і вітамін К можна додати кальцій. Вітамін До підсилює дію вітаміну D, а він, у свою чергу, дію кальцію, а кальцій і вітамін К відповідають за міцність і здоров’я кісток. Також ці вітаміни добре поєднуються з магнієм і фосфором.

Сумісність вітамінів групи В:

  • Вітамін В1 поєднується з вітаміном С і магнієм;
  • Вітамін В2 поєднується з вітаміном С, вітаміном D3, залізом і вітаміном В9;
  • Вітамін В3 «дружить» із хромом і цинком;
  • Вітамін В5 поєднується з міддю;
  • Вітамін В6 можна поєднувати з магнієм, вітаміном D3 і залізом;
  • Вітамін В9 (фолієва кислота) «дружить» із вітаміном В2, вітаміном D і залізом;
  • Вітамін В12 поєднується з кальцієм.

Які вітаміни не можна поєднувати

Прийом вітаміну А і вітаміну Е не рекомендується поєднувати з міддю. Також вітамін Е варто пити окремо від вітаміну D і заліза: під дією вітаміну Е ці вітаміни гірше засвоюються організмом.

Вітамін С ідеально поєднується з залізом і хромом. Кожна з трьох речовин служить каталізатором для засвоєння двох інших. Також разом із вітаміном С можна приймати вітаміни А, Е, D3, В1 і В2.

Окремо один від одного потрібно пити цинк і мідь, скільки їх спільний прийом витісняє один одного з організму. Також окремо від цинку рекомендується приймати залізо, кальцій, магній, вітамін В6 і В9.

Залізо не варто пити в один прийом з кальцієм, магнієм, цинком і хромом. Перші три знижують рівень заліза, а хром негативно впливає на здатність заліза проникати всередину клітини.

З вітамінами групи В все трохи складніше, тому що багато хто з них не поєднуються один з одним.

Які вітаміни групи В не сумісні:

  • Вітамін В1 не сполучається з вітамінами В2, В6 і В12.
  • Вітамін В2 не сполучається з вітаміном В1 і кальцієм.
  • Вітамін В3 «не дружить» із вітаміном В12.
  • Вітамін В6 не варто поєднувати з вітамінами В1, В9, вітаміном Е і цинком.
  • Вітамін В9 «не дружить» із вітамінами В6 і В12.
  • Вітамін В12 не сполучається з вітамінами В1, В3, В9, вітаміном С, міддю і залізом.

Але якщо йдеться про комплексні препарати, де вже є всі вітаміни групи В, то така форма прийому допустима. У комплексах розраховується певний час вивільнення кожного вітаміну, так що вони один одному не заважають.

Як правильно приймати вітаміни

Практично всі нутрицевтики рекомендується пити під час їжі. Виняток становлять тільки амінокислоти і колаген – їх варто приймати натщесерце, так організм отримає більше максимальний ефект.

Під час сніданку рекомендується пити: залізо, вітаміни групи В, йод, вітамін D, вітамін К, магній цитрат або малат. Ці нутрицевтики можуть бадьорити, тому їх прийом відбувається вранці.

У денний час можна пити: вітаміни А, Е, D і К, а також мідь, цинк, магній цитрат або малат. Прийом цих нутрицевтиків допускається в обідній час, оскільки деякі з них не варто поєднувати.

Під час вечері можна приймати: цинк, селен і магній (цитрат, гліцинат, таурат, треонат). Ці нутрицевтики мають заспокійливий ефект або не впливають на сон. Також нейтральними нутрицевтиками є вітамін С і Омега-3, тому їх можна пити в будь-який час доби.

Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також