Вчений-генетик розповів, чому жінки менше страждають від коронавірусу

 • HOW TO BEAUTY

  HOW TO BEAUTY

 • Адвент-календар 2021

 • Листи Діду Морозу 2021

 • Пептиди

  Пептиди

 • Біохакінг шкіри

  Біохакінг шкіри

Виявляється, жінки частіше переносять COVID-19 у легкій формі, ніж чоловіки. І на те є свої причини. Ні, річ не в гендерній вибірковості вірусу, в чому саме – пояснив відомий український генетик Олександр Коляда.

Науковий директор молекулярно-генетичної лабораторії Diagen, науковий співробітник Інституту геронтології НАМН Олександр Коляда продовжує ділитися своєю професійною думкою на тему коронавіруса і вакцин. Так, вчора, 18 січня, на своїй сторінці в Facebook вчений написав новий пост, у якому назвав основні причини, через які жінки менше страждають від наслідків коронавірусної інфекції.

Олександр Коляда

*Далі публікуємо оригінальний текст автора.

Жінки менше страждають від коронавируса, і ось чому

По-перше, треба сказати, що річ не тільки в коронавірусі, і не тільки в жінках. Від усіх інших простудних захворювань ускладнень у чоловіків також більше, так що річ не в гендерній вибірковості «корони». Та й в цілому в природі у абсолютної більшості ссавців, самці хворіють більше і живуть відповідно менше. Так що питання загальнобіологічне і не людське.

По-друге, причин може бути три. Найбільш глибинна причина – генетичні відмінності. Як пише підручник біології, у жінок дві Х-хромосоми, а у чоловіків одна Х і одна Y. На Х-хромосомі досить багато генів у порівнянні з Y, і щоб жінки так очевидно не перевищували чоловіків, одна з Х-хромосом вимикається і в клітинах не працює. Це називається компенсація дози і вона зрівнює чоловіків і жінок у багатьох біологічних проявах. Таке виключення відбувається не для всієї Х-хромосоми, і деякі її частини його уникають. І ось виявилося, що білок ACE2, який служить воротами для коронавіруса в наших клітинах, якраз знаходиться на такій ділянці Х-хромосоми, яка частково уникає виключення для зрівнювання статі. Тобто у чоловіків є одна копія гена, з білком якого зв’язується вірус, а у жінок їх дві. Коли вірус зв’язується з цим білком, він не тільки проникає в клітину, а ще й виводить з ладу тонку клітинну машинерію, і тим самим вносить дисбаланс до багатьох систем організму. Це може спричинити ускладнення при інфекції. Оскільки у жінок копій гена дві, і вони можуть відрізнятися між собою, вірусу складніше зламати всі ці білки на клітинах, і частина з них продовжує працювати на благо всього організму. Жінки не рідше заражаються COVID-19. Але трохи рідше страждають від ускладнень.

Друга причина статевих відмінностей – це гормони. Тестостерон, яким так пишаються чоловіки, давно відомий пригнічувач імунітету. Навіщо так зроблено – окреме цікаве питання. Звичайно, це не основна його роль і медичний його вплив дуже складний. Але у біологів є еволюційне пояснення його зв’язку з імунітетом. Теорія гандикапу говорить про те, що самки в природі вибирають самців за найбільш «тестостероновими» ознаками: низький голос, ризиковану поведінку, широкі вилиці, красиві м’язи. Ну або що там прийнято вважати мужнім у вашого виду. І щоб людство (і всі інші спільноти) не потонули в безодні легковажних і поверхневих виборів самок, природа прикрутила тестостерону ще й функцію невеликого придушення імунітету. Це дозволяє відсівати по-чоловічому красивих, але слабких. Якщо бачиш павича з великим хвостом, і він ще й дожив до статевої зрілості і не помер від інфекцій і паразитів, значить у нього і чоловічі гормони в нормі, і з імунітетом склалося. Його потомство буде і життєздатним, і сексуально популярним. До речі, в одному дослідженні помітили, що лисі чоловіки (ще одна ознака підвищеного тестостерону) частіше потрапляють до лікарні при «ковіді». Естроген же, навпаки, мабуть, сприяє захисту від інфекційних хвороб.

Третя причина – це вже поведінка. У всіх країнах світу, в незалежності від культурних особливостей, жінки живуть довше за чоловіків. При цьому черги в наші поліклініки здебільшого наповнені бабусями, а не дідусями. Жінки більше піклуються про своє здоров’я, в середньому рідше виходять на вулицю і більше дотримуються карантинних правил. Що очевидно йде їм на користь. Чоловіки ж і більше курять, і правил менше дотримуються.

Підписуйтесь на наш YouTube-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також