Все про суперфуди: японський чай матча

Один із найпопулярніших сортів чаю зараз – японський матча. Чай преміум-класу, чай-суперфуд. Ми розповімо про особливості цього зеленого порошку, його виробництво і способи приготування.

Чай матча – це натуральний суперфуд. Суперфудами називають продукти із високим вмістом вітамінів, мінералів, антиоксидантів. Поняття “суперфуд” ніяк не закріплене в законодавстві, тому ним можна назвати все, що завгодно. Водночас фахівці з харчування стверджують, що для того, аби називатися суперфудом, продукт повинен мати природне походження, бути повністю або мінімально обробленим, використовуватися в сирому вигляді. 

Що таке матча? 

Матча (або “маття” в оригінальній вимові) — японський зелений чай, листя якого розтирають на порошок. Сировина – чайне листя тенчу – збирається лише один раз на рік. За кілька тижнів до збирання листя кущі затінюють, оберігаючи від потрапляння сонячних променів. Так листок залишається ніжним і соковитим, у ньому не синтезується танін: чай виходить м’яким за смаком, майже нетерпким. 

Друга відмінність від традиційних виробництв китайського та індійського чаїв – листя для матча не піддаються ферментації. Свіже листя після збору швидко пропарюють, зберігаючи в ньому усі мікроелементи та зелений пігмент. Потім листя так само швидко охолоджується і подрібнюється на легку, невагому пудру насиченого зеленого кольору.

Японський чай матча: користь напою 

Порошок матча включає компоненти, які знають і використовують для повної активації всіх функцій організму. Відсутність ферментації означає збереження в десятки разів більшої кількості поліфенолів та антиоксидантів, ніж у інших чаях.

Антиоксиданти – це особливі речовини та ферменти, що відповідають за боротьбу з окисленням та старінням клітин. Такий же феноменальний склад залишається і з ряду важливих для організму мікроелементів: наприклад, у дев’ять разів більше бета-каротину, ніж у моркві, більше калію, ніж у бананах, і вчетверо збільшені властивості зв’язувати та виводити токсини і солі важких металів, ніж це роблять шпинат та інша листова зелень.

Зелений чай матча прискорює метаболізм, помітно підвищує рівень енергії (без кофеїну!). На відміну від, власне, найближчого його стимулятора – кави, матча має лужний, а не закислювальний ефект. Матча помітно зміцнює імунітет та стабілізує рівень холестерину в крові.

Матча: які бувають класи чаю

Загалом матча поділяють на 9 класів, які можна об’єднати у категорії «суперпреміум», «преміум», «стандарт» та «матча для їжі». Перші дві категорії – чай з наймолодшого та ніжного листя, останні – з дорослого, яке розтирають, не видаляючи стебла та тверді прожилки. Також на “сорти” чай ділять залежно від того, з якої частини куща зібрали листя: чим вище та ніжніше листя, тим дорожче.

Справжній матча вирощують лише в Японії. Крім цього, важливо знати, що японці експортують лише 1% свого чаю. Решту випивають самі. Тут важливо довіряти перевіреним брендам. Перетерті на порошок інші відомі індійські, китайські або шрі-ланкійські сорти типу ганпаудер, біночунь, саусеп та інші з матча нічого спільного не мають. Такі порошки можна використовувати хіба що для ароматизації кондитерських виробів та морозива як більш дешевий аналог матча. Але варто пам’ятати, що вони відрізнятимуться за смаком та корисністю.

Як заварювати чай матча

Як заварювати чай матча

Інгредієнти:

  • ½ ч.л.
  • гаряча вода

Приготування. Для того, щоб приготувати чай, потрібно взяти половину чайної ложки матча і покласти його у велику чашку. Залити гарячою водою 70-80 градусів, не доводячи до кипіння. Спочатку можна влити 15 мл і ретельно розмішати порошок, а потім додати об’єм води, що залишився. Або відразу влити воду в чашку і збити напій до утворення невеликої піни. Для збивання можна придбати спеціальний бамбуковий чайний вінчик або обійтися чайною ложкою.

Як приготувати матча латте

Як приготувати матча латте

Інгредієнти:

  • 150 мл молока 
  • ½ ч. л. порошку матча 
  • 15 мл гарячої води 

Приготування. Половину чайної ложки матча кладемо в чашку і заливаємо гарячою водою 70-80 °С. Ретельно перемішуємо порошок до повного розчинення. Окремо нагріваємо молоко і збиваємо його, як для капучіно: за допомогою капучинатора або кавомашини, або механічно у френч-пресі. Вливаємо гаряче молоко у чай. Цукор або інший підсолоджувач – за смаком.

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!