Складно уявити косметичку хоч однієї сучасної жінки без засобу для зняття макіяжу. Пальма першості попри всю множинність подібних засобів для очищення належить міцелярній воді, яка є хітом індустрії краси останніх років. Однак, незважаючи на популярність beauty-продукту, більшість жінок досі вдається у питання, як правильно використовувати міцелярну воду, як вибрати гідну формулу і, звичайно, чи варто її змивати. Розбираємося в усіх тонкощах разом із нашим експертом, а наприкінці статті ділимося пʼятіркою кращих «міцелярок».
Але перед цим пропонуємо взяти участь у невеликому опитуванні від Beauty HUB, аби ми краще зрозуміли ваші взаємини з цим бʼюті-засобом. Відповідайте, тільки якщо ви користуєтеся міцелярної водою, в іншому випадку − просто пропустіть опитування.
Юлія Гагаріна, хімік-технолог, розробник косметичних засобів
На щастя виробників − звичайна вода освіжає шкіру, але далеко не завжди змиває макіяж. Що ж, у косметичних компаній є можливість запропонувати свою версію «чарівної води» − міцелярної. Ще років десять тому її досить було просто поставити на полицю − і флакони розбирали ніби безкоштовне шампанське. Тепер, щоб зацікавити споживачів, доводиться ставати винахідливими. До стандартної властивості «очищувати» додаються ексфоліація, матування і стягування пор. Чиста вода в основі і навіть термальна − це вже занадто нудно і буденно. Тому стали пропонувати міцелярне очищення на основі квіткових вод, талої води арктичних льодовиків і навіть «мікроводу, збагачену воднем». Як розібратися в цьому різноманітті − питання, гідне пильної уваги.
Гамлетівське питання: мити чи не мити?
Одна із оман покупців – ставитися до міцелярної води як до власне води. Саме на ній ґрунтується впевненість, що такий засіб не треба змивати зі шкіри. Звісно може бути, що маркування, яке стоїть на флаконі, «не вимагає змивання». Але це не означає, що цієї рекомендації завжди потрібно дотримуватися. Поясню докладніше, чому.
Міцелярна рідина − це «недокрем», який «замаскувався» під мікрокрем. У її виробництві використовується та ж сировина, що і для крему (олія, емульгатори, зволожувачі, консервант, віддушка). Тільки крапельки олії з емульгатором у міцелярній рідині настільки дрібні, що вийшла ніби вода. Завдяки тому, що в складі такої води є олія, вдається розчиняти стійкі компоненти макіяжу, а емульгатор дозволяє все це легко змити з обличчя. Саме в якісних характеристиках емульгатора, що називається, собака заритий, тобто в них і криється вирішення питання − змивати або не змивати засіб.
Перші версії міцелярних рідин мали в складі дуже м’які емульгатори на основі полоксамерів (Poloxamer 188, Poloxamer 407). Їх у косметику «закликали» з фармацевтики, де вони до сих пір використовуються в очних краплях («штучна сльоза»), в якості наповнювача таблеток і як основа для мазей / емульсій. Але з огляду на те, що полоксамер − це приклад «чистого і незатьмареного біосинтезу» (штучно синтезований компонент), то наука шукала йому «зелену» альтернативу.
Зараз такою виступають похідні рослинної олії і тростинного цукру − Lauryl Glucoside, Coco Glucoside, Lauroyl Methyl Glucamide, Capryloyl / Caproyl Methyl Glucamide та інша «цукрова хімія», на основі якої роблять натуральну і органічну косметику. Засоби з полоксамерами і глюкозидами настільки м’які та делікатні, що дозволили писати на етикетці «не вимагає змивання».
Зніміть це негайно
Правда, пізніше хорошу і благородну ідею довелося трішки «оптимізувати». А все тому, що міцелярні рідини на їх основі вкрай примхливі. Вони намагаються помутніти і всіляко зіпсувати свій зовнішній вигляд в процесі зберігання. Тому хіміки стали їх стабілізувати більш «важкою артилерією». Класичний приклад таких емульгаторів-стабілізаторів − це етоксильовані жирні спирти й полісорбати (PEG-8 Stearate, PEG 40 Hydrogenated Castor Oil, Polysorbate-20 тощо).
Аби домогтися більшої стійкості системи, емульгатор комбінують із великою кількістю со-ПАР (бутиленгліколь, пропіленгліколь, нижчі спирти тощо). В результаті товарний вигляд у продуктів стає гідним, а ось сумісність зі шкірою − не настільки ідеальною. Все тому, що разом з макіяжем ці емульгатори «захоплюють» і хороші ліпіди нашої шкіри. Особливо вдало вони це роблять тоді, коли їм ніщо не заважає («засіб не змивається»).
А тепер озвучу одну надзвичайно непопулярну річ. Результатом систематичного не змивання міцелярної рідини зі словами PEG і Polysorbate скоріш за все може бути сухість окремих ділянок шкіри, її почервоніння і підвищена чутливість шкіри. Звідси висновок: бачите на етикетці слова «не змивати засіб», перестрахуйтеся, що би там не писав виробник. До слова, якщо в одному флаконі ви побачите «коктейль» з Poloxamer і PEG (що часто роблять для поліпшення формули, яка допомагає прибирати водостійкий макіяж), то це засіб я теж рекомендую змивати.
Вода у воді
Саме час поговорити про склад води − адже в міцелярній рідині її може бути до 95%, тому якісний склад «міцелярки» безпосередньо впливає на стан шкіри.
У ситуації чутливої шкіри, коли «обпікся і дмеш на воду», можна і потрібно шукати мінімально «навантажені» активними компонентами склади. У них може бути як просто очищена, так і термальна вода. У першому випадку буде відбуватися просто очищення, у другому − мінеральні солі термальної води стануть впливати заспокійливо. Для тих, хто хоче «заморочитися» і використовувати засіб на основі льодовикової води, є сенс подумати про співвідношення ціни і отримуваних властивостей. Мінеральний склад льодовиків програє термальній воді, але виграє з точки зору «просто води».
Для отримання додаткового зволоження і тонізації підійдуть різні квіткові води − побічний продукт отримання ефірних олій. Саме тому, окрім приємного запаху, вони мають ще й аромотерапевтичну дію. Міцелярні води на їх основі − це вдале поєднання красивої маркетингової історії та реальної користі для шкіри.
Вода з іншої планети
На азіатському ринку існує свій погляд на воду в міцелярній рідині. При вивченні бестселера від Dr. Jart + буквально вражає напис: «Мікровода, яка містить 85% активного водню». Обидві частини цього опису звучать як «WTF». В тому сенсі, що це якийсь псевдонауковий напис. Для очищення совісті починаю шукати дослідження по «водневій воді (hydrogen-rich water)» і… відкриваю нову планету. Виявляється, така вода дійсно існує. Її штучно «насичують» воднем (процес називається електроліз). Збагачена воднем вода має властивості сильного антиоксиданту, з вибірковою дією: нейтралізує найагресивніші вільні радикали (з групою −ОН) і залишає більш слабкі (вони служать «зброєю» для наших імунних клітин).
Японські та китайські вчені публікують безліч робіт про користь прийому «водневої води» при лікуванні різних захворювань (інфаркт, хвороби Альцгеймера й Паркінсона, діабет 2-го типу й ще безліч пов’язаних з окислювальним стресом захворювань). У косметичних цілях її застосовують для зняття запалень і прискореного загоєння. Назвати «водневу воду» панацеєю не ризикну, проте як цікавий і перспективний напрямок − однозначно «так». Єдиний і «жирний» мінус, який бачу, − її висока нестабільність. Водень випаровується з води буквально за хвилини, тому треба користуватися дуже герметичними упаковками і будувати складні виробничі цикли. Але це вже дрібниця в порівнянні зі світовою революцією, яку ось-ось привнесуть в наше життя вчені.
Редакція Beauty HUB вибрала п’ять кращих б’юті-засобів для демакіяжу під назвою «міцелярна вода».
Institut Esthederm, Osmopure Face and Eyes Cleansing Water
Французький інститут краси Institut Esthederm має в своєму арсеналі бестселер − міцелярний засіб для зняття макіяжу й очищення «3 в 1» Osmopure Face and Eyes Cleansing Water: демакіяж зони очей і губ, очищення обличчя, тонізація шкіри. Особливість «міцелярки» в тому, що вона містить фірмовий компонент бренду − клітинну воду, яка доглядає за всіма типами шкіри, незалежно від віку. Також до складу увійшли фруктові олігосахариди, екстракт пеумуса, гліцерид і пропіленгліколь, які в комплексі гарантують очищення на професійному рівні. Експерти бренду рекомендують змоченими в бʼюті-засобі ватяними дисками, провести демакіяж очей і губ, потім приступити до очищення всього обличчя. Об’єм 200 мл, орієнтовна ціна 670 грн.
Dior, Hydra Life Micellar Water No Rinse Cleanser
Dior представили нове покоління міцелярної води Hydra Life Micellar Water No Rinse Cleanser, яке поєднує в собі властивості демакіяжу і свіжу заспокійливу текстуру. Головними компонентами бʼюті-засобів стали натуральний екстракт ехінацеї, який заспокоює шкіру і виступає в ролі антиоксиданту, а також сапонін − натуральний миючий компонент, який створює ефективну мʼяку очищувальну піну. «Міцелярка» підходить для всіх типів шкіри і будь-якого віку. Експерти бренду рекомендують використовувати бʼюті-продукт щодня вранці й ввечері. Об’єм 200 мл, орієнтовна ціна 1227 грн.
Elemis, Smart Cleanse Micellar Water
Британський spa-бренд Elemis розробив «розумну» міцелярну воду Smart Cleanse Micellar Water, яка має аромат англійської троянди і здатність видалити макіяж будь-якої стійкості. Активними компонентами бʼюті-засобу стали міцели, органічна англійська рожева вода та екстракт ромашки, що забезпечують відчуття свіжості і тонізації шкіри, а також зміцнюють природний гідроліпідний бар’єр. Експерти бренду рекомендують змочити косметичний ватяний диск міцелярною водою й акуратно протерти шкіру під час щоденного ритуалу очищення. Об’єм 200 мл, орієнтовна ціна 1200 грн.
Novexpert, Hyaluronic Acid Micellar Water
Французька лабораторія Novexpert вирішила питання сухості та неприємних відчуттів після демакіяжу, представивши міцелярну воду з гіалуроновою кислотою Hyaluronic Acid Micellar Water. Гіпоалергенна формула, на сто відсотків заснована на компонентах натурального походження, збагачена гіалуроновою кислотою, екстрактом зеленого чаю та фітіновою кислотою, які в комплексі надають омолоджуючий, зволожуючий і антиоксидантний ефекти. Бʼюті-засіб підходить для всіх типів шкіри, особливо для в’янучої та збезводненої. Експерти бренду рекомендують змочити міцелярною водою ватяний диск, потім нанести бʼюті-засіб на шкіру обличчя, очі і шию в напрямку від центру обличчя до країв. Об’єм 200 мл, орієнтовна ціна 705 грн.
BioEffect, Micellar Cleansing Water
Ісландський бренд BioEffect придумав таку міцелярну воду, від якої був у захваті сам Карл Лагерфельд. Особливість Micellar Cleansing Water в тому, що вона містить фірмовий компонент марки − чисту воду з джерел, що має низьку концентрацію твердих мінералів, таких як кальцій і магній, проте більше м’яких іонів, таких як натрій. Бʼюті-засіб підходить для всіх типів шкіри, навіть чутливої, володіє нежирною зволожуючою текстурою, без ароматизаторів і спирту. Експерти бренду рекомендують рясно змочити ватяний диск міцелярною водою й акуратно нанести на обличчя, шию і очі, повторюючи, поки ватяний диск не буде залишатися чистим. Об’єм 200 мл, орієнтовна ціна 2200 грн.
Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!