Як насправді працює ботокс, скільки триває ефект та чи безпечна процедура: відповідь науковиці

Як насправді працює ботокс

У першому випуску YouTube-проєкту «Говорить шкіра» його засновниця – науковиця, кандидатка медичних наук і засновниця швейцарського бренду Instytutum Наталія Бобок розповіла про головні тренди у світі ботокс-процедур з точки зору науки, про їх плюси і мінуси, актуальні тренди, а також ефективні альтернативи.

Наталія Бобок

З 2000 по 2020 рік кількість ін’єкцій ботоксу зросла у світі на 459% і щорічно проводиться від 9 до 11 мільйонів процедур. Крім традиційного введення ботоксу для ефективної корекції наявних зморшок, найпоширенішими трендами 2025 року стали бебі-ботокс, ботокс з 25 років як профілактика старіння, а також ботокс Full Face.

Кожна третя жінка після 30 років замислюється над процедурами омолодження, зауважила науковиця. Причина цього – краса і молодість у сучасній культурі стають обов’язковими атрибутами успішної жінки. А зморшки, підкреслила вона, нині сприймаються багатьма не як природний процес, а як ознака віку, тому сучасні жінки намагаються з ними боротися.

«І ботулотоксин групи А – один із найбільш поширених методів у косметології для боротьби зі зморшками. Його популярність стрімко зросла за останні кілька десятиліть. Так, кількість ін’єкцій ботоксу зросла з 2000 по 2020 рік майже на 459%. Згідно зі статистичними даними американського товариства пластичних хірургів, останнім часом у світі проводиться від 9 до 11 мільйонів процедур з ботоксу на рік», – наголосила Наталія Бобок.

Як насправді діє ботокс

Активною речовиною препаратів є ботулотоксин – особливий білок, який впливає на нерви м’язів. Коли ботулотоксин в них вводиться, він блокує передачу нервових сигналів. В результаті м’язи розслабляються, що призводить до розгладження зморшок у зоні введення ін’єкції. Дослідження показують, що зменшення рухливості м’язів дозволяє запобігати їхній деформації. Якщо говорити простіше – інʼєкція дозволяє запобігати глибоким мімічним зморшкам.

Через свою популярність ботулотоксин нині широко досліджується – зокрема, його терапевтичні властивості. Початкове використання ботоксу в медицині, розповідає засновниця «Говорить шкіра», було пов’язане з лікуванням різних м’язових порушень, зокрема, косоокості, блефароспазму, мимовільного скорочення м’язів повік. Однак дослідження останніх десятиліть показали ефективність ботулотоксину для лікування хронічних мігреней, надмірного потовиділення, а також лікування м’язових спазмів та неврологічних розладів.

«З косметологічної точки зору, ботокс – антивікова процедура, яка дає тривалий ефект до 6 місяців при досить низькому ступені інвазивності, тобто без необхідності проходити операції у пластичного хірурга. І це – основна причина шаленої популярності ботоксу у світі», – додала Наталя.

ботокс колоти чи ні

Нові тренди та антитренди ботокс-процедур у 2025 році

Зі зростанням популярності процедури у світі, тренди застосування інʼєкцій препарату ботулотоксину постійно змінюються, а перелік застосування розширюється. Так, у 2025 році найпомітнішими трендами є бебі-ботокс і ботокс у молодому віці задля профілактики мімічних зморшок, а не корекції наявних.

«Бебі-ботокс, або мікроботокс – це не про дітей, як можна подумати. Це техніка, де використовуються менші дози ботоксу для досягнення більш природного вигляду. Все більше жінок шукають натуральний вигляд, а не ефект замороженого обличчя. Саме для цього вводять мікродози ботоксу. Водночас ботулотоксин все частіше використовують і для профілактики старіння – тенденція до раннього застосування ботулотоксину у віці від 25 років продовжує зростати», – розповіла науковиця.

Ще одним цікавим трендом є ботокс Full Face. Наталія пояснила – інколи потрібно розслабляти лише одну конкретну зону, наприклад, чолову або міжбрів’я, але зараз лікарі все частіше радять опрацьовувати одразу декілька зон, аргументуючи необхідністю балансу. Але питання – чи справді це баланс? Чи, можливо, баланс потрібен лише в одній зоні, а решта – це додаткова рекомендація, підкреслила науковиця. Тому тільки професійний лікар-косметолог може визначити, чи треба вам Full-face ботокс, чи достатньо пропрацювати лише конкретні зони.

Без інʼєкцій: чи можна омолодитися природним шляхом

Серед альтернатив ботоксу сьогодні розглядаються декілька технік. Найефективніша – міофасціальний масаж обличчя. Це техніка самомасажу, пояснює Наталія Бобок, яка спрямована на розслаблення м’язів обличчя та фасцій, що їх покривають.

Як діє ботокс

«Основна мета міофасціального масажу обличчя – розслабити м’язи обличчя і зменшити напругу в них, покращити циркуляцію крові, що сприяє кращому живленню шкіри та її оновленню, поліпшити еластичність шкіри, стимулювати вироблення колагену та еластину. Внаслідок цього відбувається зниження напруги обличчя і, відповідно – зменшення мімічних зморшок. При цьому, міофасціальний масаж буде більш ефективним із застосуванням засобів, які сприяють швидкому відновленню шкіри», – пояснила ведуча.

Водночас вона згадала таку популярну сьогодні техніку як фейсбілдінг. Наталія підкреслює – хоча фейсбілдінг обіцяє підтягнути шкіру, він може їй нашкодити. Річ у тім, що м’язи обличчя мають лише одну точку кріплення до кісток і їх інтенсивне тренування може призвести до перенапруги, що викликатиме нові зморшки та деформацію контурів. Натомість міофасціальний масаж фокусується якраз на розслабленні м’язів і фасцій, покращує кровообіг, покращуючи тонус шкіри без навантаження на м’язи.

«Чому я рекомендую робити міофасціальний самомасаж? Тому, що наші м’язи з віком спазмуються під час стресу, а нам дуже важливо їх розслабляти. І саме коли м’язи розслабляються, вони отримують первісну форму і об’єм», – пояснила Наталя Бобок.

За словами засновниці Instytutum, раніше одна процедура ботулотоксину забезпечувала ефект до восьми місяців, але тепер тривалість дії скоротилася до 2-4 місяців. Це пояснюється вищим ступенем очищення препарату, але при цьому процедуру потрібно робити частіше.

«Питання – робити інʼєкції ботоксу чи ні, як на мене, суто індивідуальне. Особисто я теж це роблю – зону міжбрів’я, але рідко. У мене дуже сильні мʼязи – корругатори, які відповідають за утворення вертикальних зморшок у цій області. І тут, обʼєктивно, ніякий масаж не допоможе. Тобто дійсно є випадки, коли це необхідно, тому я прекрасно розумію мотиви жінок, які йдуть на цю процедуру, коли це необхідно», – ділиться засновниця «Говорить шкіра».

Ботокс тренди і антитренди

Водночас вона підкреслює, що інʼєкції ботоксу мають проводитися лише лікарями, які враховують індивідуальні особливості пацієнта та дотримуються доказових протоколів лікування. В іншому випадку можливі ризики, наслідки яких досить негативні. Щоб їм запобігти, потрібно абсолютно чітко слідувати протипоказанням для введення препарату. Серед них, зокрема:

  • Алергія на ботулотоксин;
  • Запальні процеси або інфекції в зоні ведення;
  • Деякі неврологічні захворювання, такі як міастенія, синдром Ламберта-Ітона, аміотрофічний латеральний склероз;
  • Вагітність та грудне вигодовування;
  • Порушення згортання крові;
  • Вік до 18 років;
  • Вживання таких ліків, як антибіотики групи аміноглікозидів, міорелаксантів тощо.

«Кожен має право вибирати, як виглядати молодо, і питання – робити ботокс чи ні, не має єдиної правильної відповіді. Адже найголовніше – це як ми самі себе сприймаємо. Тому, любі жінки, не забувайте, справжня краса починається з любові до себе і не залежить від того, зробили ви ботокс, чи ні», – резюмувала Наталя Бобок.

Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram та не пропускайте найкорисніші матеріали на Beauty HUB!

читайте також