Як знизити тиск: швидкі способи в домашніх умовах

Підвищений тиск – вкрай небезпечна ситуація, якщо людині вчасно не допомогти, то летальний результат дуже вірогідний. Щорічно в світі від підвищеного тиску люди помирають не десятками, а сотнями тисяч. Розповімо, чому підвищується тиск і як збити тиск швидко в домашніх умовах.

Артеріальний (кров’яний) тиск – показник не тільки роботи серцево-судинної системи, але і вегетативної нервової та ендокринної систем. Підвищений тиск у медицині носить назву артеріальної гіпертензії, або гіпертонії. У народі високий тиск називають “тихим вбивцею”, оскільки не кожна людина відчуває, що тиск зростає, в той же час ситуація небезпечна серцево-судинними порушеннями. Високий тиск може стати причиною інсульту. Дізнайтеся як знизити тиск.

Який тиск вважається нормою, про що розкажуть нижній і верхній тиск

Артеріальний тиск становить дві цифри, що пишуться через слеш (знак дробу). З них:

  • перша цифра – систолічний (верхній) тиск. Вона фіксує тиск крові на стінки артеріальних судин під час серцебиття.
  • друга цифра – діастолічний (нижній) тиск. Цифра фіксує тиск крові у проміжку між ударами серця, а також тонус периферичних судин.

Норма артеріального тиску у кожної людини своя, в залежності від віку, фізіологічних особливостей і навіть психологічного стану. Довгий час нормою вважався тиск 120/80. Але сьогодні, цей показник більш характерний для молодих людей 20–40 років. Чим старша людина, тим вищою для нього буде норма артеріального тиску. Так, після 40 років норма – 140/90, а старше 60 років – 150/90.

У ВООЗ дотримуються іншого формулювання. На їхню думку, нормою можна вважати тиск 110-130 / 70-80 і навіть 140/90 в особливих випадках також вважають нормальним. Молодим людям 16–20 років не варто турбуватися за здоров’я в разі фіксації тиску на рівні 100/70. У жінок тиск зазвичай нижче, ніж у чоловіків. У новонароджених і дітей до 2 тижнів від народження норма – 60-96/40-50, а ось до кінця першого місяця життя вона збільшується до 80-112/40-74. До 10 років нормальний артеріальний тиск дітей буде нижчий, ніж у дорослих, а після – порівнюється з ними.

Якщо стрибок тиску перевищує 40 одиниць, слід негайно викликати невідкладну допомогу.

Підвищений тиск: ознаки, чому він росте

  • – різкий головний біль, тривале запаморочення;
  • – задишка;
  • – біль у серці, прискорене серцебиття;
  • – набряки;
  • – шум у вухах, потемніння в очах;
  • – нудота, блювота;
  • – почервоніння шкірних покривів на обличчі і грудях.

Артеріальний тиск вимірюють тонометром, важливо робити це регулярно, а не тільки при появі симптомів гіпертензії. Домашній моніторинг допомагає визначити, від чого тиск підвищується, що допомагає його знизити і скільки часу на це необхідно.

Якщо тиск підвищується часто, то необхідно звернутися за допомогою до лікаря, щоб було призначено адекватне лікування. Не рекомендується прийом таблеток від тиску без рецепта лікаря. Народних методів знизити тиск досить багато, але вони не завжди ефективні, і не кожному підійдуть з ряду причин.

Як знизити тиск у домашніх умовах без таблеток

Якщо тиск раптово піднявся, необхідно лягти, піднявши голову, забезпечити приплив свіжого повітря.

Екстрені способи зниження тиску:

  • Правильне дихання. Медики рекомендують дихати глибоко, важливо розслабитися, закрити очі. Так, помістіть руку на живіт, глибоко їм вдихніть, долічіть до п’яти і видихніть, знову рахуючи до п’яти-семи. Глибоке дихання допоможе впоратися зі стресом, який в 90% випадків провокує зростання тиску. Це проста вправа, спрямована на збільшення припливу крові до кінцівок, і тиск почне знижуватися.
  • Водні процедури. Щоб знизити артеріальний тиск і частоту пульсу на 10–12%, рекомендують прийняти прохолодну ванну (320С). Якщо сісти в ванну немає можливості, можна зробити гарячу (450С), десятихвилинну ванночку для ніг або рук. Ефект буде аналогічний холодній ванні: розширення судин, приплив крові до кінцівок, і як результат – зниження тиску. У деяких випадках спрацьовує схема: тепло на лоб, холод на ноги. Так, на лоб кладуть теплий компрес, а на ноги – грілку з льодом.
  • Оцтові компреси, оцтова вода. Згідно з дослідженнями (які ще не закінчились повністю), в яблучному оцті містяться речовини, що знижують тиск. Ефективно приймати його всередину, розбавивши 1 ч.л. у 200 мл води. Також можна зробити оцтовий компрес на ступні (протягом 15 хвилин).
  • Масаж. Знизити тиск допомагає масаж шийно-комірцевої зони, далі легко масажують грудну клітку і живіт.
  • Сечогінні засоби допомагають знижувати тиск. Відомо, що разом із препаратами від тиску медики виписують також сечогінне. У домашніх умовах при відсутності медикаментів сечогінний ефект має чай з м’ятою, ягодами шипшини, липовий і брусничний, а також відвар петрушки.

Як знизити тиск та зміцнити судини 

Забути про артеріальну гіпертензію цілком реально, якщо змінити спосіб життя.

  • Позбавтеся від зайвої ваги.
  • Займайтеся спортом, ефективними аеробними тренуваннями не менше 30 хвилин на день (ходьба, біг підтюпцем, плавання, їзда на велосипеді).
  • Правильно харчуйтеся (фрукти, овочі, злаки) з обмеженим вживанням солі в цілому до 3/4 ч.л. на день.
  • Не зловживайте алкоголем, відмовтеся від сигарет.
  • Відмовтеся зовсім або знизьте споживання кофеїновмісних напоїв.
  • Контролюйте рівень стресу.

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також