Звідки до шкіри потрапляє вода?

Питання про те, звідки до шкіри потрапляє вода, здається простим, але до недавнього часу на нього не існувало однозначної відповіді. Люди здавна помічали, що при зневодненні (наприклад, при хворобах, що супроводжуються втратою рідини), шкіра швидко стає сухою та млявою. Сухість шкіри властива також людям, що живуть у сухому й спекотному кліматі, але ті ж проблеми притаманні й людям, що живуть на півночі. Крім того, існує безліч факторів, що можуть призвести до розвитку сухості шкіри − від впливу хімічних речовин до купання в морській воді.

Важливе правило, що повинен пам’ятати кожен косметолог: шкіра отримує воду зсередини, а втрачає зовні. Ввести воду всередину шкіри через її поверхню дуже складно, оскільки роговий шар і захисна мантія шкіри надійно забезпечують її захист.

Фізіологи на сьогоднішній день виділяють три основних водних резерви, що існують у шкірі: статичний, динамічний і трансдермальний пули води. Всі вони сполучаються між собою, але вектор обміну завжди спрямований зсередини назовні − більш глибокий пул може постачати воду в більш поверхневі, але з «верхніх» пулів вода не може повертатися в глибокі.

Звідки до шкіри потрапляє вода?

Ресурси епідермісу

Статичний пул води є певним об’ємом води, що постійно присутній у верхньому шарі шкіри − епідермісі. У здорових молодих людей досить багато води в роговому шарі − її об’єм може становити до 30% загального об’єму епідермісу. Вода насичує міжклітинний простір, міститься в захисній мантії шкіри, одна з функцій якої полягає саме в утриманні вологи на поверхні. Крім того, воду утримують молекули гіалуронової кислоти в епідермісі. Зволоженість сприяє гарній комунікації між клітинами, повноцінному й швидкому загоєнню після будь-яких ушкоджень, перешкоджає розвитку гіперчутливості та інших порушень. Статичний пул − «пул красивої шкіри». При наповненому статичному пулі шкіра виглядає гладкою, рівною, однотонною та матовою, дрібні зморшки зазвичай відсутні.

Звідки до шкіри потрапляє вода?

«Аварійний» резерв

Динамічний пул розташований більш глибоко − це резерв води, що міститься на рівні дерми. У дермальному шарі воду утримує матрикс дерми, що складається з глікозаміногліканів, найважливішим із яких є гіалуронова кислота. Гіалуронова кислота постійно оновлюється − власна гіалуронова кислота шкіри повністю оновлюється приблизно за три доби (на відміну від введеної ін’єкційно, яка зберігається місяцями). Це постійне оновлення сприяє виведенню токсинів зі шкіри. Якщо захисний шар шкіри стає менш ефективним у результаті впливу на нього факторів (висока або низька температура, міське забруднення, солі або хімічні речовини), об’єм статичного пулу починає зменшуватися в результаті випаровування. Дерма отримує тривожний сигнал, і вода з дермального пулу негайно транспортується до епідермісу − недарма цей пул називають динамічним. Якщо фактори ушкодження діють на шкіру не дуже довго, динамічний пул може повністю перекрити потреби епідермісу у волозі та наситити статичний пул повністю. В результаті, поверхня шкіри буде виглядати гладкою й відчуття дискомфорту не виникне.

Динамічний пул можна назвати «пулом пружності» − якщо в дермі немає дефіциту гіалуронової кислоти (на щастя, справжній дефіцит рідко розвивається у людей молодше 60−65 років) і досить води, то шкіра буде щільною, пружною та еластичною. Якщо ж динамічний пул зменшується − наприклад, статичний пул епідермісу переходить на постійне підживлення й «висмоктує» воду з дерми, то шкіра буде виглядати тьмяною, може набути жовтуватого відтінку, стане тоншою та в’ялою. У такій ситуації легко формуються зморшки й складки, причому вони можуть утворитися не тільки в зонах активної міміки, але й у тих ділянках обличчя, на які більш помітно впливає гравітація.

Звідки до шкіри потрапляє вода?

«Глибоководдя»

В динамічний пул вода не може повернутися з епідермісу, його джерелом є найглибший, трансдермальний пул. Трансдермальним пулом є фактично весь об’єм води, що міститься в мікроциркуляторній мережі шкіри − капілярах дерми. Об’єм рідини в капілярах залежить від двох основних чинників: водного навантаження й стану систем виведення рідини з організму, а також від стану судинної стінки та мікроциркуляторної мережі в цілому. У тому випадку, коли питне навантаження адекватне (прийнято вважати, що «середній» жінці необхідно пити 1,5−2 літри води на добу), а виведення води й токсинів не порушене (вода виводиться через нирки, кишечник, потові залози шкіри, а також випаровується в процесі дихання), в організмі циркулює достатня кількість рідини для забезпечення зволоженості шкіри. Але якщо дрібні судини шкіри пошкоджені, ця вода може не надходити до структур дерми. На жаль, порушення мікроциркуляції відносять до типових вікових порушень. Однак вони досить легко коригуються за допомогою використання певних косметичних інгредієнтів (ніацинамід, або вітамін В3, екстракти кінського каштана, центелли азіатської та інших) і під час проведення косметичних процедур (лімфатичний дренаж, мікрострумова терапія, масаж).

Звідки до шкіри потрапляє вода?

Правила водного балансу

Дуже важливо розуміти, що для того, аби шкіра зберігала пружність, щільність, гладкість і зморшки з’являлися як можна пізніше, потрібно підтримувати всі три пули води в шкірі. Правила підтримки пулів води нескладні й досить легко здійсненні.

  • Досить пити воду (трансдермальний пул).
  • Підтримувати активну мікроциркуляцію в шкірі: використовувати судиннозміцнювальні та стимулюючі засоби, відвідувати косметолога (трансдермальний пул).
  • Підтримувати захисну функцію шкіри, використовувати захисні засоби, уникати шкідливого впливу на шкіру різних факторів (статичний пул).
  • Використовувати засоби, що містять вологоутримувальні інгредієнти (статичний пул).

Для підтримки об’єму динамічного пулу зазвичай не потрібно робити спеціальних зусиль: наповнений трансдермальний пул і стабільний статичний пул сприяють утриманню води в динамічному пулі. Фактично по відношенню до пулу дерми діє просте правило: наповнюй із судин і не давай випаровуватися воді з поверхні шкіри.

Істинний дефіцит гіалуронової кислоти, що зменшує об’єм динамічного пулу, може виникати в силу вікових змін (у жінок він розвивається після настання менопаузи), а також на тлі деяких захворювань і важкого стресу. В цьому випадку можна заповнювати дефіцит ін’єкціями гіалуронової кислоти, що приносить зазвичай хороший косметичний результат. Однак до призначення ін’єкцій завжди важливо переконатися в тому, що трансдермальний і статичний пули шкіри попередньо наповнені.

Звідки до шкіри потрапляє вода?

Допомога косметичних засобів

До недавнього часу вважалося, що проникнення води до глибоких шарів шкіри з поверхні абсолютно неможлива. Однак дослідження останніх років показали, що епідерміс пов’язаний із дермою мережею наноканалів, що називаються аквапоріни. Вони являють собою білкові структури нанорозміру, що відкриваються в присутності молекул гліцерину на поверхні шкіри, й деяка кількість молекул води проникає з поверхні шкіри до дермального шару. Це дає додаткові пояснення зволожуючого і пом’якшувального ефекту косметичних засобів, що містять навіть невелику кількість гліцерину. Найкращу зволожуючу дію мають засоби на водній основі: гелі, концентрати, сироватки тощо. Засоби, що містять поверхнево-зволожуючі інгредієнти (гіалуронова кислота, екстракт насіння тамаринду, алое вера, полісахариди кленового сиропу або цукровмісні рослин та інші) сприяють відновленню та утриманню об’єму статичного пулу води. А ось гліцериномісткі засоби можуть впливати одночасно на статичний і динамічний пули. Для впливу на трансдермальний пул використовуються судиннозміцнювальні інгредієнти, що відновлюють об’єм циркуляції крові й лімфи в мікрокапілярах.

Таким чином, для істинного зволоження шкіри необхідно враховувати багато факторів: від питного навантаження й загального стану здоров’я до складу косметичних засобів, що використовуються щодня.

Тійна Орасмяе-Медер

Тійна Орасмяе-Медер, лікарка-косметолог, розробниця Meder Beauty Science (Швейцарія), авторка книг «Б’юті-міфи. Вся правда про ботокс, стовбурові клітини, органічну косметику та багато іншого», «Наука краси. З чого насправді складається косметика»

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також

Фото: Shuttesrtock