Думаю, ви чули про колесо ароматів Майкла Едвардса. По суті, це класифікація ароматів, яку він придумав ще в далекому 1983 році, систематизувавши їх і розділивши на чотири основні види:
- східні,
- квіткові,
- деревні,
- свіжі.
Ці види, своєю чергою, було розбито на підвиди, і таким чином ми отримали 14 напрямів ароматів, серед яких:
- фужерні;
- цитрусові;
- зелені;
- водні;
- східні.
Але в серпні 2021 року, після цілої низки дебатів у Великій Британії та США, було прийнято рішення про заміну терміну «східні», в якому було угледівши некоректне ставлення до людей азіатського походження, на більш політкоректний – «амброві» або, як посилаються інші джерела, – «бурштинові» (англ. – ambery). Тому зараз «східні м’які» будуть мати назву «амброві м’які», «східні деревні» стануть «амбровими деревними» і «квітково-східні» – «квітково-амбровими».
Ольфакторна класифікація
Повернемося до питання класифікації ароматів. Мене завжди цікавило: як саме їх розділили на цитрусові, зелені або квіткові? Або що вплинуло на те, щоб аромат було віднесено до сімейства водних, деревних або амбрових?
Так ось, в основі цього поділу лежать ольфакторні ноти – це свого роду описові характеристики аромату. Багато хто помилково вважає, що зазначені на упаковці ноти аромату, наприклад, лайм, ветивер, троянда, прянощі, ваніль, сандал і кедр, не є описовими характеристиками, а інгредієнтами, які в цьому ароматі неодмінно містяться. Насправді це не так. Ноти вказуються для того, щоб дати покупцям правильне і якомога більш широке уявлення про аромат – і це значною мірою маркетингова інформація, ніж технічна. Тому склад аромату і список назв інгредієнтів можуть сильно відрізнятися від нот в його описі.
Наприклад, досить часто зустрічається в описах ароматів акорд жасмину насправді складається з декількох інгредієнтів. Все тому, що витяжки або олії, отримані з квіток цієї рослини, лише дуже віддалено нагадують її аромат. Тому для відтворення запаху квітки жасмину використовують кілька натуральних і синтетичних інгредієнтів і при цьому можуть взагалі обійтися без сировини, що витягується з самого жасмину.
Піраміда ароматів
До речі, піраміда ароматів і поділ ольфакторних нот на верхні, середні та базові теж має досить умовний характер. Заведено вважати, що в верхніх нотах вказуються високолеткі інгредієнти, які дуже швидко випаровуються, від 5 до 15 хвилин. У середніх нотах речовини з більш повільним ступенем випаровування: від першої до третьої години, і в базових нотах найважчі ноти, які тримаються до декількох годин. Проблема полягає в тому, що використовувані в ароматах компоненти мають різний ступінь концентрації або різний відсоток введення, і це безпосередньо впливає на інтенсивність і тривалість відчутних нот.
Інакше кажучи, нота сандалу, яку, як правило, завжди вказують у базових нотах, може міститися в ароматі у вигляді інгредієнта в дуже маленькій концентрації. Це може надавати йому легкий деревний відтінок, але ні про яке сандаловий шлейф і мови йти не може.
Я ж завжди раджу оцінювати звучання аромату в цілому і більше орієнтуватися на власне сприйняття аромату, а не на ольфакторні ноти і піраміду.
Посмотреть эту публикацию в Instagram
Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!