Ольфакторика: що це таке і чому для нас так важливі аромати

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Ольфакторика: що це таке і чому для нас так важливі аромати

Редакція Beauty HUB вирішила з’ясувати питання впливу ароматів на наше життя і як експертку запросила Христину Курганську, яка і розставила всі крапки над «і». Чому запахи впливають на нашу поведінку і як управляти настроєм за допомогою ольфакторних нот, читайте прямо зараз.

Христина Курганська

Христина Курганська – ольфакторна експертка, засновниця і керуюча партнерка агентства аромабрендингу Ol.factory і парфумерного бутика Kamana

Я перечитала багато джерел, але ніде точно не вказано, коли людина вперше в історії вирішила використовувати ароматичні речовини. Хоча точно відомо, що вже у ІІ тис. до н.е. месопотамська доглядачка палацу Таппуті робила на глиняних табличках позначки про властивості ефірних олій і про технології отримання дистильованої води. А в античні часи такі олії активно використовувалися в побуті, медицині, були показником достатку й успішності. Тоді ж виникло слово «ольфакторний» (лат. – olfactorius), тобто має відношення до запаху, а з часом це переросло в окремий напрям, що вивчало вплив ароматів на поведінку людини, – ольфакторику.

Ольфакторика: що це таке і чому для нас так важливі аромати

Можливо, скажу парадоксальну річ, але парфумерія, яка черпає багато з ольфакторики, зародилася не тому, що людству подобалися приємні запахи, а зовсім навпаки. Люди використовували ароматичні поєднання зі звичних або екзотичних компонентів, щоб якось маскувати амбре немитого тіла або неприємних запахів від вигрібних ям. Досить швидко люди зазначили дивовижний вплив запаху на поведінку навколишніх. Майстри-парфумери почали аналізувати різні компоненти і помітили: лаванда має заспокійливий ефект, цитрусові – бадьорять, а запах сандалу, мускусу або амбри створює атмосферу достатку і багатства.

Чому запахи впливають на нашу поведінку?

Ольфакторика: що це таке і чому для нас так важливі аромати

Поділюся цікавою інформацією: ідея про управління власністю в стародавні часи була не новою і вже тоді було відомо, що таке афродизіаки. Речовини, які можуть посилювати статевий потяг і зацікавлювати партнера, використовувалися в усі часи. Інша річ, що довгий час цим усе й обмежувалося. Саме дослідження ольфакторних фахівців і парфумерів допомогли зрозуміти: запах може працювати не тільки в сексуальній сфері. Психологія ароматів куди ширша і сильніша, оскільки наше тіло відгукується на них без прямої участі свідомості. Так уже влаштована фізіологія людини: я роблю вдих – і нюхові цибулини в носі вловлюють частинки запахів, передаючи їх безпосередньо в лімбічну систему, яка відповідає за безліч найважливіших функцій. Сон, пам’ять, емоції, вироблення деяких гормонів – усе це в наших з вами організмах регулюється саме лімбічним відділом мозку, причому свідомість тут не бере особливої участі, наші реакції – підсвідомі.

Я не дарма згадала пам’ять. Запахи створюють «ольфакторні якорі» – зв’язку «аромат + спогад», які завжди існують тільки разом. Протягом життя в нашому мозку формується карта запахів, де зберігаються ці якоря. Кожен аромат, з яким ми стикаємося, «записується» мозком. Таких записів у дорослої людини в середньому близько 10 тисяч. Ці записи наша підсвідомість використовує дуже активно: коли я чую знайомий аромат, його запах провокує не просто моє згадування, а й занурення в емоційний стан, відповідний цьому спогаду. Наприклад, я дуже люблю аромат свіжої випічки. Коли вловлюю його, одразу згадую про домашній затишок. А ще просто обожнюю аромат мандаринів, що навіює думки про Новий рік, навіть якщо за вікном спекотне літо.

Аромат як інструмент управління настроєм

Ольфакторика: що це таке і чому для нас так важливі аромати

Розкрию маленький секрет: підбираючи певні комбінації запахів, можна спрямовувати поведінку людини, взаємодіяти з її станом і навіть провокувати на конкретні дії. У професійній парфумерії набір таких комбінацій називають парфумерним гардеробом. Точно так само, як людина підбирає певний одяг і аксесуари під конкретну подію, так і різні аромати доречні в різних ситуаціях. Запах – це найпростіший спосіб переналаштувати себе. Адже реакції кожного з нас залежать від настрою, ну а настрій можна перемикати, використовуючи ті чи інші аромати. Тому, наприклад, коли я йду на побачення, ні за що не використовую парфуми з ветивером, адже він надає рішучості і допомагає вирішувати складні завдання. Думаю, ви погодитеся зі мною, що це не найкращий стан для романтичного вечора. Аромати – це дуже велика і неймовірна цікава тема. І дуже скоро я продовжу знайомити вас з їх незвичайними секретами.

Підписуйтесь на наш Viber і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також