Як вживати насіння льону правильно, користь і шкода суперфуда

Насіння льону – один із найпопулярніших інгредієнтів багатьох страв серед ЗОЖників, а також охочих схуднути і тримати вагу в нормі. Льону приписують масу чудодійних властивостей, зокрема, ефективність насіння для очищення організму. Як і будь-яким іншим продуктом, зловживати насінням льону не можна. Розкажемо, чим корисний продукт і як його правильно вживати.

Насіння льону має довгу історію використання і вважається одним із найдавніших і корисних продуктів. Рослину вирощували стародавні цивілізації, такі як давні єгиптяни, вавилоняни, греки та римляни. Льон використовували не тільки в їжу, але й для виробництва тканин, оскільки він є джерелом волокон. Рослина, привезена в Північну Америку першими колоністами, швидко стала популярною серед індіанців та європейських поселенців і використовувалася як харчовий продукт і джерело олії. Сьогодні насіння льону визнане суперфудом і використовується у здоровому харчуванні.

Насіння льону: склад

Насіння льону багате на поживні речовини.

  • Містить 18-24% білка. У його складі присутні всі незамінні амінокислоти, що робить їх добрим джерелом рослинного білка.
  • Близько 40-45% насіння льону складають жири, переважно поліненасичені жирні кислоти, такі як альфа-ліноленова кислота (ALA), яка є формою омега-3 жирних кислот.
  • Містять значну кількість розчинних та нерозчинних волокон, які корисні для здоров’я травної системи.
  • Багаті різними мікро- та макроелементами, такими як магній, кальцій, натрій, калій, фосфор, мідь, марганець та селен.
  • У насінні льону присутні вітамін Е, вітамін В1 (тіамін), вітамін В6 та фолієва кислота.
  • Містить антиоксиданти, такі як лінгани.

Калорійність насіння льону низька –  40 ккал в одній столовій ложці.

У чому користь насіння льону

  • Містить альфа-ліноленову кислоту (ALA), яка є одним із типів омега-3 жирних кислот. Останні мають низку переваг для здоров’я серця, мозку та суглобів.
  • Багаті дієтичними волокнами, які допомагають підтримувати нормальне травлення, покращують відчуття ситості й допомагають контролювати рівень цукру в крові.
  • Антиоксиданти здатні захищати організм від вільних радикалів та запалення.
  • Через вміст омега-3 жирних кислот й антиоксидантів насіння льону покращує здоров’я шкіри, знімає запалення та сухість.
  • Регулярне вживання насіння допоможе знизити рівень холестерину в крові та зменшити ризик серцево-судинних захворювань.
  • Завдяки високому вмісту волокон, насіння льону сприяє контролю апетиту й допомагає в процесі зниження ваги. Потрапляючи в шлунок, клітковина розбухає та сорбує шлаки, токсини, шкідливий холестерин, аміак, жовчні пігменти. Відповідно, процес схуднення швидший та якісніший. Насіння льону – відомий проносний засіб, що покращує перистальтику кишківника.
  • Через свій вплив на рівень цукру в крові та почуття ситості, насіння льону показано до вживання хворих на діабет.
  • Містять деякі нутрієнти, такі як магній та марганець, що є важливими для здоров’я кісток.
  • Завдяки антиоксидантним властивостям та впливу на запалення, насіння льону корисне для зниження загального рівня запалення в організмі.

Продукт широко використовується в кулінарії, додається до випічки, йогуртів, салатів й інших страви як джерело поживних речовин і смакового аромату.

Як правильно приймати насіння льону

Приймати насіння льону слід з урахуванням його поживних властивостей та можливих обмежень.

  1. Лляне насіння можна вживати як мелене, так і ціле. Молоте зазвичай легше засвоюється організмом, але ціле зручніше для зберігання.
  2. Рекомендується розподілити добову норму насіння льону (не більше ніж 50 г) на кілька прийомів протягом дня. Почніть з невеликих кількостей, наприклад, однієї чайної ложки і поступово збільшуйте дозу, щоб уникнути неприємних побічних ефектів, таких як здуття або діарея.
  3. Насіння льону часто вживають, змішуючи його з водою, соком, йогуртом чи іншими напоями. Важливо вживати з достатньою кількістю води, щоб запобігти можливому закрепу. Пам’ятайте, що при додаванні до рідини насіння почне набухати, утворюючи слиз, тому не всім може сподобатися текстура.
  4. Для схуднення продукт вживають двічі на день по 1 ч.л. Наприклад, 2 ст.л. насіння залити 1 ст.л. окропу і залишити на кілька годин, а краще на ніч для набухання. Хороший ефект для схуднення дає насіння, що використовується натщесерце, головна умова – робити це за 30-40 хвилин до сніданку.
  5. Льон додає стравам хрумку текстуру і трохи горіхового смаку.
  6. Лікування насінням краще проводити курсами: 10 днів приймати та 10 днів відпочивати.

Зберігайте продукт краще в сухому, прохолодному місці в герметичній упаковці, щоб зберегти його свіжість і поживні властивості.

У чому шкода насіння льону, кому протипоказане

Шкідливість насіння льону може бути пов’язана з його високим вмістом дієтичних волокон. Вживання великої кількості продукту без достатнього споживання рідини може спричинити проблеми із травленням, зокрема закрепи або утворення кишкових пробок.

Крім того, насіння льону може містити сліди ціанідів, хоча в незначних кількостях. При помірному споживанні вони зазвичай безпечні для здоров’я, але за дуже великих кількостей можуть спровокувати деякі негативні ефекти.

Також слід бути обережними при вживанні людям, які страждають від проблем із щитоподібною залозою, оскільки лляне насіння містить речовини, які можуть впливати на її роботу.

Не рекомендується вживання, якщо є індивідуальна непереносимість продукту, алергічна реакція на нього, а також деякі порушення шлунково-кишкового тракту (панкреатит і холецистит, кишкова непрохідність, коліт у гострій стадії).

Обережно необхідно приймати лляне насіння вагітним жінкам та дітям до 12 років.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також