Що таке лактоза і чи варто її боятися?

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

лактоза

Що таке лактоза, чи шкідлива вона, як впливає на організм людини у випадку непереносимості і чи варто всім відмовлятися від молочних продуктів з лактозою – розповідає наша колумністка Лора Філіппова, дієтологиня-нутріціологиня з досвідом роботи з 2016 року, експертка зі здорового та раціонального харчування.

Лактоза і лактаза: у чому різниця?

ЛактОза – вуглевод групи дисахаридів. Лактозу також називають молочним цукром. Вона складається з двох молекул – галактози та цукрози.

ЛактАза – фермент, який розщеплює лактозу на ці дві прості молекули.

Розрізняють такі реакції з боку нашого організму на молочні продукти:

  • Непереносимість лактози вроджена (рідкісне захворювання, яке передається дитині, якщо в обох батьків є специфічна генна мутація).
  • Непереносимість лактози, яка розвивається з віком.
  • Алергія на молочний білок.

Про вроджену непереносимість лактози ми говорити зараз не будемо – зазвичай цей діагноз стає відомим з перших днів життя, бо дитина не може нормально їсти. Поговоримо саме про набуті за життя діагнози та міфи, які з ними повʼязані.

непереносимысть лактози

Набута непереносимість лактози: у чому суть?

Якщо лактозна непереносимість є спадковою, вона може проявитися в будь-якому віці.

Загалом десь 65% людей у віці від 20 до 40 років перебувають у групі ризику розвитку лактозної непереносимості (це статистичний відсоток зниженої здатності перетравлювати лактозу).

Симптоми можуть бути такими:

  1. Здуття, надмірне газоутверення, бурчання в животі.
  2. Біль у животі, коліки.
  3. Діарея, рідкі випорожнення.
  4. Нудота.
  5. Висипи на шкірі.

Непереносимість лактози з’являється, коли в тонкому кішківнику не виробляється достатньо ферменту лактази. Коли лактази замало (або взагалі нема), лактоза з їжею потрапляє в товсту кишку, і там її починають переробляти бактерії. І вже з цієї лактози з’являються не цукри (галактоза та цукроза), а жирні кислоти, вуглекислий газ, водень та метан. І саме через це люди відчувають здуття, біль у животі та інші симптоми непереносимості лактози.

Чутливість до лактози дуже часто виникає через зловживання кількістю молочних продуктів!

Що робити?

Якщо ви підозрюєте у себе наявність лактозної непереносимості, зверніться до гастроентеролога. Він оцінить симптоматику, направить на обстеження. Аналіз крові ПЛР на лактозну непереносимість допоможе встановити наявність або відсутність захворювання, первинну чи вторинну непереносимість.

алергія на молочні продукти

Алергія на молочні продукти

Алергія, пов’язана з молочними продуктами з коров’ячого молока, частіше за все буває на казеїн (різновид молочного білку). Це великі молекули, які довго розщеплюються, можуть потрапляти в цьому напіврозщепленому вигляді в кров, де розпізнаються імунними клітинами як чужорідні, від яких потрібно захищатися.

Інколи причиною алергії стають різні хімічні сполуки, наприклад, антибіотіки, які потрапляють в молоко, коли тварина отримує лікування.

Якщо у людини розвинулася алергія на молочний білок, іноді достатньо ковтка, аби виникли неприємні відчуття. Частіш за все це сверблячка, набряк або висип.

Ще цікавий факт: у молоці від різних тварин навіть однотипні білки мають свій власний амінокислотний профіль. Тобто так званої перехресної алергії на молоко від різних тварин не зазначається. Людина може мати алергію на коров’яче молоко і при цьому гарно переносити козине.

Висновки

  • Молочна продукція є частиною здорового раціону.
  • Безлактозне молоко та продукти НЕ дорівнює healthy food.
  • Позбавляти себе будь-якої групи продуктів без причини = крок до дефіцитів.
  • Маєте проблему? Шукайте причини! А не встановлюйте самостійні діагнози.
  • Саме кількість конкретного продукту багато чого вирішує!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також