Те, що ви їсте, впливає на те, яким буде ваше здоровʼя з віком
Люди, які харчувалися здоровіше в середньому віці, особливо ті, чий раціон багатий на фрукти, овочі, цільні зерна та здорові жири, «мали значно більше шансів досягти здорового старіння», – заявила Анна-Жюлі Тессьє, доктор філософії, науковий співробітник з питань харчування в Гарвардській школі громадського здоров’я ім. Т.Х. Чана. Вона представила дослідження на щорічній зустрічі Американського товариства харчування в липні 2024 року.
Тессьє та її колеги проаналізували дані понад 106 тисяч осіб у період з 1986-го по 2016 рік і навіть після врахування таких факторів, як фізична активність, вживання тютюну та алкоголю, виявили зв’язок між здоровим харчуванням і здоровим старінням в цілому, включаючи фізичне здоров’я, навички мислення та психічне здоров’я.
«Традиційно дослідження й дієтичні рекомендації були зосереджені на профілактиці хронічних захворювань, таких як хвороби серця, – зазначила вчена. – Наше дослідження надає докази того, що дієтичні рекомендації повинні враховувати не лише профілактику захворювань, але й сприяти загальному здоровому старінню як довгостроковій меті».
Рекомендується дієта з рослинною їжею та високим вмістом антиоксидантів, мононенасичених і поліненасичених жирів. Найвищий рівень захисту від окислювального стресу та інших проблем вам дасть харчування з високим вмістом цільних або менш оброблених груп рослинної їжі, включаючи листові зелені овочі, боби, цільні фрукти і цільні зерна.
Вечірня активність для кращого сну
Тривалі фізичні вправи перед сном довгий час не рекомендувалися, але тепер дослідники виявили, що короткі сплески легкої активності можуть сприяти кращому сну.
Перше у світі дослідженні було опубліковане в журналі BMJ Open Sport & Exercise Medicine і профінансовано Радою з медичних досліджень. Дослідники вивчали, яким чином перерви фізичної активності під час тривалого сидіння впливали на їхній стан. Виявилося, що після того, як учасники пройшли курс перерв в активності, вони спали на 30 хвилин довше.
Висновки! Виконання вечірніх перерв у вправах з обтяженням має потенціал для покращення та загальної тривалості сну і не впливає на інші аспекти якості сну та подальшу 24-годинну фізичну активність.
Але нагадуємо, що це не мають бути тривалі й інтенсивні тренування!
Есциталопрам визнали лідером серед набору маси тіла серед популярних антидепресантів
Всього було порівняно вісім найпопулярніших.
Американські вчені провели обсерваційне когортне дослідження і з’ясували, що прийом трьох із восьми найпоширеніших у країні антидепресантів пов’язаний зі значно підвищеним ризиком набору маси тіла, а одного – зі зниженим. Публікація про це з’явилася в журналі Annals of Internal Medicine.
Джошуа Петімар (Joshua Petimar) з Гарвардської медичної школи з колегами проаналізував електронні медичні карти восьми систем охорони здоров’я США з 2010-го по 2019 рік. В аналіз потрапили 183 118 пацієнтів, які в цей час почали приймати один із восьми найпопулярніших у країні антидепресантів: сертралін, циталопрам, есциталопрам, флуоксетин, пароксетин, дулоксетин, бупропіон і венлафаксин. Найчастіше пацієнтам прописували сертралін, тому дію інших препаратів порівнювали з ним.
Порівняно із сертраліном найбільший набір маси тіла через пів року виявився при прийомі есциталопраму (0,41 кілограма; 95-відсотковий довірчий інтервал 0,31-0,52).
А ось при прийомі бупропіону маса мала тенденцію до зниження (-0,22 кілограма; 95-відсотковий довірчий інтервал від -0,33 до -0,04).
Можна схуднути лише з двома тренуваннями на тиждень
Дослідження, проведене у лютому 2024 року, показало, що якщо сконцентрувати всі фізичні вправи на 1-2 дні, це може спрацювати для схуднення так само ефективно, якщо розподілити їх на весь тиждень.
Дані були отримані серед 20-59-річних учасників Національного дослідження здоров’я та харчування (NHANES) з 2011-го по 2018 рік. Рівні фізичної активності збирали за допомогою анкетування та класифікували на неактивні, «воїни вихідного дня» (ВВ) та регулярно активні (РА).
Дорослі, які концентрували свою фізичну активність в 1-2 дні на тиждень, мали такі ж результати (зменшення кількості вісцерального жиру), як і ті, хто розподіляв свою фізичну активність рівномірно протягом тижня.
Так що відмовка, що у вас не вистачає часу на регулярні тренування 3-4 рази на тиждень, тепер не буде працювати.
Розвінчані міфи про інтервальне голодування
Дослідження показують, що все більш популярна стратегія схуднення є безпечною. Проте кілька міфів про інтервальне голодування таки набули поширення: що воно може призвести до неправильного харчування або втрати сухої м’язової маси, спричинити розлади харчової поведінки або знизити рівень статевих гормонів.
У новому коментарі в журналі Nature Reviews Endocrinology дослідники UIC спростовують кожну з них. Свої висновки вони ґрунтують на клінічних дослідженнях, деякі з яких провели самі.
- Інтервальне голодування не призводить до погіршення харчування. Вчені вказують на дослідження, які показують, що споживання цукру, насичених жирів, холестерину, клітковини, натрію і кофеїну не змінюється під час голодування порівняно з тим, що було до голодування.
- Інтервальне голодування не викликає розладів харчової поведінки. Жодне з досліджень не показало, що голодування спричинило розвиток харчових розладів у учасників.
- Інтервальне голодування не призводить до надмірної втрати сухої м’язової маси. Дослідження показують, що люди втрачають однакову кількість сухої м’язової маси незалежно від того, чи худнуть вони за допомогою голодування, чи за допомогою іншої дієти.
- Інтервальне голодування не впливає на статеві гормони. Попри занепокоєння щодо фертильності та лібідо, ні естроген, ні тестостерон, ні інші пов’язані з ними гормони не впливають на голодування, стверджують дослідники.
Але коли людина перебуває в хронічному стресі, краще відкласти такий стиль харчування.
Вчені перетворили білі жирові клітини на бежевий жир, що спалює калорії
Зазвичай один тип жирових клітин не трансформується в інший (теж саме з мʼязами). Але нещодавно дослідники з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско з’ясували, як перетворити звичайні білі жирові клітини, які накопичують калорії, на бежеві жирові клітини, що спалюють калорії для підтримання температури тіла.
Це відкриття може відкрити двері для розробки нового класу препаратів для схуднення і пояснити, чому клінічні випробування відповідних методів лікування не були успішними.
Досі вчені вважали, що для створення бежевого жиру потрібно починати зі стовбурових клітин. Нове дослідження, опубліковане 1 липня в Journal of Clinical Investigation, показало, що звичайні білі жирові клітини можна перетворити на бежевий жир, просто обмеживши вироблення білка.
У багатьох ссавців є три «відтінки» жирових клітин: білий, коричневий і бежевий. Білий жир слугує енергетичним запасом для організму, тоді як бурі жирові клітини спалюють енергію для виділення тепла, що допомагає підтримувати температуру тіла. Бежеві жирові клітини поєднують у собі ці характеристики. Вони спалюють енергію, і на відміну від бурих жирових клітин, які ростуть скупченнями, бежеві жирові клітини вбудовані в білі жирові відкладення.
Люди та багато інших ссавців народжуються з бурими жировими відкладеннями, які допомагають їм підтримувати температуру тіла після народження. Бурий жир зникає у немовлят протягом першого року життя, а бежевий – зберігається.
Люди можуть природним чином перетворювати білі жирові клітини на бежеві у відповідь на дієту або холодне середовище. Вчені намагалися імітувати цей процес, змушуючи стовбурові клітини перетворюватися на зрілі бежеві жирові клітини.
Після проведених дослідів на мишах вчені знайшли препарат, націлений на рецептор Adrb1 у людини. І він може спрацювати й мати значні переваги над новими ін’єкційними препаратами для схуднення, які спрямовані на пригнічення апетиту та зниження рівня цукру в крові.
Також він може допомогти уникнути побічних ефектів, таких як нудота, оскільки його дія буде обмежена жировими відкладеннями, а не зачіпатиме мозок. Й ефект буде довготривалим, адже жирові клітини відносно довговічні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал та не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!