Ірина Підлубна
Наш щоденний раціон часто складається з безлічі різних компонентів. Сьогодні ми поговоримо про кілька важливих, але часто недооцінених елементах живлення − поліненасичених жирних кислотах класу (ПНЖК) − Омега-3. Існує 11 Омега-3-поліненасичених жирних кислот, але для людини є незамінними тільки три з них. Ці три види кислот в ідеалі повинні надходити в наш організм щодня. Давайте розберемося, в чому їх цінність і де їх знайти. Одна з найважливіших функцій Омега-3 – нейропротекторна. Наша нервова система складається з сірої й більшою мірою − з білої речовини, званої мієлін. На 70% мієлін складається з жирів, в тому числі з ПНЖК класу Омега-3. Наявність саме цих жирних кислот забезпечує нам ясний розум, добру пам’ять і концентрацію уваги, тобто − всі когнітивні функції. Також ці кислоти відповідають за здоров’я серцево-судинної системи (ССС) і в складі ліпопротеїдів високої щільності (ЛПВЩ) допомагають нашим судинах позбавлятися від «зайвих» жирів. Крім усього сказаного, Омега-3 мають системний протизапальний ефект, таким чином здійснюючи профілактику атеросклерозу, інфарктів та інсультів.
Ще одна важлива функція ПНЖК − мембранопротекторна, оскільки Омега-3 входять до складу всіх клітинних мембран, що особливо важливо для здоров’я імунної та ендокринної систем. Ми всі дбаємо про здоров’я шкіри і волосся, в чому ПНЖК нам теж дуже допомагають, забезпечуючи зволоження і природне сяйво.
via GIPHY Давайте розглянемо різницю між ПНЖК класу Омега-3. Існують Омега-3 рослинного й тваринного походжень і вони не можуть замінити одна одну, але обидві важливі і потрібні нашому організму. Рослинні Омега-3 (альфа-ліноленова кислота − ALA) досить легко отримати з щоденним раціоном (міститься в насінні льону, чіа, сої та горіхах). Дещо складніше отримати Омега-3 тваринного походження (докозагексаєнова кислота − DHA і ейкозапентаєнова кислота − EPA), з огляду на нашу географічну зону. Вони містяться виключно в дикій рибі та морепродуктах. Цікаво, що сама риба не синтезує омега-3-ПНЖК, а отримує їх із підводної рослинності. Так само можемо вчинити і ми, вживаючи в їжу їстівні для людини водорості, наприклад, чука або морську капусту. Однак сьогодні досить складно відстежити якість самої риби, способи її транспортування, а також методи заморозки. Крім цього, варто пам’ятати, що деякі види риб, наприклад, марлін, королівська скумбрія, мають властивість накопичувати в собі ртуть та інші дуже небезпечні для здоров’я людини речовини, тому краще уникати або скоротити до мінімуму в своєму раціоні споживання подібних продуктів і ретельно перевіряти їх походження.
Звичайно, не всі морепродукти небезпечні. Якщо вживати помірну порцію звичайної скумбрії, дикого лосося, оселедця, устриць кілька разів на тиждень, можна практично повністю вирішити проблему нестачі Омега-3-ПНЖК в організмі. Але з динамічним ритмом життя, дотримуватися режиму харчування, в якому значна роль відведена морській рибі й молюскам − все складніше, й риба все рідше входить до складу повсякденного раціону середньостатистичного українця.
via GIPHY В цьому випадку для багатьох альтернативним способом поставки Омега-3 в організм залишаються дієтичні добавки, які містять необхідну кількість ДГК / ЕПК і якісно доповнюють ваш щоденний раціон, не перенасичуючи організм кислотами.
Слід зауважити, що потреба в ДГК / ЕПК у дитячому й дорослому організмі відрізняється. Для дітей важливо переважання ДГК, що забезпечує більшою мірою розвиток мозку і міжнейронних з’єднань. ЕПК забезпечує захист серця, суглобів, сітківки, що більш важливо для дорослих людей. Тому прийнято розмежовувати дози Омега-3 кислот для дітей та дорослих, і приймати їх за потребою, а не за принципом «чим більше, тим краще».
Ще одним важливим фактором при виборі джерела Омега-3 є якість виробництва й сировини. Крім професії лікаря-невролога та нутриціолога я ще й мама з 13-річним стажем і для мене якість в питаннях турботи про здоров’я дитини, сім’ї та всіх моїх клієнтів − не порожній звук. Я завжди звертаю увагу на репутацію бренду й ретельно вивчаю склад його продуктів, перш ніж почати приймати самій або призначати своїм клієнтам. Так, серед моїх фаворитів у дієтичних добавках вже більше 16 років залишається бренд NUTRILITE ™ від Amway ™. Все тому, що до всіх переваг виробника лідер знаходиться в сегменті дієтичних добавок світового значення, володіє власними сертифікованими, органічними фермами та науково-дослідним інститутом, забезпечуючи закритий цикл виробництва від насіння до кінцевого продукту. Має сертифікацію GMP (Good Manufacturing Practice) − бренд отримав ексклюзивне право випускати продукти Омега-3, до складу яких входять додаткові компоненти. А саме, до складу Омега-3 для дітей від NUTRILITE ™ входить такий важливий для їх організму вітамін D, а склад Омега-3 для дорослих доповнює вітамін Е.
Незалежно від того, який шлях видобутку Омега-3 ви виберете для себе − споживати морепродукти або дієтичні добавки, або й те й інше разом − головне пам’ятати про те, що ці кислоти просто зобов’язані бути присутніми у вашому раціоні. Реагуйте на потреби свого організму, не нехтуйте якістю, адже профілактувати завжди набагато простіше й вигідніше, ніж лікувати. Всім міцного здоров’я! Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!