Анатомічний феномен брів

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

«Брови», як тема обговорення, стали трендом року, що минає: якщо раніше йшлося майже виключно про корекцію форми брів у косметичному кабінеті (ну добре, іноді у візажиста), то тепер навколо брів вишикувалася ціла індустрія: починаючи від цілої гами макіяжу і закінчуючи хірургічними методами корекції.

Отже, чому ж брови привернули таку увагу, а головне – що, навіщо і коли передбачається робити для того, щоб стати в черговий раз красивіше і молодше?

Стандарти краси брів

Те, що форма і положення брів багато в чому визначає загальне враження від зовнішності людини, звичайно, не ново. Ще в середньовіччі модні красуні то голили брови геть (тільки погляньте на портрети…), то старанно їх малювали. Символом краси ставали соболині брови (густі, темні й довгі), союзні брови – «бояриня бровами союзна» (зрощені на переніссі), нарешті, незабутні «брова повинна бути тоненька, як ниточка». Проте довгий час допитлива думка жінок, які мріють про красу, не сягала далі вугілля, сурми і рейсфедера для вищипування.

У сучасній естетичній медицині прийнято говорити про те, що справжня краса – природна. Так це чи ні, але в більшості випадків ми прагнемо виглядати не просто молодше, але природно молодше і не дуже хочемо виглядати незвично. Останні роки з’явилося досить багато досліджень, що спираються на анатомічну статистику, які описують «природні», тобто найбільш поширені особливості зовнішності: форму і розмір носа або очей, повноту губ або висоту чола. Звичайно ж, анатомія брів не стала винятком, і як з’ясувалося, тут дослідників чекали відкриття.

Анатомічний «парадокс»

Довгий час вважалося, що з віком структури обличчя опускаються («гравітація, безжальна ти сука!»), тобто брови з роками нависають, а відстань між бровою і складкою повіки прогресивно зменшується. Люди похилого віку дивляться спідлоба, художники вважають цей погляд характерним для зображення людей похилого віку, а хірурги вже не перше десятиліття проводять ліфтинги брів – хірургічно піднімають брови вище, що має, по ідеї, створювати враження молодого обличчя. На жаль, нерідко пацієнти бувають розчаровані результатами таких втручань, і саме хірурги запропонували вивчити реальну вікову анатомію брів. З’ясувалося, що насправді, брови не просто не опускаються вниз, вони навіть піднімаються! Але при цьому змінюється їхнє положення: для більш молодого віку (для порівняння проводили вимірювання в групі чоловіків і жінок віку 25 років і віку 50 років і старше) характерно високе розташування кінчика брів і значно більш низьке розташування середини і внутрішнього кінця брів. Таким чином, «молода брова» розташована по діагоналі, спрямованій від перенісся до скроні. У старшому віці, брова трохи піднімається догори, але це відбувається нерівномірно: внутрішня частина піднімається максимально, середня частина – трохи менше, а хвостик брови – незначно. Таким чином, «молода діагональ» перетворюється на «кому», яка розташована на одній висоті від перенісся до середини і потім загинається вниз. Дослідження зі сприйняття й оцінки зовнішності показали, що чим більше виражена «стареча» форма брів, тим більше віковим виглядає обличчя, і навпаки. Більш того, найважливішим виявилося розташування саме хвостика брови – чим більш високо він розташований, тим молодше виглядає обличчя в цілому.

Анатомічний феномен брів

Причина підйому брів поки неясна, цей анатомічний феномен навіть отримав назву «парадокс брів». За однією гіпотезою, підйом брів пов’язаний з віковим підвищенням тонусу лобових м’язів і формуванням стійкого гіпертонусу з утворенням мімічних зморщок. За іншою гіпотезою, підйом брів може пояснюватися віковим зменшенням полів зору через поступове збільшення об’єму верхньої повіки і несвідомими спробами «відкрити очі» через постійне напруження м’язів, що піднімають брови. Так чи інакше, але брови піднімаються, а не опускаються, і на цьому повинні бути засновані будь-які втручання на цій ділянці.

Б’юті-тренд і ознака молодості

Ще один «віковий аспект» – довжина і густота брів. З віком у жінок брови зазвичай стають тоншими, коротшими і навіть трохи світлішими. Аналіз фотографій молодих людей показує, що «молода брова» – довга, густа і темна. Відповідно, зусилля, спрямовані на збільшення густоти і довжини брів, повинні створювати враження більш молодого обличчя (але звичайно, тут головне – зберігати почуття міри. Хто не стикався з жінками, які зловживають макіяжем і оптимістично малюють темні і широкі брови на місці, яка природа для цього не призначала?).

Якщо для зміни довжини і густоти брів існує макіяж, а останні роки з’являються і сучасні стимулюючі засоби, то при зміні позиції брів макіяжем не обійдешся, потрібні методи серйозніші. В цілому, можна розділити методики на дві великі групи: інвазивні та неінвазивні.

Анатомічний феномен брів

Інвазивні методики корекції брів

До інвазивних методів, в першу чергу, потрібно віднести хірургічні методики зміни положення брів – те, що називається «хірургічним ліфтингом брів». З урахуванням відкриття «парадоксу брів», багато хірургів вважають за краще називати ліфтинг «псевдоліфтінгом», оскільки йдеться не стільки про технічний підйом брови, скільки про зміну її положення – внутрішній край брови може бути навіть опущений на кілька міліметрів, а ось хвостик брови піднімають і закріплюють таким чином, щоб не відбувалося його опущення в найближчому майбутньому. Такого роду операції вимагають високої кваліфікації лікаря (втім, а які операції цього не вимагають?) і глибокого знання вікової анатомії обличчя.

Менш травматичний, але все ж інвазивний метод – ін’єкційна корекція положення брів з використанням препаратів ботулінічного токсину. Суть корекції полягає в тому, що лікар створює ефект часткового парезу м’язів, відповідальних за підйом внутрішнього кінчика і середини брів, а також м’язів, що опускають кінчик брови. Коли обидві зони м’язів розслаблюються, внутрішній кінчик і середина брів дещо опускаються, а хвостик, навпаки, піднімається вгору завдяки відсутності постійної м’язової напруги. Це не найпростіша техніка і, на жаль, не дає можливості ідеально передбачити обсяг результату і можливість досягнення повної симетрії. З віком можуть з’являтися і накопичуватися дрібні порушення провідності м’язів обличчя, практично завжди присутні ті чи інші порушення мікроциркуляції – відповідно, нерідко після ін’єкційної корекції може розвиватися асиметрія, набряки верхнього або нижнього повік, а ефект може бути надмірним або навпаки, недостатнім. Втім, нерідко результат радує пацієнта і задовольняє лікаря, і досвідчені лікарі люблять техніку ін’єкційного ліфтингу і досить активно її застосовують.

Анатомічний феномен брів

Неінвазивний ліфтинг брів

Для неінвазивного псевдоліфтінга брів використовується та ж ідея, що для ліфтингу ін’єкційного – парез м’язів, які піднімають внутрішню частину брів і м’язів, що опускають хвостик. Різниця полягає в тому, що для цього використовується не ботулінічний токсин, а пептиди-нейроміорелаксанти. Метод неінвазивної корекції положення брів був розроблений дерматологом Оксаною Шатровою (Санкт-Петербург, тренерка-методистка Meder Beauty Science, співавторка книги «Наука краси»).

Аби забезпечити максимальне проникнення інгредієнтів в глибокі шари шкіри, проводиться спеціальна триетапна підготовка з використанням ексфоліантів, засобів, які активізують мікроциркуляцію і антиоксиданти. Потім на певні зони чола і шкіри навколо очей наносять концентровану емульсію, що містить три нейропептида, знерухомлює шкіру поверхово. Для посилення їхнього проникнення в шкіру, а також додаткового зволоження і поліпшення тонусу, обличчя фіксується за допомогою еластичної маски, просоченої гелем, що містить нейропептиди, епідермальний фактор росту і гіалуронову кислоту. Косметолог може додатково провести стимуляцію шкіри за допомогою апаратних методів під час процедури. Вже після першої процедури відзначається зміна положення брів (очікується приблизно 25-30% від ефекту, який досягається після повного курсу). Повний курс займає 4-5 тижнів, що має певні переваги: на відміну від ін’єкційних і хірургічних методів корекції, неінвазивна корекція дає можливість постійного контролю результату і в тому випадку, якщо пацієнт вважає, що він результатом задоволений, косметолог може вчасно зупинитися – це помітно зменшує ризики гіперкорекції.

Анатомічний феномен брів

Неінвазивна корекція положення брів може використовуватися і в тих випадках, коли хірургічні операції або ін’єкційне втручання неможливе через наявність протипоказань: стану здоров’я, прийому певних лікарських засобів або просто тому, що пацієнт боїться ризиків, пов’язаних з хірургією або ін’єкціями. Треба відзначити, що багато пацієнтів шукають інформацію про альтернативні процедури для корекції естетичних проблем. І клініки, які пропонують не тільки «класичні втручання», але і такого роду рішення, користуються популярністю в багатьох країнах світу.

Тійна Орасмяе-Медер

Тійна Орасмяе-Медер, лікарка-косметологиня, розробниця Meder Beauty Science (Швейцарія), авторка книг «Б’юті-міфи. Вся правда про ботокс, стовбурові клітини, органічну косметику та багато іншого», «Наука краси: З чого насправді складається косметика».

Підписуйтесь на наш YouTube-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також