Під час війни: як впоратися з інформаційним перевантаженням

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Що таке інформаційне переїдання під час війни і як його уникнути. (Зберігайте холодний розум і вірте в нашу перемогу!)

Ук

Що таке інформаційне переїдання під час війни і як його уникнути

Що, якби ми ставилися до інформації так, як ми ставимося до їжі? Ми б тоді говорили: «Пощастило людині з обміном речовин, може читати, скільки влізе» або «Я нещодавно не втрималася, знову в Інтернеті серфіла, тепер тиждень навіть на Фейсбук дивитися не можу». Або: «Як можна труїти себе штучними текстами, всіма цими вигадками? Воно ж синтетичне! Я читаю тільки серйозну документальну літературу та книги з саморозвитку». Або так: «Я себе в читанні не обмежую, читаю все і стільки, скільки хочеться. Протеі думаю якомога частіше, не менш пари годин на день!»

Це, звичайно, жарт. Але в ньому є частка правди – багатьом відомо почуття голоду за інформацією, коли так і хочеться щось почитати, отримати їжу для розуму. Але останнім часом більш поширений протилежний ефект – інформаційне переїдання. Або, як кажуть психологи, – інформаційне перевантаження.

Під тягарем військових даних

Как справиться с информационной перегрузкой

Поняття інформаційного перевантаження виникло ще в середині минулого століття, коли зростання засобів масової інформації пішло по висхідній. Однак у побутовій свідомості досі існує уявлення, що «чим більше інформації – тим краще». Пошукові системи пропонують нам все більше і більше статей, розсилок, підписок, блогів, звідусіль лунають заклики «більше вчитися, більше читати, більше знати», дітей починають завантажувати корисними знаннями з дитинства (що серйозно порушує розвиток нервової системи), а дорослим пропонують курси швидкочитання.

Популярні ідеї не завжди правильні: дослідження підтверджують, що інформаційне перевантаження може бути дуже шкідливим.

Ми втрачаємо продуктивність, оскільки численні деталі відволікають від головного. Потопаючи в лавині інформації, ми потрапляємо в ситуацію, коли часу не вистачає ні на що, а це призводить до стресу і хронічного напруження. Нам стає складніше скласти об’єктивну картину ситуації, оскільки інформації занадто багато, і ми не можемо точно сказати, яка достовірна, а яка ні (або ж потрібно витратити дуже багато часу на її перевірку) – так виникають невпевненість, дратівливість і тривога. Отже, в ситуації надлишку даних нам складніше приймати рішення і робити вибір.

Зайняті переробкою інформаційного потоку, ми втрачаємо навик самостійного критичного мислення, слабшають наші творчі здібності, ми перестаємо рефлексувати – слухати себе, звірятися з собою.

Томас Еріксен, автор книги «Тиранія моменту. Час в епоху інформації» пише: «Сучасне майстерність управління часом полягає в тому, щоб зуміти захиститися від 99,99% непотрібної інформації, яку нам пропонують, і найбільш повно використовувати одну соту відсотка, що залишається… Мета освіченої людини в економічно розвиненій країні має полягати в тому, щоб послухати якомога менше доповідей, подивитися якомога менше фільмів і бути власником мінімальної кількості книг, тобто звикнути контролювати потік інформації». Як вам такий підхід?

Інформаційна дієта під час війни

Детокс мозга

Якщо ви відчуваєте, що борсається в потоці інформації, що вас несе, спробуйте його приборкати такими способами:

  1. Сфокусуйте свої пріоритети. Визначте, які теми вам дійсно важливі та цікаві. Які джерела надають якісну інформацію.
  2. Найчастіше ставте собі питання: як те, що я зараз читаю, мені може бути корисно? Як я можу це використовувати?
  3. Перш ніж занурюватися в пучину Інтернету, запишіть, що ви хочете знайти. Дві хвилини, які ви витратите на формулювання цілей, заощадять набагато більше часу.
  4. Прислухайтеся до сигналів перенасичення. Ви перегортаєте стрічку все швидше і швидше, голова важчає, погляд стає скляним, ви стаєте нетерплячі і хочете читати швидше, але не можете засвоїти довге речення – це ознаки інформаційного переїдання. Пора передихнути.
  5. Якщо ви слабо відчуваєте сигнали перенасичення, ставте таймер під час читання або роботи в Інтернеті. На кожні 45 хвилин концентрації – 15 хвилин відпочинку і «перетравлення».
  6. Обробляйте отриману інформацію: робіть замітки, схеми, виписуйте цінні цитати і свої роздуми на тему прочитаного. Тоді інформація дійсно засвоїться, а не пройде «крізь».

Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram і не пропускайте найцікавіші матеріали Beauty HUB!

читайте також