Сьогодні в світі розвинена акушерська допомога, але деякі жінки продовжують робити вибір на користь пологів вдома. В українському законодавстві немає такого поняття як «домашні пологи». Жінкам не заборонено народжувати поза закладом охорони здоров’я, але вони не можуть викликати на домашні пологи акушерку, оскільки медпрацівникам така практика офіційно не дозволяється. Інакше кажучи, у наших лікарів немає ліцензії на таку діяльність.
Щоб докладніше розібратися з питанням домашніх пологів в Україні і дізнатися про можливості сучасної медицини для майбутніх мам, ми поставили кілька запитань провідному спеціалісту з акушерства і гінекології Наталії Лелюх.
— Наталіє, як ви вважаєте, чому народжувати вдома останнім часом стало модно?
— Річ не в «моді», хоча не виключаю, що певний відсоток родин обирає подібні пологи, спираючись на «тренд». Світовий тренд, до речі.
На це питання складно відповісти однозначно і повно, не ображаючи жодну сторону. Як показує аналіз світових тенденцій, то в деяких країнах домашні пологи стали проявом розуміння, що у здорової вагітної, яка пройшла необхідні обстеження і має супровід кваліфікованого медперсоналу, – це природній і нормальний процес. У більшості країн, де домашні пологи є офіційною практикою, надання акушерської допомоги не спричиняє спротиву і страху в суспільства. Є розумний логістичний ланцюжок – маршрут вагітної жінки. Від складання плану пологів до «плану В», якщо щось піде не так. На жаль, у нас поки все зовсім по-іншому. Домашні пологи частіше обираються родинами як спроба уникнути контакту з державною медициною. Й обурення у лікарів спричиняють не «домашні пологи» як такі, а ті зафіксовані факти повної відмови від обстежень під час вагітності і використання послуг людей без спеціальної медичної освіти.
Останні події (23 січня в Рівному від сильної крововтрати померла 34-річна породілля. Жінка вирішила народжувати вдома за допомогою «духовної акушерки». – Прим. ред.) – яскравий приклад непримиримого протистояння між тими, хто педалює і залякує «акушерським насиллям», і тими, хто вважає неможливими пологи поза стін лікарні. Тому що це два монологи, які не стають діалогом. Це не на користь вагітній і дитині.
— Зараз окремі пологові будинки пропонують спеціальну програму «Домашні пологи» в стінах медзакладу або можливість супроводу особистої акушерки в пологовому будинку. Також стає популярним супровід доули в процесі вагітності і пологів. Чи часто це практикують у нас і як до цього ставляться лікарі?
— В Україні існує практика домашніх пологів в умовах пологового будинку. Родина, яка приймає таке рішення, може розраховувати на приватність процесу і послуги обраної акушерки. Лікарі запрошуються у випадку, якщо «щось пішло не так». Лікарі й обладнання поруч. Немає необхідності в транспортуванні. В таких палатах зазвичай є можливість проводити перейми у воді, перебувати в умовах, наближених до домашніх – освітлення, музика, додаткові зручності. Більш того, попри негативну хвилю проти акушерів-гінекологів, за останнє десятиріччя в роботі акушерських стаціонарів сталося багато змін. Міняють та обладнують палати родзалів, дозволені та пропагуються партнерські пологи.
В Україні нарешті з’явились офіційні доули – це професійні помічниці в пологах. Треба чітко усвідомлювати, що доула – не медичний працівник, хоча може мати медичну освіту. Її завдання бути поруч з жінкою, яка народжує, допомагати проходити через перейми та налагоджувати перший контакт матері й дитини. Хибна думка, що доула приймає пологи і впливає на роботу лікарів. За згодою родини вона може бути «контактною особою» між вагітною і медперсоналом, але не впливати на рішення родини.
На жаль, ми знаємо і про порушення доулами цих правил. Це спричиняє спротив вже з боку медичного персоналу. Після таких конфліктів медзакладу легше «заборонити», ніж з’ясовувати, хто з доул дотримується «кодексу професії», а хто ні.
— Щоб допомогти майбутнім мамам зробити пологи в пологовому будинку комфортним процесом, сучасна медицина пропонує практично всі умови: знеболювання, фітболи, дихальні техніки, теплу ванну, окремі палати, присутність партнера, можливість народжувати у воді і найголовніше – професійну і кваліфіковану допомогу медиків. А деякі вагітні беруть із собою в найвідповідальніший момент навіть фотографів із відеооператорами. З вашої точки зору, чого сучасним породіллям не вистачає для ідеальних пологів в першу чергу?
— Культури положництва. Нам всім не вистачає навичок і досвіду спілкування. Пологи завжди були під завісою міфів про страшний біль, ризик смерті матері й дитини, зумовлені традиційною для «совєтського союзу» директивною поведінкою медичного персоналу. Лікарі часто не вміють «почути» потреби родини, а родина, в свою чергу, частіше схильна уникати контактів з офіційною медициною, бо «лікарі завжди щось таке знайдуть». Ми мало говоримо про нормальні пологи, нормальну вагітність і щасливе материнство. Це нецікаво і не привертає уваги. А будь-які публікації частіше стосуються проблем і екстраординарних випадків. Тому родини легше погоджуються на спілкування з тими, хто буде транслювати «все буде добре», ніж із тими, хто буде попереджати про небезпеку. Родинам здається, що їх залякують.
Якщо відповідати на це питання одним реченням, то нам всім не вистачає знань про нормальну фізіологію та процес пологів.
— Процедура домашніх пологів легалізована в деяких розвинених країнах, наприклад, у США. Там лікарі проходять спеціальну підготовку й отримують відповідні сертифікати. Як думаєте, чи легалізують домашні пологи в Україні та які умови для цього потрібні?
— Аби створити інституцію, потрібні зусилля різних структур і майже революційні зміни. Від формування освітніх програм до реформ в юридичній і фінансовій складовій процесу. Звичайно, це необхідно починати робити, але я б хотіла, щоб це почули читачі: питання не лише в зміні закону – питання в зміні системи.
Треба починати зі зміни освітніх програм в школі – нормальна анатомія і фізіологія, вагітність, пологи, відповідальність родини. Міняти освітні програми в медичних коледжах та університетах. Розобляти систему сертифікації та юридичного супроводу. Змінити інфрастуктуру парамедиків, здатних надавати необхідну допомогу під час транспортування. Це болісно і довго. Але, на мою думку, це треба робити.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!