Грибкові захворювання шкіри: симптоми і профілактика

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Як розпізнати грибкові захворювання? Як вони проявляються на шкірі? І що ж робити, аби не підхопити грибок? Про це розповість лікар-дерматовенеролог мультипрофільної клініки «Оберіг» (відділення Oberig Beauty), член Української асоціації дерматовенерологів Ярослав Лата.

Сьогодні грибкові захворювання шкіри є актуальною проблемою для багатьох людей. Поштовхом до розвитку мікозу може стати не тільки ходіння босоніж у громадських місцях або погано підібране взуття, що забезпечує для грибка оптимальну кліматичну середу (підвищена температура і пітливість ніг), але й ослаблення імунної системи, а також ендокринні захворювання підшлункової залози (цукровий діабет) або щитовидної залози.

Грибки є скрізь – в повітрі, в ґрунті, на шкірі кожної людини. Здоровий організм перебуває в симбіозі з грибком. Але варто умовам змінитися, і грибок одразу порушує «нейтралітет». Про те, як убезпечити себе від грибкової інфекції, що робити в разі зараження і як довго лікувати наслідки мікозу, Beauty HUB розпитав експерта.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от Lata_MD_Dermatologist (@yaroslav_lata_md)

Ярослав, розкажіть, що таке грибкове захворювання шкіри і як воно проявляється.

— Грибкові ураження шкіри – це захворювання, що спричиняється грибами-паразитами, які під час попадання на шкіру зберігають здатність до швидкого й агресивного росту. Грибкові захворювання шкіри можна розділити на чотири великі групи.

1. Кератомікози – захворювання, при яких гриби паразитують у поверхневих частинах рогового шару епідермісу і не спричиняють гострих проявів запалення, а отже, рідко спричиняють свербіж і дискомфорт. Часто виявляються різноманітними плямами на шкірі спини, грудей, плечей. Колір ураженої ділянки може бути від ніжно-рожевого до темно-коричневого, при цьому може спостерігатися легке лущення шкіри і непостійний свербіж.

2. Дерматомікози – захворювання, при яких гриби-паразити дають ріст у більш глибоких шарах шкіри і можуть вражати волосся та нігті (оніхомікоз). Ця група грибкових уражень характеризується високою контагіозністю (заразністю). Висипання можуть супроводжуватися схожими на алергію бульбашками біля основного осередку ураження. Клінічні ознаки: почервоніння гладкої шкіри, шкірних складок, колір від рожевого до яскраво-червоного. У місцях запалення можуть випадати волосся; уражені нігті змінюють форму, шаруються, стають жовтими, коричневими, може виникати неприємний запах.

3. В окремі групи можна виділити грибкові захворювання, які спричиняють Malassezia і Candida. Ці представники можуть у нормі «проживати» на шкірі та слизових людини (сапрофіти). Але за певних умов (антибіотикотерапія, зниження імунітету, порушення гігієнічного догляду) можуть набувати патогенних властивостей і спричиняти такі захворювання, як кандидоз (слизової рота, статевих органів, рідко гладкої шкіри, нігтів), себорейний дерматит, фолікуліт, сітчастий папіломатоз. Захворювання можуть супроводжуватися сильним дискомфортом (свербіж, печіння). Візуальні ознаки: шкіра і слизові червоного кольору, подразнені.

Грибковое заболевание кожи

Де найчастіше можна заразитися грибком і як він передається?

— На жаль, заразитися грибком може кожна людина, адже ми маємо велику кількість соціальних контактів, нас постійно оточує багато людей. Переносять грибкову інфекцію хворі люди, тому з великою ймовірністю можна заразитися під час відвідування басейну, саун, аквапарків, лазні, салонів краси, перукарень тощо. Вірогідність захворіти зростає у літніх людей, при цукровому діабеті, захворюваннях, що супроводжуються порушенням циркуляції крові в кінцівках , що може призводити до порушень бар’єрних властивостей шкіри.

Як лікувати оніхомікоз? Чи можна усунути проблему самостійно або тільки під наглядом лікаря?

Діагностика і лікування оніхомікозу мають проходити тільки під контролем і наглядом лікаря. При цьому важливо правильно провести діагностику, яку пацієнт не може здійснити самостійно через відсутність знань і досвіду в цій сфері, а також відповідного обладнання.

Що стосується лікування, все залежить від місця ураження, глибини ураження шкірних покривів, площі. Лікування вимагає систематичного і чіткого виконання призначень. В іншому випадку позитивного результату не буде досягнуто, а захворювання може стати топічним. При лікуванні оніхомікозу використовуються різні лікарські форми: креми, мазі, спеціальні набори тощо. Системний підхід передбачає необхідність прийому протигрибкових таблеток. На консультації лікар-дерматолог має детально пояснити й обґрунтувати принципи лікування і важливість його правильного виконання.

 

Грибок кожи

Скільки часу потрібно, щоб вилікуватися від грибка?

— Залежно від місця ураження, площі та глибини проникнення грибкової інфекції лікування триває від кількох тижнів (21 день) до декількох місяців (3-9 місяців).

Що ви можете порекомендувати для профілактики цього захворювання? Ваші головні поради своїм пацієнтам.

Моя головна порада – живіть повноцінним, щасливим життям. І дотримуйтеся цих простих правил.

  1. Слідкуйте за особистою гігієною.
  2. Користуйтеся індивідуальними банними приналежностями.
  3. Не міряйте в магазинах взуття на босу ногу, одяг – на тіло без білизни.
  4. Майте свій набір інструментів для виконання манікюру і педикюру.
  5. Якщо вас щось непокоїть, зверніться по допомогу до лікаря-дерматолога.

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також