Менструальний біль: чому виникає і як його полегшити?

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Менструальний біль

Разом з експерткою розбираємося, що спричиняє менструальний біль, як його полегшити і коли обов’язково потрібно йти до лікаря на додаткові обстеження, щоб не проґавити більш серйозну проблему жіночого здоров’я.

Лікар акушер-гінеколог Яна Муравейник детально пояснює, що таке дисменорея, наскільки вона розповсюджена, як з нею працювати і як нам, жінкам, безпечно полегшувати біль в домашніх умовах.

Менструальний біль (дисменорея) – це та проблема, з якою зустрічаються дуже багато дівчаток, дівчат і жінок. Хтось може описати свій біль під час менструації словами «просто ниє», а хтось в усіх фарбах розповідає про нестерпний біль, який може додатково супроводжуватись нудотою, блюванням, втратою свідомості, а дні, коли йде менструація, випадають з життя.

Чому виникає менструальний біль?

Виділяють первинну та вторинну дисменорею. Дівчата-підлітки та молоді жінки частіше мають справу саме з первинною дисменореєю, яка характеризується наявністю болючої менструації за відсутності органічної патології органів малого таза. На сьогодні є твердження, що первинна дисменорея пов’язана з більшим рівнем активності медіаторів запалення (простагландинами та лейкотрієнами). Вторинна дисменорея є симптомом певного захворювання – ендометріозу, міоми матки, запальних захворювань органів малого таза, аномалій розвитку жіночих статевих органів або, наприклад, може виникнути на фоні використання металовмісних внутрішньоматкових контрацептивів (спіралей).

як полегшити менструальний біль

Первинна дисменорея – це діагноз-виключення. Щоб його встановити, спочатку треба вияснити менструальний, гінекологічний, психосоціальний та сімейний анамнез, за  необхідності провести обстеження та виключити низку патологічних станів. Лікар має запідозрити вторинну дисменорею, якщо має місце:

  • Прогресуюче посилення менструального болю (тобто з часом біль під час менструації непокоїть все більше і більше).
  • Дисменорея проявилась одразу після менархе (першої менструації) у важкій формі.
  • Біль під час менструації з’явився в більш дорослому віці. Наприклад, до 30 років місячні ніколи не були для вас проблемою, а тут стали помічати, що турбують болісні відчуття, з’явилась необхідність приймати знеболювальні, міняти свої плани в менструальні дні.
  • Дисменорея супроводжується сильною менструальною кровотечою або є нерегулярні кровотечі.
  • Біль може турбувати не тільки в перші менструальні дні, а тривати довше за саму менструацію, або взагалі мати ациклічний характер, непокоїти більшу половину менструального циклу.
  • В сімейному анамнезі є випадки ендометріозу (наприклад, у мами, сестри).
  • Наявні аномалії розвитку сечовидільної системи, хребта, шлунково-кишкового тракту.
  • Безпліддя.
  • Диспареунія (біль під час статевих контактів).
  • Відсутній ефект від емпіричного медикаментозного лікування нестероїдними протизапальними препаратами.

Якщо ви відстежуєте у себе симптоми вторинної дисменореї, обов’язково зверніться до лікаря!

чому виникає менструальний біль

Як полегшити менструальний біль?

Якщо ж дівчина або жінка має первинну дисменорею, що ми можемо запропонувати для полегшення менструального болю?

  • Прийом нестероїдних протизапальних препаратів. Важливо разом з лікарем визначитись з препаратом, дозою, тривалістю й інтервалами прийому. Найбільш ефективно впоратись з менструальним болем допоможе прийом препарату за 1-2 дні до появи менструації та в перші 2-3 дні кровотечі.
  • Терапія теплом. Це може бути грілка на низ живота, як альтернатива може бути використаний кіт) Прийом теплого душу або ванни.
  • Фізичні вправи. Пам’ятаю, коли я була підлітком, дуже поширеним був міф про те, що під час менструації не можна займатись спортом. Я інколи користувались цим на уроках фізкультури, хоча паралельно з цим могла іти на тренування з легкої атлетики і протягом заняття помічала, що біль стає менш вираженим, а інколи про нього взагалі забуваєш, наче його і не було. Так, в ці дні більше відчувалась втома, але інтенсивність болю однозначно була меншою. З часом я помітила, що дійсно різні види фізичної активності допомагають полегшити біль. Прекрасним варіантом будуть піші прогулянки, легкі кардіотренування, йога та пілатес. Для йоги є небажані асани під час менструації, і компетентний інструктор завжди вам підкаже, хоча, наприклад, баласану (поза дитини) ви можете безпечно практикувати і самостійно вдома.
  • Електротерапія. У світі популярності набуває метод черезшкірної електричної стимуляції. Принцип методу побудований на тому, що пластини, які розміщують внизу живота або попереку, спрямовують м’які електричні імпульси і «перехоплюють і гасять» больові сигнали, які направляються по нервах до мозку.
  • Гормональні засоби. Є різні варіанти – це можуть бути КОК, контрацептивний пластир або кільце, гормональна внутрішньоматкова система з левоноргестрелом. Кожен варіант має свої переваги та можливі побічні ефекти, тому жінка і лікар спільно будуть обирати більш прийнятний варіант у кожній окремій ситуації.

Також не забувайте в менструальні дні нормалізувати свій сон і режим дня. Якщо є можливість, то додайте  короткий сон вдень, обмежте споживання жирної, смаженої, надмірно солоної та гострої їжі, навпаки додайте до раціону більше білкових продуктів і продуктів, багатих на клітковину, та пийте більше рідини.

Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram і не пропускайте найцікавіші матеріали Beauty HUB! 

читайте також