Найбільш трендовий antiage-інгредієнт: що потрібно знати про ретинол

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

що таке ретинол

Розповідаємо все, що ви хотіли знати про ретинол – головний компонент омолоджувальних засобів з догляду за шкірою.

Ретинол – на сьогодні найпопулярніший і найбільш досліджений компонент в косметології, і майже кожен beauty-бренд має засоби з ним у складі в своєму асортименті. Його безпечність і ефективність доведена численними дослідженнями, тому при правильному призначенні та використанні ретинол дійсно здатен творити дива.

Що таке ретинол?

Ретинол – це одна з численних форм вітаміну А, що допомагає зберегти здоров’я і молодість шкіри, роблячи її більш пружною, еластичною і щільною. Проникаючи в глибокі шари шкіри, вітамін А запускає процес оновлення клітин, який з віком сповільнюється, а також стимулює виробництво колагену, відлущує, бореться з вільними радикалами, протистоїть фотостарінню. В разі тривалого застосування препаратів з ретинолом помітно розгладжуються зморшки, скорочуються пори, світлішає пігментація, поверхня шкіри стає більш однорідною, вирівнюється її тон.

Ретинол і ретиноїди

Ретиноїди – це загальна назва класу похідних вітаміну А, а ретинол – це лише одна з форм вітаміну А. Якщо ви не знаєте, яка саме форма вітаміну використовується в тому чи іншому препараті, правильніше сказати, що засіб містить ретиноїди.

ретинол і ретиноїди

Форми ретиноїдів

Існує багато форм ретиноїдів, кожна з яких має свої переваги і недоліки. До найбільш потужних форм належать ізотретиноїн (відомий як лікарський препарат «Роакутан»), тазаротен та ретиноєва кислота. Їх, як правило, використовують тільки лікарі у кабінетах дерматологів і косметологів. Вони можуть провокувати дуже сильні подразнення, тому назначати їх собі самостійно заборонено.

Досить активні та сильні ретиноїди – ретинолу ацетат і чистий ретинол. Їх важливо вводити ретиноєвими сходинками, щоб не спровокувати подразнення. Використовувати варто тільки після рекомендації лікаря.

Ретинолу пальмітат, ретинальдегід, диферін, трифаротин, гранактивний ретиноїд, інкапсульований ретинол менше або взагалі не подразнюють шкіру і при правильному використанні не мають побічних ефектів. Проте навіть найбільш щадні засоби з ретиноїдами не варто призначати собі самостійно, адже тільки кваліфікований лікар підбере ефективний препарат, який буде підходити саме вам і не спровокує побічних ефектів.

Що важливо знати при використанні?

Ретиноїди можуть спричинити подразнення. Коли засіб з ретинолом потрапляє на шкіру, він стимулює ретиноїдні рецептори в клітинах, прискорюючи метаболізм клітин, що може призвести до сухості й лущення. Ось чому шкіра зазнає періоду адаптації протягом перших двох-чотирьох тижнів застосування. Щоб забезпечити плавний перехід, використовуйте спочатку низький відсоток ретиноїдів та відповідні форми. Спочатку застосовуйте засіб один раз на тиждень, потім частоту можна збільшити до 2-3 разів на тиждень.

Чим менше, тим краще. По-перше, ретинол потрібно вводити в свій режим дуже обережно і поступово. По-друге, достатньо однієї краплі сироватки з ретинолом або крему розміром з горошину, аби покрити все обличчя. З цим сильним інгредієнтом важливо не перестаратися, що допоможе зменшити подразнення шкіри.

Обов’язково використовуйте сонцезахисний крем. Ретинол й інші ретиноїди – фоточутливі, отже, в жодному разі не можна користуватися продуктами з цими компонентами зранку, особливо в сонячний день, якщо ви не плануєте наносити сонцезахист. В такому випадку можливі опіки, надмірна сухість і подразнення, поява гіперпігментації. Продукти з ретиноїдами нового покоління дозволяється використовувати навіть влітку, проте нанесення сонцезахисного крему з SPF 30 або вище є обов’язковим, включаючи хмарні дні.

Іще більше інформації і детальних відповідей на питання щодо ретиноїдів нам надала Наталія Деркач, кандидатка медичних наук та засновниця бренду Instytutum.

Наталія Деркач

Кому варто звернути увагу на засоби з ретиноїдами і чому?

На мою думку, на засоби з ретиноїдами варто звернути увагу всім, окрім вагітних, тих, хто годує або має протипоказання та підвищену чутливість до похідних вітаміну А. По-перше – цей актив один із найдієвіших в antiage-догляді. Ретиноїди посилюють процеси оновлення у шкірі, стимулюють вироблення колагену й еластину, роблять нашу шкіру більш пружною, зменшують пігментацію, звужують пори, допомагають у боротьбі з висипаннями, підсилюють захисний бар’єр. По-друге: оскільки ретиноїди — це похідні вітаміну А, вони мають потужну антиоксидантну дію. Це означає, що вони відмінно борються з вільними радикалами, які руйнують ДНК клітин та призводять до передчасного старіння.

Раніше вважалося (і цей міф досі поширений), що ретиноїди варто використовувати тільки з певного віку – скажімо, після тридцяти. Сучасні західні експерти – і я теж – вважаємо цю інформацію застарілою. Насправді використання ретиноїдів не пов’язане з віком, а скоріш з проблемами, які ви хочете вирішити, коли підбираєте доглядові засоби.

Тож кому варто звернути увагу на ретиноїди? Всім, хто хоче бачити свою шкіру гладенькою, щільною, сяйливою, без пігментації, дрібних зморшок та заломів й ідеально виглядати навіть без макіяжу та інстаграм-фільтрів. Ретиноїди можна використовувати з підліткового віку, якщо є показання. А після 25 вони вже справжній must have, тому що уповільнюють старіння шкіри.

На які форми ретиноїдів ви радите звернути увагу? Чи підходять вони для тих, хто використовує цей актив вперше?

З ретинолом та ретиноїдами пов’язано чимало б’юті-міфів: хтось каже, що вони роблять шкіру тоншою, провокують лущення, почервоніння. Ці твердження справедливі до ретиноїдів попередніх поколінь. Ви, можливо, стикалися з «олдскульними» ретиноїдами під такими назвами – ретинол, третиноїн, ізотретиноїн, алітретиноїн, етретинат, ацитретин, ретиніл пальмітат, ретиноїди третього покоління, які дійсно можуть провокувати небажані реакції. Вони агресивніші, подразнюють і сушать шкіру, і саме їх на ринку найбільше. Допустима концентрація цих ретиноїдів – до 1%, адже вище заборонена європейською регуляторикою і може спровокувати подразнення. Тому при виборі продукту з ретиноїдами я раджу звертати увагу на нове покоління – гранактивний ретиноїд (hydroxypinacolone retinoate) або інкапсульований ретинол. Їх можна використовувати в вищих концентраціях – до 5%.

До того ж вони у десять разів стабільніші за попередні покоління ретиноїдів, що також допомагає уникати небажаних побічних ефектів. Окрім того, ми використовуємо природні аналоги ретиноїдів – синьо-зелені водорості та бакучіол. І взагалі я фанат комплексних мультикомпонентних засобів, для мене важливо, щоб в одній формулі поєднувалися декілька дієвих компонентів, що працюють у синергії та підсилюють дію одне одного. В тому числі додаткові компоненти, що пом’якшують дію ретиноїдів.

Як правильно вводити в beauty-рутину продукти на основі ретиноїдів? 

Якщо ви ніколи не використовували ретиноїди, починайте поступово. Важливе правило – спробувати перший раз продукти з ретиноїдами ввечері, оцінити реакцію шкіри. Якщо все добре – сміливо збільшити до використання щовечора. Важливо памʼятати, що засоби з ретиноїдами не можна використовувати в період вагітності й годування груддю.

Щодо кількості засобу: розміром з горошину. Але не забувайте про шию та зону декольте, вони також потребують турботи й оновлення.

І, звісно ж, пам’ятайте про правила безпеки: під час використання ретиноїдів треба особливо уважно ставитися до захисту від сонця і зволоження шкіри.

Всі ретиноїди дійсно підвищують фоточутливість шкіри, але цю особливість легко нівелювати завдяки щоденному використанню SPF та використанню ретиноїдів саме в вечірній рутині.

Кому не підходять засоби з ретиноїдами?  До яких ускладнень вони можуть призвести при неправильному використанні?

Щодо протипоказань – вони дійсно існують. Ретиноїди як похідну вітаміну А не можна використовувати жінкам під час вагітності й годування грудьми. Тому якщо ви зараз в очікуванні дитини чи годуєте малюка, варто зробити паузу і повертатися до ретиноїдів вже після завершення грудного вигодовування.

Одразу хотілося б розвінчати ще один міф про те, що ретиноїди не можна використовувати людям із чутливою шкірою. Новітні формули ретиноїдів, про які я писала вище, та рослинні аналоги – бакучіол, синьо-зелені водорості – можна використовувати людям з чутливою шкірою за умови правильно підібраної частоти. Якщо у вас чутлива шкіра, уникайте використання ретиноїдів одночасно з кислотами та обов’язково дбайте про належне зволоження.

Якщо шукаєте продукти з ретинолом, редакція пропонує звернути увагу на такі бестселери і новинки beauty-ринку.

Крем з ретинолом Retinol + Emulsion 0,3, iS Clinical

У складі ретинол 0,3%, олія ши, бакучіол, аскорбінова кислота, ектоїн, екстракт соняшника, екстракт листя розмарину, токоферол, колоїдне золото, трипептид-1, екстракт порії кокосовидної.

Крем з ретинолом Retinol + Emulsion 0,3, iS Clinical

 

Сироватка з ретиноїдом A-Superpacked X-StrengthRetinol Serum, Instytutum

У складі 5% гранактивний ретиноїд, 3 % синьо-зелених водоростей, а також сквалан, омолоджувальний пептид P3, мультимолекулярна гіалуронова кислота, провітамін В5, вітамін Е, олії абрикосових та виноградних кісточок, алантоїн.

Відновлювальний бальзам з ретинолом для зони навколо очей Retinol Eye Renewal, HydroPeptide

У складі 0,65% три-ретинолу, пептид CellRenew-16, ретинолоподібний пептид Nonapeptide-3, пептидний комплекс Haloxyl™, Зерумбон, гіалуронова кислота, фосфоліпіди.

Сироватка з ретиноїдами Granactive Retinoid 2% Emulsion, The Ordinary

В складі ретинол і Hydroxypinacolone Retinoate 2%, екстракт листя тасманійського перцю, екстракт листя розмарину.

Активний ретиноловий серум для шкіри Dynamic Skin Retinol Serum, Dermalogica

У складі 3.5 % ретиноловий комплекс з інкапсульованими сферами ретинолу, гранактивним ретиноїдом, ретинолом + 10 HAS, скваланом і бета-глюканом.

Підписуйтесь на наш YouTube-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також