Пережити колективну травму – проблема чи задача?

Пережити колективну травму – проблема чи задача?

В рамках проєкту «Стресооборона: український рецепт» ми вже доволі детально обсудили питання травми як психологічної проблеми. В цій статті ми поговоримо про колективну культурну травму і спитаємо в культурологині Наталії Кривди, як українській нації пережити цю травму, що для цього нам слід робити вже зараз.

Трансформація провини у відповідальність

Пережити колективну травму – проблема чи задача?

Українська нація прямо зараз переживає дуже серйозний травматичний досвід. Мало що в XXI столітті може порівнятися з таким досвідом, з яким нам зараз довелося стикнутися. І дуже важливо зрозуміти, як має відбуватися наше одужання, наше колективне переживання цієї травми.  

Травма – це неспроможність індивідуальної людської свідомості вмістити в себе досвід, який вона переживає. Існує потреба виговоритися, подолати розрив між пережитим та його розумінням. 

Подолання травми відбувається через «вирощування» відповідальності. Відповідальності колективної й індивідуальної, і найперше – відповідальності перед пам’яттю загиблих. Це є одним із головних інструментів одужання, коли «людина-що-вижила» починає трансформувати свій біль, своє відчуття провини на відповідальність. І ця трансформація має неймовірну терапевтичну цінність, власне, вона є центральним засобом реінтеграції особистості.

Знову стати цілісною людиною, подолати травматичний досвід, розрив між «травмованим Я» і «Я-нормальним», «Я-яке-вижило», «Я-яке-формує-нову-особистість» – оце єдина можливість, реалізація нашої з вами місії – місії тих, хто вижив. 

Стратегії формування національної ідентичності

Пережити колективну травму – проблема чи задача?

Є кілька успішних стратегій формування національної ідентичності, які, в тому числі, допомагають подолати травму. 

По-перше, це спільний пантеон героїв, спільне вибудовування практик згадування загиблих, спільні символи, свята, які ми започатковуємо просто зараз. Сюди ж відносимо і те, як ми називаємо наші вулиці, чиї імена носитимуть наші школи тощо.  

З точки зору культури, це є частиною переживання і втілення відповідальності перед пам’яттю мертвих, яка дозволяє нам звільнитися від вини і, як би сказали психологи, вилікуватись, одужати. Я – культуролог, тому сказала би по-іншому – пережити цю культурну травму і зробити практики спільного згадування й пам’ятання інструментами нашого змужніння. Це те, що робить націю нацією.

По-друге, наявність спільного ворога. 

По-третє, національна система освіти, яка ставить перед собою мету формування нації, вирощування нації через зміцнення ідентичності та є дуже потужним інструментом. 

Треба зазначити, що культурна колективна пам’ять формується довгий період. Ми вибираємо минуле, в тому числі травматичне або нетравматичне, аби будувати сьогодення. І дуже часто влада використовує такі інструменти вибору і привласнення собі якихось подій для зміцнення власної позиції, для легітимізації самої себе. Подивіться хоча б на нашого ворога – адже російська федерація вибрала з усього свого минулого саме перемогу у Другій світовій війні, привласнила її собі, хоча учасниками коаліції були й інші країни, і саме через цей колективний спогад вибудовує ідентичність нині чинної російської спільноти. Отже, відповідальність влади, відповідальність політиків надзвичайно важливі, так само як і засобів масової інформації. 

Культурна пам’ять також завжди складається з пам’яті різних громад. Нам важливо її зафіксувати, відрефлексувати, осмислити і сказати, що це частина нашої спільної історії, будувати себе через ці спогади. 

Ми вибираємо, що для нас цінність, що для нас важливо. Через це формуємо культурну пам’ять, а через культурну пам’ять – свою ідентичність. Те, що зараз переживає українська нація, – це, з одного боку, величезна травма, а з іншого – найпотужніший інструмент зміцнення консолідації вирощування себе як політичної нації.

Стаття підготовлена в рамках проєкту «Стресооборона: український рецепт» за матеріалами онлайн-розмови Сергія Роголя та Наталії Кривди

Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB

читайте також