Стрес, психологічна травма чи посттравматичний стресовий розлад (ПТСР)?

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Стрес, психологічна травма чи посттравматичний стресовий розлад (ПТСР)?

Чим стрес відрізняється від психологічної травми? Коли можна починати говорити про ПТСР? На ці запитання відповідає наш експерт Денис Полтавець.

Стрес

Поняття «стрес» було описане ще до Другої світової війни. Фактично це реакція на будь-які подразники, які виходять за межі певної норми. 

Що таке норма? Це, звичайно, велика розмова, але так чи інакше будь-яка людина в своєму житті діє певним чином, в неї є, скажімо так, «коридор», в якому людина рухається більш-менш стабільно. І стрес – це, власне, реакція пристосування організму до будь-яких чинників, що виходять за межі цього «коридору» стабільного життя. В нашому організмі і в нашій психічній сфері еволюційно закладено механізми, які допомагають певним чином переживати або, точніше, проживати стрес і пристосовуватися до чинників, які тією чи іншою мірою змінюють стабільність нашого життя. Тобто іншими словами, стрес – це нормальна частина життя будь-якої людини, будь то дитина чи дорослий.

В понятті «стрес» виділяють дві основні категорії: еустрес і дистрес.

  • Еустрес можна назвати хорошим стресом. Він сприяє збільшенню енергетики, мотивації вирішувати проблеми, ентузіазму, з яким ми беремося до розв’язання певних питань тощо.
  • Дистрес – відповідно, протилежна реакція. Фактично це ніби відмова від вирішення якоїсь проблеми або неспроможність її розв’язати. І він проявляється в тому, що замість мотивації виникають різного типу патологічні реакції, емоційні й фізіологічні відхилення тощо.  

Але й еустрес, і дистрес не є самі по собі патологічними. З восьми мільярдів людей на нашій планеті 99% переживають ці два типи реакції без якихось особливих наслідків. Інша справа, коли ми говоримо про травму.

Психологічна травма

Психологічна травма – це таке переживання події, яке виходить дуже далеко за межі будь-якого повсякденного досвіду і самої людини, і її найближчого оточення та спричиняє певні наслідки. Тобто якщо дослівно перекласти, що таке травма, то з грецької це фактично «рана, пошкодження». Не просто реакція адаптації, а переживання певного пошкодження, чогось важливого, що трапилося з людиною й порушило її життя настільки, що звичайної стресової реакції – реакції адаптації – вже не вистачає, щоб повернути людину або певну групу до якогось звичного стилю життя. 

Стрес, психологічна травма чи посттравматичний стресовий розлад (ПТСР)?

І цим травма досить сильно відрізняється від стресу, оскільки фактично йдеться про те, що людина неспроможна самотужки впоратися і пристосуватися до тієї події, яка з нею сталася і внаслідок якої зʼявилася психологічна травма. 

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР)

Ще більш сильний ступінь переживання травми – посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). В цьому випадку йдеться про те, що переживання травми є настільки потужним, настільки сильно міняє стиль і спосіб життя, самопочуття людини, що вона втрачає спроможність виконувати свої повсякденні обов’язки і взагалі жити так, як сама вважає нормальним. Тобто здатність пристосуватися внаслідок цієї травми падає настільки, що фактично людині загрожує певна дисоціалізація, втрата соціальних навичок, соціальних контактів, соціальної активності.

Стаття підготовлена в рамках проєкту «Стресооборона: український рецепт» за матеріалами онлайн-розмови Сергія Роголя та Дениса Полтавця

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також