Чому в спеку так хочеться спати і як із цим боротися

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

магнітні бурі травень 2023

Чому влітку хочеться спати, а в Україні не передбачено сієсту... Якщо ви думаєте, що в південних країнах сієста - це просто розвага, то глибоко помиляєтесь. Спека особливо впливає на організм людини, його працездатність істотно знижується. Тому є сенс дати людині відпочити, щоб переживши спокійно жаркі години, вона з новими силами взялася до роботи. Розповідаємо, чому в спеку хилить у сон, чому спека вимотує і як подолати сонний стан улітку.

Телеграм Beauty HUB

Сонливість у спеку для 90% людей – норма. Навіть у розпал робочого дня ви раптом відчуваєте, що ось-ось відключитеся прямо за робочим столом. Чому в спеку занепад сил, якщо ви справно лягаєте спати до 23 годин і спите рекомендовані 7—8 годин? Дізнайтеся про причини сильної втоми у спеку, і що допоможе подолати сонний стан вдень.

Чому на сонці хочеться спати: причини

Зневоднення. У спеку ми втрачаємо набагато більше вологи, ніж у прохолодну погоду. Разом із потом та диханням ми втрачаємо не лише воду, а й електроліти. Зневоднення робить нас повільними і негативно відбивається на когнітивних здібностях, тобто швидко знаходити розв’язання складних завдань чи розбиратися з проблемами навряд чи вийде.

Крім того, зменшення об’єму рідини в організмі безпосередньо зменшує об’єм крові. Вона стає густішою, і серцю доводиться працювати старанніше, щоб ганяти її за звичним маршрутом.

Низький кров’яний тиск. У більшості людей спостерігається запаморочення та слабкість у спеку. Це падає артеріальний тиск, в мозок надходить менше кисню, і підтримки стандартного рівня когнітивних здібностей тілу доводиться працювати активніше. Відчуваєте сильну втому в спеку, трохи підгальмовуєте та зависаєте протягом дня, а чутливіші до цього люди можуть відчути і головний біль.

Відчуття комфорту. У багатьох людей почуття сонливості може міцно асоціюватися з чимось теплим та затишним, коли вони, згорнувшись калачиком, солодко сплять під ковдрою у затишному ліжку. Тому як тільки підвищується температура повітря, ми можемо відчути непереборне бажання заснути. Тільки згадайте, як солодко спиться на пляжі в тіні під шум прибою!

Різке охолодження. Разом із нічною прохолодою падає і температура тіла, коли ми спимо. Якщо вдень ми отримуємо таке ж різке охолодження та падіння температури, коли входимо до приміщення з кондиціонером зі спеки, мозок може отримати схожі з нічними сигналами час спати!

Більш активне проведення часу та велика кількість часу на вулиці. Влітку ми рухаємося набагато більше, навіть якщо не відвідуємо тренування. Хороша погода — чому б не пройтись у парк із друзями, сходити на пляж та зіграти в активні ігри, з’їздити на шашлики чи сходити у похід. Взимку ми набагато більше часу проводимо сидячи. Тож ми можемо цього не усвідомлювати, але влітку ми рухаємося набагато більше, тому й утомлюємося.

как пережить жару

Відкладене вироблення мелатоніну. Ми багато часу проводимо на відкритому повітрі, а значить, і під сонцем. Сонячне світло пригнічує природне вироблення мелатоніну (гормону сну) нашим тілом. Так як влітку світлий час доби триватиме набагато довше, нам складніше заснути ввечері, і ми отримуємо літнє безсоння. Воно потім виливається в ранкову сонливість, тому що ми не можемо довго заснути, потім рано прокидаємось і вдень нас знову хилить у сон.

Недостатня кількість калорій. У спеку не хочеться їсти. Часто як перекус використовуються фрукти або легкі салати, можливо, щось кисломолочне. Ми просто недобираємо свою денну норму калорій, а обсяг роботи при цьому не змінюється. Результат – відчуття втоми.

Також у деяких продуктах (бананах та бобових) міститься триптофан, який може зробити нас сонними. Причина – він є біологічним прекурсором серотоніну (з якого потім може синтезуватися мелатонін) та ніацину. Так що якщо ви любите банани, постарайтеся не використовувати їх часто як швидке денне перекушування.

Як пережити спеку і не заснути вдень

Пийте більше води. Пити бажано просту воду, а не соки-фреші-мінералку. Бажано не доводити себе до відчуття спраги. Якщо забуваєте про це, поставте нагадувач і беріть із собою велику пляшку води. Два літри – ідеальний об’єм, що відповідає середньостатистичній нормі, але в спеку потрібно випивати більше! Особливо якщо у вас за планом тренування.

Не забувайте про солону їжу або продукти з високим вмістом натрію. Для підвищення тиску потрібно пити більше води і вживати солону їжу або продукти з високим вмістом натрію, оскільки він підвищує кров’яний тиск.

Створюйте комфортні умови для нічного сну. Щоб потім не засипати вдень за робочим столом, постарайтеся облаштувати свою спальню на літній період так, щоб сон був міцним і комфортним. Навіть якщо ви спите 7—8 годин, сон може бути поверхневим через спеку. Зробіть приміщення темним за допомогою щільних штор та охолодіть його. І, звичайно ж, ніяких гаджетів перед сном, напоїв з кофеїном, їжі, що важко перетравлюється, і алкоголю.

Чого не вистачає в організмі, якщо весь час хочеться спати влітку

Якщо ви постійно відчуваєте сонливість влітку, це може бути пов’язане з кількома факторами.

  1. Недостача сну. Якщо ви не отримуєте достатньо сну вночі, ваш організм може накопичувати борг сну, що може спричинити сонливість протягом дня.
  2. Нестача вітамінів та мінералів. Деякі недоліки поживних речовин, таких як залізо або вітамін D, можуть викликати сонливість та стомлюваність. Рекомендується звернутися до лікаря та пройти аналізи, щоб унеможливити дефіцит певних речовин в організмі.
  3. Висока температура та погода. Літні спекотні дні можуть бути фізично та метаболічно стомлюючими, і ваш організм може реагувати на це, викликаючи сонливість.
  4. Дезінтеграція режиму сну. Влітку багато людей змінюють свій розпорядок дня, проводять більше часу на вулиці та засинають пізніше. Нерегулярний сон може порушувати ваш циркадний ритм і спричинити сонливість протягом дня.
  5. Сезонна афективна депресія. У деяких людей виникає сонливість та депресивний стан під час літніх місяців, що може бути пов’язане із сезонною афективною депресією. Якщо ви маєте інші симптоми депресії, варто обговорити це з лікарем.

Підписуйся на нашу сторінку в Instagram та не пропускай найкорисніші відео-матеріали від Beauty HUB!

читайте також