Подібно до того, як передчуття першого менструального циклу спричиняє у багатьох дівчат тривогу й паніку, очікування менопаузи супроводжується тими самими емоціями. Але дуже часто період перед менопаузою складний не лише через очікування чогось незворотного, а ще й через певні фізіологічні процеси.
Клінічно доведено, що декілька років перед менопаузою в жінок починають «грати» гормони, порушується менструальний цикл і збиваються певні процеси в організмі. У медицині цей період має визначення пременопауза.
Пременопауза: що це означає
«У типовому менструальному циклі яєчники виробляють гормон естроген, який готує статеві органи до настання вагітності. Орієнтовно на половині менструального циклу настає овуляція — момент, коли організм максимально підготований до зачаття і виношування дитини. Потім у гру вступає гормон прогестерон, завдяки якому відбувається менструація, — пояснює американський доктор медичних наук, акушер-гінеколог Шамса Амерсі. — Коли настає період пременопаузи, гормони можуть виділятися непослідовно і в нездоровій кількості. Зокрема в організмі збільшується концентрація естрогену. Саме через такий дисбаланс починає «барахлити» репродуктивна система організму».
Пременопауза: симптоми
Перший симптом пременопаузи — зміна менструального циклу. У нормальних умовах він повинен тривати в ідеалі 28 днів, але оскільки кожен організм індивідуальний, лікарі дають цій цифрі варіюватися від 21 до 35. Головне, що менструальні цикли у здорових жінок тривають орієнтовно однакову кількість днів. У період перебудови тривалість циклу починає стрибати на довгі дистанції від норми й періоди між місячними стають менше 20-ти або більше 40-ка днів. Тривалість менструації, кількість та інтенсивність виділень також може змінюватися щомісяця.
В період пременопаузи поступово перестає відбуватися овуляція. Через це жінки можуть помічати непланові кров’янисті виділення всередині циклу та надмірну сухість у інтимних зонах.
Під час пременопаузи місячні можуть протікати дуже болісно. Лікарі стверджують, що все через недостатнє виділення гормону прогестерону. Саме його нестача може спричиняти сильні спазми, свербіж і неприємні відчуття. Зниження рівня прогестерону в організмі може призводити до змін, зовсім не пов’язаних із жіночими органами. Наприклад, пременопауза часто супроводжується безсонням, приливами, сповільненим рухом кишківника і, як наслідок, закрепами й набором ваги.
Лікарі звертають увагу на те, що період пременопаузи — особливо небезпечний для жіночого здоров’я. У цей час репродуктивні органи ще функціонують, але вже зазнають певних змін, тож саме у віці 40–45 років у жінок часто виявляють міому матки, поліпи, кісти, аденоміоз тощо. Тому дуже важливо регулярно відвідувати гінеколога і обстежувати організм.
Як з цим боротися
«Фізичне й ментальне здоров’я — фундамент, від якого залежить, наскільки складно протікатиме пременопауза», — каже американський доктор медичних наук, акушер-гінеколог Шамса Амерсі.
Експерт стверджує, що в період пременопаузи важливо переглянути своє харчування, перевірити баланс вітамінів і мікроелементів в організмі. Лікар наголошує, що важливо скоротити споживання цукру, алкоголю та глютену, оскільки в цей час може розвинутися інсулінорезистентність. Власне стан зниженої чутливості організму до дії інсуліну може посилювати стрибки гормонів і тільки погіршувати й без того нестабільний стан організму. Також критично важливо займатися фізичною активністю, регулярно дихати свіжим повітрям і привести до ладу свій спосіб життя.
У період пременопаузи важливо звернути увагу на методи контрацепції. «Я завжди застерігаю пацієнтів від протизаплідних таблеток або синтетичних гормонів у період пременопаузи. КОК можуть спричиняти зміни настрою, надто інтенсивні виділення зі згустками крові та негативно впливати на вразливий гормональний фон», — стверджує Шамса Амерсі. Зовсім відмовлятися від контрацептивів також не варто, адже організм ще має репродуктивну здатність й може трапитися незапланована вагітність. Фахівці радять використовувати бар’єрний метод контрацепції, тобто презервативи, діафрагми або ковпачки.
Велике значення в період пременопаузи мають засоби особистої гігієни. Одними із симптомів цього періоду є вагінальна сухість та неприємні відчуття в інтимних зонах. Тому важливо підбирати засоби для вмивання з нейтральним pH, які не подразнюють ніжну мікрофлору. Пам’ятаймо, що зволоження — ще один невіддільний етап догляду за інтимними зонами.
Переглянути свій підхід варто й до прокладок та тампонів. Найкраще перейти на органічні бавовняні засоби, оскільки вони безпечніші для організму. Також лікарі радять відмовитися від щоденних прокладок. Вони інтенсивно вбирають секрет залоз, залишаючи вульву без захисту і вологи. Також буквально за декілька годин синтетичні щоденки накопичують у собі велику кількість бактерій, порушуючи природну мікрофлору піхви. Це може призвести не лише до надмірної сухості, але й до грибкових і бактеріальних інфекцій.
«Пременопауза насправді є клінічно більш складним періодом для пацієнтів із погляду симптомів, ніж менопауза, — каже доктор Амерсі. — Якщо під час менопаузи жіночі функції поступово перестають працювати, то пременопауза — це справжній бунт гормонів. До нього варто відповідально підготуватися, тільки в такому разі ви зможете максимально спокійно пережити зміни».
Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram і не пропускайте найцікавіші матеріали Beauty HUB!