Психолог розповідає, що таке панічна атака і як з нею впоратися

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

що таке панічна атака і як з нею впоратися

Кількість людей, які страждають від панічних атак, зростає, адже ми продовжуємо кожен день стикатися з наслідками війни. У групі ризику люди з лабільною психікою. Розповідаємо, що робити, якщо ви теж зіткнулися з цією проблемою.

Серце б’ється, вам не вистачає повітря, ви не можете впоратися з власними думками. Знайомий стан? Панічна атака – гострий напад сильної безпричинної тривоги, що супроводжується різними фізичними симптомами. Дар’я Селіванова психологиня, що спеціалізується на лікуванні панічних атак, розповідає Beauty HUB, як повернути собі спокій і просто насолоджуватися життям.

 

Дар'я Селіванова

 

Причини панічних атак

– Однозначну причину панічних атак виділити буває досить складно. Вони є результатом хронічного чи гострого емоційного перенапруження і відсутності у нашої психіки ресурсу для того, аби з цим перенапруженням продовжувати справлятися. Якби людина перебувала в якійсь небезпечній ситуації, на неї в цей момент їхав поїзд, їй щось би загрожувало, тоді всі фізіологічні та психологічні зміни, які відбуваються в момент панічної атаки, були б абсолютно адекватні. При дуже сильній небезпеки у людини може виникнути тахікардія, підвищитися тиск, з’явитися хиткість ходи, прилив адреналіну викличе страх і бажання бігти. У випадку з панічними атаками людина гостро реагує на стимули, які в нормі не повинні викликати таку реакцію.

Людина реагує здоровим фізіологічним чином на стимули, які несвідомо сприймає як небезпечні, але насправді небезпеки не несуть. Можна сказати, що в основі панічних атак лежить порушення механізму саморегуляції. Чому воно сталося, потрібно розбиратися в кожному окремому випадку. Це може бути одна травматична подія – втрата когось із близьких, військові дії. Зараз до нас в центр дуже часто приходять люди, які перебували в зоні АТО, але панічні атаки у них трапляються саме зараз, коли вони вже переїхали і знаходяться в безпеці – це так званий посттравматичний стресовий розлад, який, в тому числі, може проходити і з панічними атаками. В іншому випадку панічні атаки може викликати якась сукупність факторів, яка призвела до того, що людина почала сприймати нейтральні стимули як небезпечні і запускати на них реакцію боротьби або втечі.

читайте також

Панічні атаки – симптом психічного захворювання?

– Тут дуже важливо правильно розуміти термінологію. Психічні відхилення – це якийсь клас захворювань, яких дуже бояться. І панічні атаки жодним чином до цих проблем не належать. Це порушення емоційної сфери, не психічної. Просто дуже високий рівень тривоги.

Я знаю, що дуже часто людей з панічними атаками турбує питання, чи не зійдуть вони з розуму. Смію вас запевнити, за мій практичний досвід у жодної людини з панічними атаками, а я бачила кілька тисяч, тривожний стан не перейшов у психічне захворювання. Це деяка психологічна проблема, але говорити, що це проблема психічна некоректно і неправильно.

що таке панічна атака і як з нею впоратися

Як впоратися з панічними атаками

– Найперше потрібно зробити мінімальне обстеження у лікарів. Іноді панічні атаки схожі за симптоматикою на деякі порушення роботи щитовидної залози і гормональні порушення, тому важливо виключити цю патологію. Залежно від того, які симптоми вас турбують, ви йдете до профільного лікаря: якщо це серце – до кардіолога, якщо шлунково-кишковий тракт – до гастроентеролога, якщо напади жару або ознобу – до ендокринолога. Пояснюєте лікарю ситуацію і здаєте необхідний мінімальний перелік аналізів. Тут дуже важливо слово «мінімальний», адже дуже часто людина, не задовольнившись відповіддю, що з ним все добре, йде з головою в пошук лікарів, обстеження, лікування, і це теж призводить до посилення тривоги.

Також дуже важливо розібратися в фізіології процесів, що відбуваються з вами, аби розуміти, що це не небезпечно і не є захворюванням. Ви всіма доступними способами розширюєте свої знання щодо того, що таке панічні атаки: читаєте інформацію в книгах і в мережі, дивитеся відеоролики. Це не допоможе справлятися з нападами, але зменшить ступінь тривоги.

Потім ви обов’язково нормалізуете свій режим дня, стежте за тим, що ви їсте, скільки рухаєтеся і спите. Начебто банальні речі, які вам скаже будь-який лікар, але саме через те, що вони здаються банальними, люди ними нехтують. Дуже часто панічні атаки виникають на тлі перевтоми, виснаження, неможливості адекватно відновитися і без якоїсь фізіологічної підтримки буває просто неможливо увійти в норму.

Зробивши все це, ви спостерігаєте за динамікою свого стану. Якщо розумієте, що панічні атаки стають частіше, незважаючи на всю роботу, яку ви провели самостійно, ваш стан не покращується, я рекомендую звертатися до фахівців. Зараз є фахівці в різних напрямках, які ефективно працюють з цією проблемою. Вона досить добре піддається корекції, це не вирок, це не хвороба на все життя. Якщо ви самостійно не справляєтеся, ви йдете до психолога, уточнюєте, що у нього є досвід корекції панічних атак, і просто проходите курс психотерапії до того моменту, поки вони не пройдуть.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також