Пульпіт: причини і сучасні способи лікування в стоматології

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Пульпіт, який частіше називають «запалення зубного нерва», можна вилікувати неінвазивним методом, але це найчастіше ненадовго. У цій статті розберемося, через що він виникає, як виявляється, а також, які існують методи лікування пульпіту в стоматології.

Пульпіт це та сама проблема, яка змушує всіх нас терміново шукати в інтернеті найближчу стоматологічну клініку або телефонувати «своєму» стоматологу і просити його прийняти нас позачергово. Про те, що допомагає при гострому зубному болі, які бувають способи лікування пульпіту і як саме відбувається процедура, нам розповіла Анна Шабріна, стоматолог-терапевт і стоматолог-ортопед в стоматології D.Ante.

Анна Шабрина

Анна Шабріна

Що таке пульпіт

Зазвичай ланцюжок виникнення пульпіту в зубах виглядає так:

Пульпіт виникає в результаті розвитку карієсу, коли через руйнування твердих тканин зуба хвороботворні бактерії проникають в судинно-нервовий пучок (пульпу) і спричиняють його запалення.

Це захворювання можна виявити на пізній стадії, коли зуб вже почав хворіти, або під час профілактичних процедур (ви ж пам’ятаєте, ми рекомендуємо їх проводити мінімум двічі на рік), коли доктор під час чищення знаходить каріозну порожнину, робить рентген і оцінює ступінь ризику виникнення пульпіту.

Важливо! Якщо у вас захворів зуб, то не варто лікувати його антибіотиками. На початковій стадії пульпіту біль епізодичний, тому може здатися, що антибіотики допомагають. Це не так: пульпіт виникає через запальний процес всередині зуба. Тому в разі виникнення сильного зубного болю можна випити знеболювальне. Після цього одразу ж запишіться на прийом до стоматолога: пульпіт не зникне при самолікуванні.

читайте також

Які бувають способи лікування пульпіту

Хороший стоматолог завжди намагатиметься зберегти ваші природні зуби, тому буде пропонувати вам неінвазивне або малоінвазивне лікування, яке потенційно збереже не тільки зуб, але і нерв (пульпу) всередині зуба.

І щоб ви розуміли ту термінологію, яку в 90% випадків буде використовувати ваш стоматолог, давайте розберемося зі способами лікування пульпіту.

1. Консервативне лікування пульпіту

Це той спосіб, який можна використовувати на початковій стадії захворювання, він спрямований на те, щоб зупинити запалення і зберегти пульпу. Під час лікування стоматолог оголює пульпу, щоб обробити її антисептиком і накласти ліки з гідроксиду кальцію. Саме ці ліки мають зупинити запалення.

Після накладення ліків доктор встановлює тимчасову пломбу і призначає повторний візит через 1-2 дні.

Якщо запалення припинилося, то стоматолог встановлює постійну пломбу замість тимчасової, якщо ні  продовжує лікування консервативним способом або використовує вітальний метод, про який ми розповімо далі.

2. Біологічне лікування пульпіту

Біологічний метод лікування пульпіту складніший, оскільки вимагає більшої кількості відвідувань лікаря, але при цьому в 40% випадків повністю загоює пульпу.

Як і у випадку з консервативним лікуванням, під час першого прийому лікар оголює пульпу, накладає протизапальні препарати і встановлює тимчасову пломбу. Під час наступного відвідування, якщо запалення зупинено, стоматолог наносить на дно каріозної області ліки, що стимулюють вироблення замісного і третинного дентину. І тільки після цього можна встановлювати постійну пломбу.

Але і це ще не все.

Під час біологічного лікування пульпіту потрібно регулярно відвідувати стоматолога протягом шести місяців, щоб контролювати стан зуба і не допустити повторного розвитку запалення.

І навіть при вдалому лікування пульпіту біологічним методом є ймовірність повторного розвитку запалення через 6-12 місяців після закінчення лікування.

Саме тому більшість стоматологів мають за краще не ризикувати і вибирають вітальний або девітальний метод лікування.

3. Вітальне (инвазивное) лікування пульпіту

Найпоширеніший метод лікування пульпіту.

Таке лікування проводиться під місцевою анестезією всього за одне відвідування стоматолога. Детально процес показано на зображенні нижче, але якщо стисло, то стоматолог знеболює зуб, видаляє запалений судинно-нервовий пучок, інструментально розширює кореневі канали і промиває антисептиком, після висушує і пломбує їх. Потім встановлює тимчасову пломбу, а після неї постійну фотополімерну.

4. Девітальне лікування пульпіту

Девітальний метод найчастіше використовується, коли пацієнт звертається в стоматологію «швидка», тобто з гострим зубним болем.

З одного боку, лікар не може не допомогти. З іншого, якщо лікувати гострий біль позачергово вітальним методом, то стоматологу доведеться змусити чекати тих пацієнтів, які записалися на прийом раніше. Якісне чищення каналів триває близько 1,5 години, а якщо у пацієнта нестандартне кількість коренів зуба, то гораздо довше.

У таких випадках стоматологи використовують девітальной метод.

При першому, екстреному, відвідуванні стоматолог очищає каріозну порожнину, частково потім розкриває нерв (ріг пульпи) і накладає девіталізуючий засіб, яке вбиває пульпу (нерв), знезаражує і підсушує зубні канали.

Під час наступного, планового, відвідування стоматолог-терапевт видаляє нерв, чистить і пломбує канали, встановлює постійну пломбу.

Тобто, по суті, девітальний метод відрізняється від вітального тільки кількістю відвідувань стоматолога.

Замість висновку

Пульпіт ефективно виліковується, якщо процедури проводить професійний стоматолог-терапевт. Водночас для повного одужання може знадобитися тривалий час і кілька візитів в стоматологічну клініку: лікування пульпіту досить трудомісткий процес.

Тому краще не допускати його появи. Якщо регулярно приходити до стоматолога на профогляд, то карієс можна вилікувати на ранніх стадіях, а отже, виключити ймовірність виникнення пульпіту і, як наслідок, гострого зубного болю.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також