Чутлива шкіра – це мультифакторний стан. Серед причин підвищеної чутливості шкіри – забруднення, клімат, ультрафіолет, дієти, косметика, гормони, емоції, стреси й інші чинники. Про те, як діагностувати чутливу шкіру, розповідає лікар Олександр Дубовик.
Тест на чутливість шкіри обличчя
«Якщо бути чесним, підвищена чутливість шкіри діагностується досить важко. Тому що чутлива шкіра нічим не відрізняється від нечутливої. Якщо прийти до лікаря, то він може зробити тест на подразнення. На оклюзію. Або тест підколінної ямки. Також можна дати клінічну оцінку свербіння за допомогою низки шкал.
Існує дві шкали чутливої шкіри обличчя. Перша – на 10 питань, але я пропоную лікарям-косметологам шкалу на 14 пунктів. Цей само тест можна зробити і вдома.
Слід відповісти на питання: відчували ви попередні три дні один з таких симптомів.
- Подразнення
- Сверблячка
- Печіння
- Біль
- Відчуття стягнутості
- Загальний дискомфорт
- Запалення
- Поколювання
- Лущення
- Почервоніння
- Набряклість
- Відчуття тепла
- Мокнутіє
- Садна і скоринки
Кожен стан за вираженістю потрібно оцінити від 1 до 10.
1 – це мінімально, 10 – максимально. Потім бали потрібно підсумовувати.
Якщо виходить менше ніж 20, то все добре.
Від 20 до 60 – лікарі призначають легкий догляд, який зміцнює шкірний бар’єр, налагоджує мікробіом і допомагає зменшити чутливість шкіри обличчя.
Більше ніж 60 – можливо, час згадати про те, що в світі є не тільки косметологи, а й різні фахівці. Зокрема, дерматологи й неврологи. До яких я рекомендую вирушати таким пацієнтам. Це буде комплексне співробітництво для лікування чутливої шкіри.
Тест на чутливість шкіри голови
Цей тест більш простий. У ньому всього п’ять симптомів. Це свербіж, поколювання, печіння, стягнутість і біль. Їх вираженість оцінюють від 0 до 4. Оцінка ставиться, виходячи з того, наскільки вони впливають на життя:
0 – зазначеного симптому немає;
1 – є, але не впливає на якість життя;
2 – є і трохи впливає;
3 – є і значно знижує якість життя;
4 – є, і просто нестерпний.
У сумі виходить максимум 20.
До речі, був один експеримент, в якому взяли участь близько двох тисяч пацієнтів, які потенційно могли мати чутливу шкіру голови.
32% з них заявили про чутливу шкіру голови, а з тих, хто заявив, 35% – жінки і 30% – чоловіки.
16 осіб (менше ніж 1%) до кінця не зрозуміли, чи є у них підвищена чутливість шкіри голови.
І понад половини (67%) сказали, що у них все в нормі.
Проте з’ясували, що у тих, у кого, на їхню думку, все о’кей, була виявлена чутливість шкіри. І вона, до речі, з віком зростає. Тому що з віком спостерігається гіперактивність нервів, підвищується експресія канальців транзиторно-рецепторного потенціалу.
Цікавий момент: сама по собі підвищена чутливість шкіри голови не провокує різні патології. Але різні патології можуть провокувати чутливість шкіри голови.
Як виглядає мікробіом чутливої шкіри голови? Якщо сказати дуже грубо і просто, то змінюється число пропіонібактерій і різноманітність бактерій у мікробіомі. Також зафіксовано інтенсивність синтезу шкірного сала, підвищені pH й епідермальна втрата води.
Як зменшити чутливість шкіри голови? Головне, про що потрібно пам’ятати: шкіра має бути зволожена. За високої (1-0,9) (нормальної) вологості шкіра перебуває в рівновазі, вона не вбирає вологу і не виділяє її в довкілля. А більшість бактерій не можу розмножуватися нижче 0,9».
Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!