Що таке дерматілломанія і як її зупинити

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

що таке дерматиломанія

Причин виникнення дерматілломаніі може бути чимало. Цей розлад провокує пошкодження власних шкірних покривів, а в лікуванні без допомоги фахівця обійтися досить складно.

Дерматілломанія це періодичне бажання дряпати ранки, чухати, відлущувати, видавлювати запалення, висмикувати волоски.

Дарья Клименчук

Дарина Клименчук, психотерапевт

Найчастіше це відповідь на стрес, тривожний стан, бажання контролювати і неможливість реалізації певних емоцій. Найчастіше нав’язливі дії виникають як захисний механізм: людина стримує деструктивні імпульси, спрямовані на когось, і обертає їх на себе. На поверхневому рівні зазвичай це інструмент зниження тривожності, але справжні причини часто вже не усвідомлюються людиною і лежать дуже глибоко в підсвідомості.

Небезпека дерматілломаніі

Небезпека існує як мінімум з медичної точки зору (занесення інфекції, запальні процеси, акне, рубцювання шкіри). Фокусуючись на психологічному здоров’ї, можна сказати, що людям з такою звичкою важко адекватно усвідомлювати свої тілесні відчуття, з’являється виражена тенденція до «заморожування» своїх почуттів. Також з часом полегшення від таких дій триває недовго, а потім у людини з’являється почуття провини і сорому.

Як і будь-який розлад, дерматілломанія блокує можливість пристосовуватися до ситуації по-різному, по-різному справлятися зі своїми емоціями і задовольняти свою справжню потребу.

Як розпізнати тривожні сигнали

Найчастіше перші ознаки розладу з’являються ще в дитинстві і юнацтві. Але усвідомлення проблеми приходить у досить зрілому віці.

Я б виділила наступні сигнали, помічаючи які, рекомендую поспостерігати за своєю поведінкою.

  • Регулярність: у людей із дерматілломанією пошкодження шкіри стає певним ритуалом.
  • Надмірна увага до власної шкірі: пошук «не ідеальних» ділянок, навіть при зовні здоровій шкірі.
  • Час перебування перед дзеркалом: інтервали часу біля дзеркала «без діла» не повинні перевищувати час на ваш базовий щоденний догляд.
  • Нав’язливе бажання здійснити маніпуляції після стресових подій, неприємних думок, негативних емоцій.
  • Почуття провини або сорому після скоєння самоушкоджуючих дій.
  • Неодноразові, безрезультатні спроби припинити пошкодження шкіри.
  • Наявність постійних ран, подряпин і т.д. часто в одних і тих же місцях.
  • Фанатична необхідність досягти бажаного фіналу (видавити до крові, вищипнути врослу волосинку за всяку ціну і т.д.)

дерматилломания причины

Як лікувати дерматілломанію

Звичайно, спостерігаючи у себе симптоми розладу, я однозначно рекомендую звертатися до фахівця. Робота в даному випадку повинна бути спрямована на зняття тривожності, формування адекватної самооцінки, розширення сфери усвідомленості особистості і навчання новим формам задоволення своїх потреб.

З інструментів, які добре допомагають знизити тривожність і бажання впливати на шкіру, непогано справляються наступні техніки.

І.Дихальна вправа з йоги

У момент виникнення тривоги або бажання почати звичні самоушкоджуючі дії слід зробити: вдих затримка видих затримка. Важливо вести внутрішній підрахунок, щоб інтервали вдиху, видиху і затримок були однакові. І так кілька повторів, поки не настане полегшення.

Цей простий спосіб дозволяє переключити функцію контролю з руйнівних дій на контроль дихання, він також сприяє підвищенню стресостійкості, розслабленню психіки і в деяких випадках вивільненню пригнічених емоцій.

ІІ. Уповільнення

У момент, коли ви вже здійснюєте дію або тільки потягнулися це зробити, спробуйте зупинитися, звернути увагу на своє дихання. Подивіться навкруги, спробуйте помітити якісь деталі в оточенні і відвести погляд від свого тіла та його «неідеальностей», спрямувавши на навколишній світ. Поставте собі питання: «Що я зараз відчуваю?», «Що робить моє життя неідеальним?», «Чого я зараз хочу насправді?», «Як я можу це отримати?».

Уповільнення допомагає фокусуватися на своїх внутрішніх переживаннях і справжніх потребах, а не підтримувати звичний механізм переривання своєї потреби.

ІІІ. Щоденник думок

Дуже дієвий спосіб відстежити ланцюжок, який найчастіше призводить до деструктивних пошкоджень, вести щоденник. Тут важливі регулярність і терпіння. Можна використовувати наступну схему.

  • Ситуація (час, де це було, з ким знаходилися в цей момент, що робили).
  • Інтенсивність емоції (від 0 до 10). Опишіть одним словом кожну емоцію і оцініть її інтенсивність.
  • Автоматичні думки. Про що я думав у той момент, коли я почав відчувати себе таким чином? Як це мене характеризує? Що це означає, якщо йдеться про інших людей? Що найгіршого може статися? Які спогади і уявлення у мене виникають?
  • Стоп. У який момент вдалося зупинитися? Як я зміг (змогла) зупинитися? Що відчуваю в момент зупинки або завершення?

Копінг «Я-твердження»

Сформувати список неприємних для вас думок, тверджень, які спливають у момент погіршення самопочуття. Потім список позитивних тверджень, які можуть підтримати, можливо, це слова, які хотілося б почути зараз або колись у минулому від значимої людини у вашому житті. У пікові моменти пробуйте замінити негативні твердження позитивною фразою, промовляючи вголос або про себе з Я-позиції. Наприклад: «Я втрачаю контроль» замінюємо на «Я впораюся», «Це знову зі мною відбувається» на «Це скоро закінчиться. Я зможу це подолати, нехай і не швидко».

Вправа дозволяє краще зрозуміти зв’язок між думками і почуттями, знизити рівень тривоги, знайти ресурс, на який можна спертися.

дерматилломания как избавиться

Як підтримувати своє психологічне здоров’я

Найчастіше цей розлад виникає у юнацькому та підлітковому віці і може тривати довгі роки з періодичними поліпшеннями або повністю стабільними епізодами. У цьому віці людині ще досить важко самостійно підтримувати своє психологічне здоров’я і мінімізувати фактори, що впливають.

Найперше хочеться дати пораду батькам про необхідність створювати умови, що попереджають розвиток у дитини тривоги. Уникати скандалів, відмовитися від необґрунтованої критики і завищених вимог. Підтримка дитини і виховання в парадигмі співробітництва та домовленостей дає відчутні результати.

Як дітям, так і дорослим можна говорити про свої переживання і про їх важливість у вашому житті, формувати довірчі стосунки, виявляти щиру цікавість до того, що відбувається в житті, створювати відчуття безпеки, підтримувати вираження почуттів і емоцій.

А ось знецінення, байдужість як до ситуації, так і до людини в цілому, глузування, булінг, надмірне акцентування уваги на проблемі, пресинг, осуд, створення стресових ситуацій, маніпуляції, фрази на кшталт: «Дурна звичка», «Ти на себе тепер подивися» «Візьми себе в руки» призводять до тривожних станів і тягнуть за собою дуже неприємні наслідки.

Що ми можемо зробити самостійно для профілактики виникнення подібних розладів дуже важливий фактор підтримання організму в цілому.

Банально, але підтримання фізичної активності, регулярні прогулянки на повітрі добре справляються зі зниженням тривоги і покращують настрій.

Здоровий сон необхідний, щоб організм відновився, і в цілому дотримання режиму дня підвищує стресостійкість.

З точки зору психології хорошою профілактикою буде:

  • розвивати усвідомленість;
  • знаходити час для себе і своїх бажань;
  • доглядати за собою.
  • Пошук зовнішніх і внутрішніх ресурсів (що піднімає настрій? Що я дуже люблю, але не роблю багато місяців, років? Що для мене підтримка? Як я можу допомогти собі? Що інші можуть зробити для мене?)
  • Пошук екологічного способу висловлювати злість, агресію, тривогу.
  • Опрацювання з фахівцем психотравмуючих життєвих подій, особливо пов’язаних із сім’єю і статевими стосунками.
  • Формування або підтримка адекватної самооцінки, прийняття своєї неідеальності.
  • Мінімізація стресових факторів, токсичного оточення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB! 

читайте також