Швидкий і повільний сон: дізнайтеся, чи правильно ви спите

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Швидкий і повільний сон

Здоровий сон важливий для кожного з нас, але чи правильно багато спати? З’ясуємо, як ми засипаємо, які фази сну існують і як вони впливають на організм. Дізнайтеся, як зрозуміти повільний сон або швидкий.

Вивченням сну займається наука сомнологія. Завдяки їй сьогодні можна проаналізувати активність мозку в період сну. Методом полісомнографії реєструють частоту і глибину дихання пацієнта, роботу серця, бачать, як скорочуються м’язи під час сну, передаються нервові імпульси. Отримана в результаті дослідження гіпнограма дає повну інформацію швидкий і повільний сон – його основні фази.

Повільний сон: стадії й особливості

Повільний сон (NREM -–  non-rapid eye movement) займає 75% від загального обсягу сну. У цей період організм відпочиває фізіологічно максимально, мозок ніби перезаряджається. Людина, яка перебуває в стані повільного сну, дуже розслаблена, у неї опускається температура тіла і тиск, дихання – рідкісне.

Швидкий і повільний сон

Стадії повільного сну:

  • N1 – поверхневий сон, дрімота, відрізок, що з’єднує неспання і засипання. Людина ще може здригатися, має відчуття падіння, може розмовляти і ходити, можливі візуальні, слухові й тактильні галюцинації, сонний параліч. Якщо ви лягли спати в стані тривожності, стресу, погано засинаєте, то інтенсивність гіпнотичних ривків буде збільшена. Фазу поверхневого сну проходять близько 70% людей, її тривалість – 5-10 хвилин.
  • N2 – стадія сну, під час якої людина повністю відключена від реальності, вона не усвідомлює те, що відбувається поруч. Ця стадія займає 50% від загальної тривалості сну. У цей період дихання і пульс стабільні, температура тіла починає знижуватися, людину не будять незначні шарудіння і звуки. Стадія триває приблизно 45 хвилин.
  • N3 – глибокий повільнохвильовий сон. Важливий період сну, коли відбувається вироблення гормонів (тестостерон, гормони росту), регенерація тканин, а також виведення продуктів життєдіяльності ЦНС, накопичених у період неспання. Під час цієї фази дихання людини дуже повільне, тиск знижено, мозок виробляє архівацію отриманої інформації з короткочасної пам’яті в довгострокову. Сни, побачені в цей період, не запам’ятовуються. Недолік глибокого повільнохвильового сну нерідко стає причиною розвитку деяких захворювань, наприклад, хвороби Альцгеймера. Цей стан триває близько 45 хвилин.

Швидкий і повільний сон

Швидкий сон: навіщо він нам потрібен, його функціональність

Швидкий сон (REM – rapid eye movement) займає всього 20-25% від всього часу сну. Ця фаза наступає кілька разів: спочатку через 90 хвилин після засипання з повтореннями кожні півтори години. Суть у тому, що фази швидкого сну щоразу подовжуються, а ближче до ранку їх найбільше.

Перебування людини в фазі довгого сну особливо помітно оточенню, оскільки рухаються очні яблука, а ось м’язи залишаються нерухомими. Якщо подивитися на ЕЕГ, то різниці між хвильовою активністю мозку в період швидкого сну і неспання практично не спостерігається. На думку вчених, REM-сон сприяє закріпленню навичок, емоцій, спогадів.

Самостійно прокинутися в стадії швидкого сну не можна, саме тому заводять будильник.

Швидкий і повільний сон

Повільний і швидкий сон: відмінності, що краще, норма

Повільний і швидкий сон відрізняються активністю мозку в цей період. Попри те, що сни сняться людям в обох стадіях, тільки під час швидкого сну вони краще запам’ятовуються.

Швидкий сон менш корисний для відновлення, проте жертвувати їм не можна. Адже в цей час організм готується до пробудження, в мозку встановлюються зв’язок фізіологічних процесів і свідомості.

Оптимально прокидатися в стадії швидкого сну. Не можна будити людину, що перебуває в стані NREM-сну, адже тоді її мозок не може зробити повноцінне перезавантаження. Людина, сон якої перервано на стадії повільного, весь день почуватися «розбитою», дратівливою, концентрація уваги і працездатність знижуються. Зі слів невропатологів, часте переривання повільного сну призводить до розладу нервової системи і психіки.

Отже, нормою вважається співвідношення повільного і швидкого сну – 70/30. В цілому, тривалість сну дорослої людини має бути в межах 7-9 годин на добу.

Швидкий і повільний сон

Цикли сну:

  • стадія повільного сну (90 хвилин);
  • швидкий сон (10-20 хвилин).

Таких циклів за 7-9 годин нічного сну у людини має бути п’ять. При цьому розподіл повільної та швидкої фаз нерівномірно. Наприклад, засинаючи одразу, людина перебуває у фазі швидкого сну не довше 5 хвилин, а от ближче до ранку навпаки – вона триває навіть 60 хвилин. Фаза повільного сну на початку ночі досить тривала, а в міру зміни циклів вона скорочується.

Повноцінний сон сприяє зміцненню пам’яті, концентрації, відновленню клітин, виведенню шлаків і токсинів. У людини, яка виспалася, знижено рівень стресу, а гормон довголіття – мелатонін – виробляється в достатньому обсязі.

Підписуйтесь на наш YouTube-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також