«Сковані одним ланцюгом», або Шинування зубів: що це і кому потрібно

Шинування – це не про автомобілі та не про властивості зимової/літньої гуми, хоча про «шини» ми будемо говорити багато. Розповідаємо докладніше про сучасний метод лікування зубів.

Шинування (накладення стоматологічної шини) – це з’єднання декількох зубів між собою. Подробиці цієї процедури нам розповів Віталій Воронін, стоматолог-імплантолог і стоматолог-ортопед у стоматології D.Ante.

Стоматолог-имплантолог Виталий Воронин

Після перелому, наприклад, руки, щоб кістка правильно і швидко зрослася, лікар фіксує руку в правильному положенні і накладає гіпсову пов’язку, аби рука не змінювала положення, поки кістка не зростеться. Із зубами вчиняють так само: шинування прибирає рухливість зубів і зберігає їх правильне положення в зубному ряду.

Тобто шинування в стоматології – це об’єднання зуба чи групи зубів в єдиний блок за допомогою різних систем з метою стабілізації в зубному ряду.

Зазвичай для шинування на внутрішній або зовнішній поверхні зубів випилюється канал завглибшки 0,5 мм, в який вкладається шина зі скловолокна або іншого матеріалу. Для закріплення шини використовують той само фотополімер, який застосовують під час пломбування. Таким чином, шина практично непомітна в роті і не спричиняє дискомфорту.

Для чого потрібно «сковувати» кілька зубів разом

У зуба може бути безліч причин, щоб не стояти на місці:

  1. Рухливість зубів після травм.
  2. Ризик зсуву зубів під час реабілітації після ортодонтичного лікування.
  3. Рухливість зубів, спричинена захворюваннями ясен й інших тканин, що оточують зуб (пародонтити, періодонтити, пародонтози, кісти зубів тощо).
  4. Відсутність одного або декількох зубів призводить до зсуву сусідніх зубів або зубів-антагоністів (розташованих на протилежній щелепі).
  5. Рухливість може виникнути під час проведення лікувальних і хірургічних процедур (зняття зубних відкладень, кюретаж ясенних і кісткових кишень, реконструктивна хірургія тощо).

У будь-якому з цих випадків нам – пацієнтам і стоматологам – потрібно допомогти зубу зберегти його положення, залучивши для цього сусідні зуби. Після шинування зуби, як у собачій упряжці, можуть витримати велике навантаження, яке розвивають жувальні м’язи і щелепи, ніж кожен із зубів по-окремо.

читайте також

Види шинування

Є чотири показники, за якими можна розділити види шинування зубів:

  • термін служби (тимчасове, напівпостійне і постійне);
  • тип кріплення (знімне або незнімне);
  • матеріал (неорганічний і органічний);
  • спосіб виготовлення шини (прямий чи непрямий).

Тимчасову шину застосовують для зміцнення зубів під час лікування гострих запалень ясен, підготовки до хірургічного втручання або після травми. Термін її служби від 1 дня до 3-4 тижнів.

Напівпостійне шинування використовують під час лікування пародонтиту, коли динаміка поведінки зубів після лікування сумнівна. Термін служби – від 1 до 24 місяців.

Постійну шину встановлюють після стабілізації запального процесу в періодонті й після носіння брекетів. Термін служби – кілька років.

І тимчасові, і напівпостійні, і постійні шини бувають знімними і незнімними. Незнімні шини зменшують рухливість зубів не у всіх напрямках, але потребують менше обробки зубів для встановлення і створюють більш позитивні умови для гігієни порожнини рота після установлення.

За способом виготовлення бувають прямі (виготовляють прямо в роті пацієнта) і непрямі (виготовляють в лабораторії) шини.

Неорганічні шини виробляють з кераміки, металу і скловолокна, а органічні – з поліетилену.

Ми не будемо вдаватися в подробиці вибору матеріалу під час шинування, інакше стаття виглядатиме, як кілька сторінок ось такого тексту: «В разі незначної рухливості зубів на непрепарованій емалі і нерозкритому дентины використовують адгезивні системи 4 (без праймера) і 5 покоління…».

Досвідчений стоматолог вибере правильну комбінацію матеріалу, способу установлення, типу кріплення і терміну служби на підставі діагнозу і ступеня рухливості зубів, які потрібно шинувати. В результаті правильного лікування у вас буде в роті малопомітна конструкція, яка забезпечить жувальну функцію зубів і буде перешкоджати зміщення зубів щодо один одного (а отже, запобігати їх розхитуванню і випаданню).

Але пам’ятайте, що практично всі конструкції на основі шинування (крім тих, які встановлюють після лікування брекет-системами) – тимчасове рішення, один з етапів комплексного лікування зубів. Незважаючи на міцність, через якийсь час конструкції потрібно буде замінити на постійні (термін носіння конструкцій на основі шинування обмежено кількома роками).

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також