Стадії розставання: як розпізнати, на якій ви перебуваєте, і пережити розрив

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Стадії розставання: як розпізнати, на який ви перебуваєте, і пережити розрив

Як зрозуміти на якій ти стадії розлучення, якщо розрив стосунків неминучий? Розкажемо, про 5 стадій розлучення, як пережити розлучення і відпустити людину, коли стане легше після розлучення.

Процес розставання завжди болючий, особливо неприємно, коли розлучитися доводиться раптово. Розлучення може пройти через різні стадії залежно від індивідуальних обставин та емоційного стану людей, які проходять через нього. Вирізняють такі етапи розлучення: шок і заперечення, гнів і звинувачення, переговори та пошук компромісу, смуток та депресія, прийняття та зцілення. Стадії розставання у жінок та чоловіків однакові. Проте одним вдається пережити розставання досить швидко, а інші не можуть відпустити ситуацію роками. Розкажемо, як пройти всі стадії розриву відносин із мінімальними втратами для свого психічного здоров’я.

«Щоб почати нове життя, потрібно покінчити зі старою», – говорили мудреці.

П’ять стадій розставання: як пережити втрату стосунків

Стадії розставання: як розпізнати, на який ви перебуваєте, і пережити розрив

Стадії переживання втрати стосунків 50 років тому виділила американська психіатриня Елізабет Кюблер-Росс.

  • Стадія перша – заперечення.

На початку розлучення люди можуть відчувати шок і відмовлятися приймати реальність ситуації. Вони можуть вірити, що розставання відбулося, чи відчувати труднощі у усвідомленні його наслідків. Це з розряду «голова розуміє, а серце не приймає». Особливо яскраво стадія заперечення виражається в період розставання через смерть людини.

  • Стадія друга – озлобленість.

У цій стадії люди починають відчувати гнів стосовно партнера чи самої ситуації. Вони можуть висловлювати свої емоції через звинувачення, суперечки та конфлікти. Йдеться про злість, яку породжують образа і біль, критичне мислення відсутнє. Злість може відкрито проявлятися (биття посуду, скандали та бійки) або у вигляді роздратування і навіть хвороби. Людина злиться на себе (аутоагресія) або виливає обурення на інших або конкретну ситуацію. Бувають зворотні ситуації, коли людина забороняє собі злитися, і тоді біль втрати не проявляється настільки сильно. В результаті відпустити ситуацію ще складніше. Іноді на другому етапі розставання люди застряють на десятиліття або до кінця життя. Важливо дати почуттям виплеснутися, щоб настало полегшення.

  • Стадія третя – компроміс.

На цій стадії люди можуть намагатися знайти способи зберегти стосунки чи знайти компромісні рішення. Вони можуть обговорювати можливість повернення до колишнього життя або шукати розуміння причин розлучення. Ви перебуваєте в середині процесу переживання розставання. На цій стадії ви багато думаєте про те, що можна було зробити, аби не сталося того, що сталося. Зазвичай дуже гостро її переживають жінки в стані розлучення. «Якби я тоді вчинила не так / подивилася не так / відповіла не так тощо, тоді ми могли би бути разом». Людина обманюється, думає, що можна відновити стосунки, їй складно подивитися в обличчя майбутньому, а й існувати з минулим вже не можна.

  • Стадія четверта – депресія.

Після того як початкова лють вщухає, багато людей починають відчувати смуток та депресію. Вони можуть відчувати втрату, особливо якщо відносини були значними та тривалими. На передостанній стадії розставання ви вже прийняли ситуацію, змирилися, зрозуміли, що назад дороги немає. Ви більше не будете замислюватися, хто правий, а хто винен, це все одно нічого не змінить. Людина починає трохи сумувати за стосунками, вона ще не знає, як їй жити далі. Жінки на стадії депресії проливають ріки сліз, у них трапляються істерики. Життя більше нагадує існування, спостерігається стан апатії.

  • Стадія п’ята – прийняття.

На цій стадії люди починають приймати реальність розлучення та будувати нове життя без колишнього партнера. Вони можуть поступово шукати шляхи до зцілення, піклуватися про себе, розвиватися та знаходити нові інтереси. Зараз ви вже можете себе похвалити за те, що біль і смуток залишають ваш розум. Це не означає, що втрата забута, але робляться висновки, і ви вже готові до нових стосунків.

Стадії розлучення: яка тривалість, як прискорити процес

Стадії розставання: як розпізнати, на який ви перебуваєте, і пережити розрив

Тривалість стадій розставання у кожного індивідуальна. Одним вдається швидко знайти собі нову пригоду і забути про розставання як про страшний сон, а інші не в змозі пережити його. На швидкість впливають різні чинники, наприклад, чим довше ви перебували у стосунках, тим складніше вам прийняти розставання. Важливий фактор – причина, через яку люди розійшлися. Зрада переживається нелегко, все залежить від характеру людини і ступеня її чутливості. Трапляється, що стадії розставання не переходять одна в іншу, а повторюються.

Якщо стався розрив сімейних стосунків, то для того, щоб пережити їх втрату, має пройти в середньому не менше 9 місяців. Психологи радять не підганяти себе (таблетки, алкоголь, нові зв’язки), а дати достатньо часу для переживання втрати, аби біль минув трансформацію, а ви винесли з розриву стосунків життєвий урок. Якщо цього не зробити, то в подальших стосунках ви з подивом помітите у себе емоційну холодність.

Стадії після розлучення: як упоратися з емоціями

Стадії розставання: як розпізнати, на який ви перебуваєте, і пережити розрив

  1. Не зачиняйтеся в собі та в чотирьох стінах. Важливо не припиняти спілкування з рідними і близькими, наповнити життя яскравими фарбами. Поставте собі за мету в кожному дні знаходити позитив, навіть якщо не було чому радіти. Можливо, вам сьогодні вдалося сісти в електричку, що від’їжджала, або ніхто не помітив плями на рукаві вашої блузки, а раптом, на п’ятницю вам дали відгул і у вас виникла можливість вирушити в подорож на вихідні?
  2. Звертайте увагу на своє самопочуття. Безсоння не завжди безпечне, відсутність апетиту, апатія, тремор рук – все це привід звернутися до фахівців. Не соромтеся проконсультуватися з психотерапевтом, аби травма втрати не забирала у вас життєві сили. Фахівець допоможе вам пройти всі стадії розставання, навчить правильно виражати емоції, пригнічені почуття.
  3. Не заводьте нові стосунки в жодній зі стадій розставання. Річ у тім, що розрив і його стадії будуть проживати за рахунок нового партнера, що не зовсім чесно. На стадії компромісу, коли жінка вважає себе негідною любові, адже колись вже втратила коханого, вона готова на все заради нової людини у своєму житті. Така жінка буде у будь-який спосіб доводити свою потрібність і потрапить у залежність від партнера.

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також