Стрес і алергія: чи є взаємозв’язок і що з цим робити?

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

стреси і алергія

Постійні стреси, емоційні переживання і депресії під час війни мають неабиякий вплив на весь наш організм, призводячи до різних негативних наслідків. Розбираємося разом з експертом, чи може нервове навантаження спричиняти алергію, як можуть посилюватися прояви алергії на фоні стресів і що варто робити в цьому випадку, аби допомогти своєму організму, а не нашкодити.

Лілія Романюк

Лілія Романюк, лікарка-алергологиня, співвласниця клініки  AirDOC,

віцепрезидент Асоціації алергології України

Що відбувається в організмі, якщо у людини є на щось алергія?

Алергічні реакції – це захворювання імунної системи людини. Тобто коли організм видає гіперреакцію на те, на що він має реагувати нормально, а саме на чужорідні білки: пилок рослин, шерсть домашніх тварин, домашній пил тощо. Організм має нейтралізувати ці чужорідні білки, але при захворюванні він видає гіперреакцію – починає уражати свої ж органи, наприклад, органи дихання. І тоді виникають алергічний риніт, бронхіальна астма. Коли організм уражає шкіру, виникає атопічний дерматит (раніше його називали нейродерміт). Є й інші алергічні захворювання. Наприклад, медикаментозна алергія або алергія на укуси комах тощо.

Чи впливає стан нервової системи на перебіг алергічних захворювань? Чи можуть нерви провокувати виникнення так званої «нервової алергії»?

Кожна система в організмі – ендокринна, імунна, серцево-судинна, нервова – все взаємопов’язане. Тобто стреси однозначно здійснюють вплив на перебіг алергії і можуть його погіршити. Але проблема виникає від того, що у людини є порушення імунної відповіді. Самі по собі алергії від нервів не виникають.

Коли людина нервує, окрім того, що вона вже має алергічні проблеми і не контролює їх лікувальними препаратами, прояви алергії у неї будуть іще сильнішими. Наприклад, частіше виникатимуть напади задухи при бронхіальній астмі, більш вираженими будуть прояви атопічного дерматиту.

Але зараз є хороші і якісні ліки, в тому числі в Україні, які дозволяють контролювати і лікувати прояви алергічних захворювань. Якщо пацієнт дотримується рекомендацій свого лікаря-алерголога, він значно покращує якість життя. Наприклад, якщо людина правильно використовує ліки-антиастматики, які знімають і контролюють прояви задухи, то стреси на неї будуть впливати значно менше, тому що людина захищена.

алергія

Чи можуть стреси спричинити «пробудження» алергії?

Таке може статися при латентному перебігу алергії. В цьому вигляді захворювання нагадує айсберг. Верхівку було видно, тобто у людини були якісь незначні прояви, яким вона не надавала значення. А потім стрес став спусковим механізмом для погіршення проявів алергічних захворювань.

Чи збільшилася за останній рік кількість пацієнтів, у яких емоційні переживання загострили симптоматику алергії?

Так, а особливо у тих пацієнтів, які не виконують рекомендації лікарів і не приймають ліки, щоб контролювати своє захворювання.

Чому не потрібно самостійно лікувати алергію, особливо якщо її прояви посилюються на нервовому ґрунті?

Самостійно лікувати алергію не варто, тому що таким чином людина втрачає час і не завжди адекватно оцінює наявні симптоми. Існують опитувальники для людей, які страждають на алергічні захворювання, наприклад, астму. Вони думають, що контролюють своє захворювання. Але на думку лікарів – ні. Тобто якщо людина щодня по 5-7 разів дихає препаратами, які знімають напади задухи, – це неправильно. Більше того, це шкодить. Якщо такі препарати використовувати неправильно, вони можуть призвести до провокації серцево-судинних захворювань. Самолікування може нашкодити, а не допомогти.

Алерголог або інший лікар бачить пацієнта не тільки через призму свого напряму. Лікар завжди в цілому оцінює ситуацію зі здоров’ям пацієнта: чи є у нього ендокринні захворювання, чи є серцево-судинні захворювання, чи є патологія нервової системи. Якщо, наприклад, людина емоційно-лабільна, нестабільна, то ми рекомендуємо в такому випадку відвідати психоневролога або невролога. Є серйозні проблеми, які потрібно вирішувати тільки з лікарем, який надасть рекомендації, як запобігти погіршенню стану пацієнта.

Як діагностувати алергію, якщо у людини є підозри?

Існує багато методів діагностики алергії залежно від того, як саме вона проявляється. Золотий стандарт – це шкіряні предтестування. Але якщо є протипоказання або нам потрібно більш детально розуміти особливості алергії людини, ми можемо рекомендувати імунологічні тестування, які визначають загальний імуноглобулін І. Або не тільки загальні, але й специфічні імуноглобуліни. Тобто антитіла до тих алергенів, які є причиною алергії у певної людини.

Є й інші більш досконалі і сучасні методи діагностики. Наприклад, ALEX-тест, де ми можемо бачити не тільки, на які алергени реагує ця людина, але й на які саме молекули з того алергену вона реагує – на мажорні або мінорні. В цьому випадку ми можемо спрогнозувати, як буде проявлятися алергія і чи може мати людина перехресні харчові реактивності.

Також є такий метод діагностики, як тест FeNo, що нам дозволяє виявити, який процес запалення в дихальних шляхах – характерний для алергії або якийсь інший. Також є спірографія, риноцитограма тощо.

діагностування алергії

Як підбирається лікування алергії і скільки воно може тривати?

Лікування підбирається індивідуально  залежно від того, на що саме людина реагує, адже методи лікування можуть бути різними. В Україні використовуються вітчизняні вінницькі діагностичні алергени та лікувальні вакцини, які діють ефективно і допомогли багатьом людям вилікуватися від алергії. Також є закордонні алерговакцини, наприклад, зареєстровані в Україні іспанські, які мають іншу схему введення. Лікувальні алерговакцини існують в різних формах: ін’єкційній, сублінгвальній або таблетованій.

Також є ОІ-терапія – оральна імунотерапія, яка використовується для лікування харчової алергії. На жаль, поки що в Україні немає в доступі цих препаратів, але, думаю, скоро і ми зможемо нашим пацієнтам надавати таку допомогу.

За загальними міжнародними рекомендаціями лікування алергенами для досягнення стійкого результату, щоб виробилася толерантність до цих алергенів, має тривати до трьох років.

До яких ускладнень може призводити алергія, якщо її не лікувати?

Алергія – це системне захворювання, патологія чи незбалансована функція імунної системи, яка дає гіперреактивність, гіперчутливість. Якщо у людей є ознаки алергічного риніту і вони на них майже не звертають увагу або лікуються самостійно назальними судинозвужувальними спреями або антигістамінними препаратами, то у них є дуже великі шанси через декілька років отримати ще й напади задухи – ознаки бронхіальної астми. Це один із прикладів, як можуть прогресувати алергічні захворювання.

Не звертати увагу, не лікуватися, не діагностувати причини свого захворювання або займатися самолікуванням – недоцільно.

лікування алергії

В якому випадку потрібно терміново звернутися до лікаря?

Є певні стани, які загрожують життю людини:

  • Наприклад, анафілактичний шок, анафілактична реакція. В цьому випадку ті люди, які перебувають поруч з потерпілим, мають терміново надати першу медичну допомогу та викликати швидку.
  • У пацієнта також можуть бути напади задухи при бронхіальній астмі, бронхоспазми і запалення слизової оболонки бронхів. Якщо напади почастішали і бувають 3-5-7 разів на добу, потрібно терміново звернутися до сімейного лікаря або алерголога, щоб зняти цей загрозливий стан.
  • Якщо виникли ангіоневротичні набряки на ділянках обличчя, на слизових оболонках ротової порожнини або дихальних шляхів, треба терміново звернутися до лікаря.
  • Алергізована кропив’янка на всьому тілі теж потребує термінового звернення до лікаря невідкладної допомоги або стаціонару.
  • При медикаментозній алергії можуть виникати бульозні дерматити, коли на шкірі виникають пухирі, як опіки. Це дуже загрозлива ситуація, тому теж варто терміново прийти до спеціаліста, щоб припинити прогресування цих захворювань.

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також