Топ 5 книг про фемінізм і гендер, які варто прочитати

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Для тих, хто хоче знати більше про фемінізм і проблеми гендеру, ми склали цю добірку. У ній найкращі книги про фемінізм, які б непогано прочитати кожному.

Останнім часом питання гендера, феміністські теми та проблеми дедалі частіше обговорюються в соціальних мережах та ЗМІ.  Але, як вам відомо, фемінізм — це не новомодне явище. Рух за рівноправність статей (а це саме те, в чому суть фемінізму) нарахоаує багаторічну історію та масивний пласт інтелектуальної літератури. Для тих, хто хоче розібратися в русі, ми підготували гід з головних та кращих книг про фемінізм і гендерні дослідження.

«Друга стать», Симона де Бовуар

«Друга стать», Симона де Бовуар

Хтось скаже: “Банально”. Але, насправді, це якраз та книга, з якою варто занурюватися у всю цю феміністично-гендерну історію. Річ навіть не в тому, що Симона досліджувала рух за рівність статей від витоків історії людства. Річ у тому, що автор створила двотомну працю, яка стала однією з ключових феміністських книг ХХ століття, з настільки простим стилем оповіді, що її легко буде читати абсолютно кожному. Тому вивчати історію фемінізму краще саме з цієї книги. 

Симона де Бовуар вважала: “Жінкою не народжуються, жінкою стають”. Цю цитату трактували по-різному, проте сама письменниця у книзі пише про те, що це проста концепція. Культура нав’язує дівчинці стереотипи, пов’язані з її статтю, жіночністю, саме вони не дозволяють реалізуватися її людській природі повною мірою. У праці авторка доводить, що відповідальність за своє життя, свій вибір, особистісну свободу — такі ж найважливіші цінності для жінок, як і для чоловіків. Хоча протягом всієї історії жінкам намагалися нав’язати протилежну думку. 

«Брак» фізичних сил, материнство, недолік освіти історично були зручним приводом для виключення жінок із виробництва. Але під час воєн ситуація завжди змінювалася. Виявилося, що головним фактором, який змушує жінок підкорятися у світі чоловіків, є концепція тієї самої горезвісної жіночності, «другої статі», нав’язаної соціумом. Симона вважала, що жінки по-справжньому зможуть звільнитися і досягти рівноправності статей лише тоді, коли вони відмовляться від нав’язаних стереотипів і перестануть бути рабами своєї фізіології.

«Історія жінок на Заході» у 5 т., за загальною редакцією Мішель Перро та Жоржа Дюбі

«Історія жінок на Заході» у 5 т., за загальною редакцією Мішель Перро та Жоржа Дюбі

Нехай розмір цієї праці не здається вам занадто величезним. «Війну і мир» читати складніше, а ви з цим у школі якось справилися. Повірте, книги не стануть марнуванням часу. 

Для написання “Історії жінок на Заході” свої зусилля об’єднали 75 істориків та антропологів. А всі їхні праці опрацювали представники третього покоління Школи Анналів — історик та феміністка Мішель Перро та медієвіст Жорж Дюбі. У основі дослідження — ментальність як загальновизначальна риса поведінки певної групи людей. 

Ментальність визначає поведінку членів будь-якої соціологічної групи, вона формує їх уявлення про себе та навколишній світ. У передмові до книг редактори пишуть, що саме новий погляд на історію ментальностей, розвиток «антропології та новий інтерес до сім’ї, до більш чутливого повсякденного життя, до приватного та індивідуального» призвів до того, що жінки вийшли з тіні історії.

читайте також

“Політична теорія фемінізму”, Валері Брайсон

"Політична теорія фемінізму", Валері Брайсон

Книга британської політологині Валері Брайсон – це дослідження історії ідей фемінізму. У монографії авторка аналізує розвиток феміністської політичної теорії з XVII до XX століття. У передмові британка пише, що використовує термін feminist у широкому сенсі, тобто він позначає не лише тих, хто вірить у рівноправність статей, а й визначає тих, чия праця у сфері дослідження гендерної проблематики з’явилася до вісімдесятих років ХІХ століття. 

Брайсон, як представниця марксистського фемінізму, наполягає на тому, що боротьба за рівноправність статей ніколи не була одноманітною. Авторка пояснює. у чому полягає різниця між течіями ліберального, радикального та марксистського фемінізму. Вона також визначає суть кожного напряму в історичній перспективі.

«12 лекцій з гендерної соціології», Олена Здравомислова, Анна Темкіна

«12 лекцій з гендерної соціології», Олена Здравомислова, Анна Темкіна

Якщо вас цікавить, що таке ґендер і як його досліджували вчені-соціологи протягом сотень років, ця книга для вас. 

Книга є навчальним посібником з гендерної соціології, яку її автори — професорки Олена Здравомислова та Анна Темкіна — ведуть у Європейському університеті в Санкт-Петербурзі. Іншими словами, це друкований курс лекцій (як випливає з назви). Авторки «12 лекцій» у своїх дослідженнях сконцентрували увагу на соціологічних аспектах гендеру. У поле їхнього зору потрапило насамперед те, як співвідносяться соціальні реалії та гендерні відносини. 

У книзі також представлені матеріали про те, як проводяться дослідження фемінізму, яку роль відіграють жіночі громадські рухи та активізм загалом у розвитку фемінізму. Загалом, книга особливо корисна тим, хто тільки почав вивчати тему гендерної рівності. 

«Нам усім потрібно бути феміністами», Чимаманда Нгозі Адічі

«Нам усім потрібно бути феміністами», Чимаманда Нгозі Адічі

Чимаманда Нгозі Адічі, автор книги «Нам усім потрібно бути феміністами» – одна з найвпливовіших письменниць у сучасному світі. У лавах її шанувальників Емма Вотсон, Опра, Бейонсе, Марія Грація Кьюрі та інші знаменитості. Дівчина народилася Нігерії, де вивчала медицину до 19 років. Потім вона переїхала до Штатів, де почала цікавитися політологією, а потім стала професійною письменницею. Її книга про війну в Нігерії «Половина жовтого сонця» здобула багато літературних премій і стала бестселером. Збираючи матеріали для неї, Чимаманда не могла не звернути увагу на проблему гендерної нерівності. Потім її брат попросив її прочитати лекцію на тему фемінізму на TEDx у 2012 році, де він був одним із організаторів. Доповідь письменниці «Нам усім потрібно бути феміністами», проголошена ​​на форумі, настільки розбурхала суспільство у 2012 році, що Чимаманда вирішила присвятити темі книгу. Так її промова на конференції стала не лише книгою, а й соціальним феноменом. Марія Грація К’юрі, креативний директор Christian Dior, навіть використала її фрази на футболках.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також