Великдень 2024 – 5 травня: традиції та історія свята

 • Self-love: celebrate yourself

 • Це з любові

 • HOW TO BEAUTY

  HOW TO BEAUTY

 • Адвент-календар 2021

 • Листи Діду Морозу 2021

Великдень – це одне з найважливіших християнських свят, яке відзначається на честь воскресіння Ісуса Христа з мертвих. Він є основою та центром християнської віри. До Великодня довго готуються, дотримуються суворого посту і обмежують себе не тільки в їжі, а намагаються очистити душу, дотримуючись посту духовного. Розкажемо про історію і традиції Світлого Христового Воскресіння.

Коли святкують Великдень 2024 року в Україні: як обчислюється дата

2024 року православні християни (греко-католики) у всьому світі відзначатимуть Великдень 5 травня.

Великдень є символом воскресіння Ісуса Христа після прийняття ним мученицької смерті за всі гріхи людського роду в ім’я його спасіння від пекельних мук.

До свята довго готуються. Дата Великодня змінюється рік у рік й обчислюється, виходячи з Олександрійської пасхалії. Так, рахунок ведеться від дня весняного рівнодення і випадає на першу неділю після повні після дня весняного рівнодення. Якщо воно настає раніше, то датою Великодня буде наступна неділя. У 2024 році перша повня після дня весняного рівнодення настала 25 березня, тому Великдень мав би відзначатися 31 березня.

Але оскільки Україна перейшла на новоюліанський календар, дата обчислюється, виходячи з Великодня юдейського, який не може бути пізніше православного. Єврейський Великдень (Песах) у 2024 році відзначається 23-30 квітня, тому Світлу Христову Неділю ми святкуватиме саме 5 травня 2024 року.

Готуються до свята заздалегідь, за 50 днів до Великодня розпочинається Великий піст. За тиждень до Великоднього Воскресіння відзначають Вербну неділю. Останній тиждень перед Великоднем – Страсний.

Великдень: історія свята

Христос Воскресе! Как украинские звезды отпраздновали Пасху

Великдень відзначається на згадку про воскресіння Ісуса Христа з мертвих. Історія свята бере початок з біблійної розповіді про події, що відбулися у Новому Завіті, особливо в євангеліях.

Згідно з Біблією, Ісус Христос був розіп’ятий і похований у п’ятницю, а потім воскрес у неділю, на третій день після своєї смерті. Момент воскресіння став центральною подією у християнській вірі, символізуючи перемогу Ісуса над смертю й обіцяння вічного життя всім віруючим.

Термін «Великдень» походить від єврейського свята Песах, яке також відзначається навесні та пов’язане зі звільненням євреїв з єгипетського рабства. Таким чином, християнський Великдень також має своє коріння в цьому єврейському святі, але в християнському контексті воно набуває нового сенсу як свято воскресіння Христа.

Великдень став одним із головних свят християнської церкви з самого початку християнства і дотепер. Його відзначають у різних країнах та культурах зі своїми традиціями та звичаями, які часто поєднують у собі як християнські, так і язичницькі елементи.

Великий піст 2024 року триває з 18 березня по 4 травня. У цей період дотримуються суворого посту в їжі, також намагаються очистити душу з допомогою посту духовного.

Великодній період тісно пов’язаний з іншими важливими релігійними святами:

 • 25 березня 2024 року – Благовіщення;
 • за тиждень до Великодня, 2024 року це 28 квітня, – Вхід Господній до Єрусалиму (Вербна неділя);
 • на 40 день після Великодня, 2024 року це 13 червня, – Вознесіння Господнє;
 • на 50 день після Великодня, 2024 року це 23 червня, – Трійця (П’ятидесятниця).

Великдень: традиції святкування

Пасха 2020: где заказать паски и праздничные наборы в Киеве

Тиждень перед Великоднем 28 квітня – 4 травня 2024 року називається Страсним, а дні з понеділка по суботу «страсними» або «великими». Страсний тиждень починається з Вербної неділі. Традиційно вона пов’язана зі спогадом про в’їзд Ісуса Христа в Єрусалим, служить нагадуванням про те, що Ісус був прийнятий людьми як цар. Натовпи народу зустрічали його, розстилаючи на дорозі одяг та пальмові гілки. У Вербну неділю в храмах влаштовують процесії із пальмовими та вербними гілками на згадку про події, що відбувалися того дня.

Останній тиждень перед Великоднем – період, коли православні згадують останні дні життя Христа на землі, у тому числі розп’яття, смерть, поховання та воскресіння.

В останній тиждень перед Світлою Христовою Неділею займаються прибиранням будинку, печуть великодні паски та фарбують яйця, відвідують храм. Це час духовних роздумів та молитов.

Кожен день Страсного тижня символічний. Так, у Страсний понеділок у храмах варять ароматне миро – олію зі 50 інгредієнтів. Також згадують біблійні історії (про смоковницю, патріарха Йосипа), у храмах проводять богослужіння, дотримуються строго посту, починають готувати будинок до свята. У Страсний вівторок згадують про розмову Спасителя з людьми в Єрусалимському храмі, про його притчі учням. У Страсну середу згадують про зраду Юди. Як і у всі дні Страсного тижня, середу присвячують молитвам, не можна лаятись і лихословити, а також розважатися. Господині цього дня готують опару для паски. У Страсний четвер згадують Тайну вечерю, у храмах відбувається освячення мира, служать найдовшу службу в році – «Дванадцять Євангелій». Господині в Чистий четвер печуть паски та роблять генеральне прибирання, прийнято купатися у водоймах, щоб бути здоровим, та заготовляють четвергову сіль. Страсна п’ятниця – траурний день, у храмах проводять ритуал виносу плащаниці із церковного вівтаря. На урочистому богослужінні у Страсну суботу розповідають про поховання Христа, а потім сходження у світ мертвих з подальшим воскресінням.

Великодня неділя: як прийнято відзначати

Святкування Великодньої неділі починається із богослужіння, яке називається Полунощницею. Під час літургії плащаницю із центру храму заносять за вівтар, службу священики починають у темному одязі, а двері вівтаря зачиняють чорним полотном. Опівночі починається хресна хода, після якої служба триває.

Ніч перед Великоднем – особлива, її треба провести у молитві, просячи про прощення гріхів та очищення душі. Не можна вдаватися до плотських втіх, голосно сміятися, лаятися, вживати алкогольні напої та їжу. Якщо немає можливості відвідати храм, необхідно запалити свічку з Вербної неділі.

З ночі освячують великодні кошики, а потім йдуть відпочивати. Весь період до Вознесіння при зустрічі не вітаються, а христуються словами «Христос Воскрес!», у відповідь їм відповідають: «Воістину Воскрес!».

На Великдень не відвідують цвинтарі – вважається, що душі померлих саме на це свято ділять трапезу з Богом і викликати їх звідти живим родичам не варто. А поминають через тиждень після Великодня – у Провідну неділю, у 2024 році – 12 травня. Також особливий день для відвідування могил – вівторок після Світлого Христового Воскресіння. На могилі можна залишити фарбоване яйце та іншу їжу.

Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram та не пропускайте найкорисніші матеріали на Beauty HUB!

читайте також