Великий піст 2021: основні дати, що можна і не можна робити

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Великий піст 2021: основні дати, що можна і не можна робити

У православному календарі є кілька великих постів, найголовніший з яких – Великий піст. Розповімо, коли починається і скільки триває Великий піст у 2021 році, підкажемо, що можна і що не можна робити в цей період. І, найголовніше, публікуємо детальний календар харчування під час Великого посту.

Всього два тижні залишилося до однієї з головних подій у православному світі в березні 2021 року – Великого посту, який розпочнеться 15 березня 2021 року. Протягом 47 днів християни східного обряду готуватимуться до Великодня – центрального свята в православ’ї. Розповімо докладніше про кожен тиждень, про традиції Великого посту, а також про те, як правильно постувати.

Дати початку і закінчення Великого посту 2021: як вирахувати Великдень

Початок і закінчення Великого посту залежать від дати Великодня. Світле Христове Воскресіння – перехідне свято, його дата визначається на підставі сонячного і місячного календарів і деяких інших критеріїв. Так, християнська Пасха має святкуватися в недільний день після юдейського Великодня, в першу неділю після весняного повного місяця. Останнє має настати не раніше дня весняного рівнодення.

Вираховувати дату Великодня самостійно необов’язково, досить заглянути в александрійську пасхалію – спеціальний церковний календар. У 2021 році Великдень випадає на 2 травня. Це означає, що Великий піст розпочнеться 15 березня 2021 року і закінчиться, відповідно, 1 травня 2021 року. Передує Великому посту Масляна, яка триватиме з 8 по 14 березня 2021 року.

Великий піст називають Чотиридесятницею, оскільки основна частина посту триває саме 40 днів. Останній тиждень Великого посту називається Страсним.

Тривалість Великого посту обрано не випадково. Після Хрещення Христа була послано випробування віри, коли протягом 40 днів диявол всіляко спокушав його, але тільки щира молитва і голодний піст (без їжі та води) допомогли впоратися зі спокусами.

Великий піст: що можна і не можна робити

Багато хто вважає, що піст – це перш за все відмова від м’ясо-молочних продуктів, своєрідна дієта. Насправді це духовне очищення, переосмислення свого життя, віряни мають подібно до Ісуса в пустелі побороти свої пристрасті. Християнину надається можливість покаятися в лихослів’ї, марнославстві, гніві, засудженні, образі, похоті, перелюбстві, обжерливості тощо. За допомогою посту людина наближається до Бога, збагачується духовно.

Великий піст 2021: основні дати, що можна і не можна робити

Основні заборони Великого посту:

  • Не можна вживати м’ясо-молочні продукти, яйця і рибу – у плані харчування Великий піст найсуворіший з усіх православних постів.
  • Заборонено вживання спиртних напоїв, виняток становить домашнє вино в певні дні.
  • Не влаштовують гучних святкувань, не дивляться розважальне кіно і передачі. Виняток: музика й відео на релігійну тематику.
  • Не можна брати шлюб. Йдеться про таїнство вінчання, його в піст не проводять.
  • Інтимні стосунки в піст під забороною.
  • Забороняється брехати, лихословити, вести порожні розмови, конфліктувати і лаятися, ображатися.
  • В піст не лінуються, а навпаки – багато працюють.

Що потрібно робити в Великий пост:

  • Відвідувати церковні богослужіння, молитися двічі на день (щодня або читати Псалтир, або розділ з Євангелія), сповідатися і причащатися.
  • Пробачити всім кривдникам, а також попросити вибачення у тих, кого образив сам.
  • Виявляти доброту і милосердя, активно займатися благодійністю.
  • У піст проводять обряди хрещення.

Великий піст 2021: календар харчування по днях

Основи харчування під час посту прописано в спеціальній церковній книзі – Типіконі. Згідно з церковними нормами, постувати можуть діти, починаючи з 5-річного віку. Під наглядом медиків посту дотримуються вагітні жінки та ті, хто страждає на хронічні захворювання. Взагалі можуть не постувати жінки-годувальниці, військові, студенти й ті, хто займається важкою працею і потребує висококалорійної білкової їжі.

Харчування в період Великого посту має бути максимально простим, особливо суворий піст – у перший тиждень Великого посту (Федорів тиждень) й останній (Страсний тиждень).

Схема харчування у Великий піст:

  • понеділок, середа, п’ятниця – сухоїдіння, холодна їжа без олії;
  • вівторок, четвер – вживання гарячої пісної їжі;
  • субота, неділя – додавайте до їжі рослинне масло. На сьомий день дозволено трохи вина.

Перший тиждень Великого посту (Федорів) – 15-21 березня 2021 року. У православних храмах згадують покійних, обов’язково ставлять свічки за здравіє живих. Перший день Великого поста має бути голодним, дозволено чай без цукру. Далі харчуються за згаданою вище схемою.

Другий тиждень Великого посту – 22-28 березня 2021 року – тиждень світлотворних постів, оскільки церква молить Господа про благодатне осяяння тих, хто постує і кається. Також згадують богословова Григорія Паламу.

Третій тиждень Великого посту – 29 березня-4 квітня 2021 року – Хрестопоклонний тиждень. З вівтаря виносять святий Хрест, який пропонується для поклоніння вірянам.

Четвертий тиждень Великого посту – 5-11 квітня 2021 року – Похвальний, коли згадують преподобного Іоанна Лествічника. 7 квітня 2021 будемо святкувати Благовіщення, а отже, дозволено послаблення посту, можна їсти рибу і морепродукти.

П’ятий тиждень Великого посту – 12-18 квітня 2021 року – православні згадують преподобну Марію Єгипетську, яка вважається зразком ревного покаяння, і преподобного святителя Філофея.

Шостий тиждень Великого посту – 19-25 квітня 2021 року. Це седмиця Ваій, на п’ятий день якої завершується Свята Чотиридесятниця. У суботу згадують Воскресіння праведного Лазаря (Лазарева субота). У неділю, 25 квітня 2021 року – Вербна неділя.

Страсний тиждень – 26 квітня-1 травня 2021 року.

Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також