Оніхолізис – це порушення зв’язку нігтьової пластини й нігтьового ложа, внаслідок чого ніготь просто відшаровується. Найчастіше виникає на великому пальці ноги. У захворювання немає віку і сезонності, й оніхолізис буває і у дітей, й у людей похилого віку, причому як влітку, так і взимку. Причини відшарування нігтів, як виглядає оніхолізис, а також як його лікувати і чи можна доростити ніготь до нігтьового ложа – розповімо у матеріалі.
Оніхолізис: причини появи, якою буває
Оніхолізис вражає переважно ніготь на одному пальці, й у дуже поодиноких випадках — одразу кілька. Принцип появи захворювання простий: внаслідок впливу певних факторів зростання нігтя, а також регенерація м’яких тканин навколо нього порушені. В результаті між нігтьовою пластиною і нігтьовим ложем утворюється проміжок, своєрідна «кишеня».
Відшарування нігтьової пластини може бути частковим, наприклад, збоку (бічний оніхолізис), або повним. Не завжди оніхолізис помітний, і темні плями, прозорі ділянки на нігті, шорсткість або пухкість виникають, якщо причиною оніхолізису є грибок або бактеріальна інфекція.
Серед причин захворювання виділяють внутрішні та зовнішні.
Якщо відшаровується ніготь, можливі внутрішні причини:
- анемія й авітаміноз;
- наявність дерматитів, екземи, псоріазу та інших шкірних захворювань;
- бактеріальна або грибкова інфекція (наприклад, дерматомікоз, вірус папіломи людини – ВПЛ);
- порушення в роботі ШКТ, печінки, нервової й ендокринної системи, серцево-судинні захворювання негативно позначаються на нігтях, і поява оніхолізису в цьому випадку цілком реальна;
- антибіотикотерапія.
Зовнішні фактори, що є причиною оніхолізису:
- травма, внаслідок якої нігтьова пластина ушкоджується (тісне взуття, удар, поріз, опік);
- вплив хімічних засобів, наприклад, агресивної побутової хімії;
- неякісний манікюр, йдеться про неправильне обрізання кутикули, а також використання деяких видів покриттів (база, гель-лаки, праймери).
Варто зазначити, що саме механічне пошкодження нігтьової пластини – причина розвитку оніхолізису у 60% випадків. У решті 30% ніготь відшаровується внаслідок грибкової інфекції. Часто спори грибка потрапляють у «кишеню» після відвідування басейнів і саун, після обробки кутикули погано продезінфікованими педикюрними та манікюрними інструментами, внаслідок використання чужих рушників.
Визначити механічну або грибкову поразку можна на око: у першої лінії відшарування нагадує чіткі прямі лінії, а ознакою грибкової інфекції вважають зигзагоподібні лінії відшарування.
Як лікувати оніхолізис на ногах і руках, що можна зробити в домашніх умовах
Лікування оніхолізису починається тільки після того, як виявлено причину відшарування нігтьової пластини. Нічого не робити і чекати, поки ніготь «відвалиться» сам, — не вихід, адже у простір між нігтем і нігтьовим ложем може проникнути інфекція, і тоді лікування затягнеться. Якщо оніхолізис не лікувати, зчеплення нігтя з нігтьовим ложем може не відбутися зовсім.
Якщо ви помітили, що відходить ніготь на великому пальці ноги, зверніться за консультацією до фахівця, який проведе ретельну діагностику (зішкріб) і призначить лікування. До речі, аналізи нігтьових пластин на інфекції краще повторити тричі. Протокол лікування оніхолізису внаслідок травми заснований на домашньому догляді, вітамінотерапії та лікарській терапії. Так, часто призначають антисептичні та протизапальні препарати, наприклад, на основі олії чайного дерева, лаванди, евкаліпта, туї тощо. Також важливо відновити кровопостачання у нігтьовому ложі, покращити живлення в ньому. Такі дії позитивно позначаться на зростанні нігтя.
Лікування оніхолізису, який спровокований грибковою інфекцією, полягає у використанні протигрибкових препаратів. Швидко вилікувати ніготь у цьому випадку проблематично, для кожного пацієнта вид лікарських препаратів, їхнє дозування, періодичність прийому буде індивідуальною. Без консультації лікаря краще не призначати собі жодних препаратів, максимум – дезінфекція антисептиком під великим напором (використовуйте шприц без голки).
Під час лікування оніхолізису уникають педикюру, намагаються не допускати травмування нігтя. Якщо вас хвилює естетична недосконалість, у разі відсутності інфекцій можна спробувати видалити ту частину нігтя, яка відшарувалась, і наростити акрилатами або гелями. До того ж завдяки тиску покриття ніготь може швидше зчепитися з ложем.
Коли проблема оніхолізису вирішена, варто забезпечити нігтям правильний догляд, щоб уникнути рецидиву захворювання (повністю оніхолізис виліковується лише у 20% випадків). Подологи і дерматологи рекомендують використовувати протигрибкові й антисептичні олії після кожної процедури педикюру та манікюру, а також у разі травмування нігтьової пластини.
Підписуйтесь на наш Viber і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!