Чому грибок нігтів – не просто естетична проблема?

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Грибкове ураження нігтів – проблема досить поширена і неприємна. Звідки береться ця напасть і як розпізнати оніхомікоз? Які його симптоми? Де і як можна їм заразитися? Розбираємося разом з експертом Катериною Бардовою.

Мікоз нігтьових пластин (оніхомікоз), переважно стоп, посідає перше місце за поширеністю серед грибкових захворювань. Ця хвороба є не просто естетичною недосконалістю, яка візуально псує всю зовнішню привабливість пальців рук або ніг, а справжньою проблемою, що значно погіршує якість життя пацієнтів. Детальніше про грибкове захворювання нігтів і його підводні камені ми розпитали фахівця.

Екатерина Бардова

Катерина Бардова, кандидат медичних наук, дерматовенеролог вищої категорії, доцент кафедри дерматовенерології НМАПО імені П. Л. Шупика

 Катерино, розкажіть, в чому причини грибкового захворювання і як часто воно зустрічається?

– На сьогодні у всьому світі спостерігається зростання грибкових захворювань шкіри. За даними ВООЗ, тими або іншими грибковими захворюваннями уражена п’ята частина населення земної кулі, а на мікоз стоп в різних проявах страждає кожен другий. Більш того, велика частина населення з епідермофітією й оніхомікозом стоп не вважає себе хворими і не звертається по медичну допомогу до лікувально-профілактичних закладів, а захворювання може бути випадково виявлено на прийомі з будь-якого іншого приводу, і навіть не тільки лікарем-дерматовенерологом, а іншими фахівцями, зокрема, сімейним лікарем. Причина захворювання, звичайно ж, інфекційна. Це один з численних видів грибків, які широко поширено в довкіллі, на сьогодні їх відомо близько 500 видів.

– Як проявляється грибок нігтів на руках і ногах?

– Кожен вид грибкової інфекції має певну клінічну картину. Все залежать не тільки від типу грибка, але і від локалізації і ступеня тяжкості осередків ураження.

В разі ураження грибком нігтів (оніхомікозі) з’являються такі ознаки: 

  • потовщення нігтьової пластини;
  • зміна її форми;
  • зміна кольору нігтя на жовтий, сірий, коричневий або чорний;
  • мокнення або лущення, свербіж шкіри в міжпальцевих проміжках;
  • крихкість нігтьової пластини, під час обрізання нігтів вони легко кришиться, можуть розшаровуватися;
  • повне відділення нігтя від нігтьового ложа при тривалому перебігу інфекції.

– Нездоровий вигляд нігтя свідчить виключно про грибкове захворювання?

– Нездоровий вигляд нігтя, зокрема розшарування і зміна форми, свідчить про грибкове захворювання. Часто до цього призводять й інші причини:

– зловживання засобами для зміцнення пластин;

– неграмотний догляд;

– часте нарощування і застосування гель-лаків зі спилюванням верхнього шару;

– постійний контакт з водою і мийними засобами;

– контакт з хімічними препаратами та розчинниками на основі кислот і лугів, які роз’їдають нігтьову пластину;

– нестача вітамінів і мікроелементів (A, D, E, кальцію, селену, цинку, заліза);

– голодування і різні обмежувальні дієти;

– хронічні захворювання внутрішніх органів, захворювання шлунково-кишкового тракту, анемія, цукровий діабет;

– при стресі можливо мимовільне обкушування нігтів, яке також призводить до зміни форми пластин.

Також ураження нігтів можуть бути симптомами й інших захворювань шкіри, наприклад, псоріазу, червоного плоского лишаю, захворювань сполучної тканини тощо.

Уход за руками

читайте також

– Як лікується оніхомікоз нігтів і скільки часу для цього буде потрібно?

– Лікування грибкової інфекції залежить від виду грибка, який спричинив ураження, і від обсягу самого ураження (кількості уражених нігтів), а також від того, чи уражено нігті тільки на руках і ногах або порушено обидві області.

Терапія передбачає внутрішній прийом антимікотичних засобів, а також проведення симптоматичної терапії. Якщо вражено один або два нігті, лікування може обійтися тільки застосуванням місцевих лікарських засобів, найчастіше це протигрибкові лаки.

Тривалість курсу лікування залежить від виду грибкової інфекції і ступеня тяжкості захворювання. В цілому він становить від одного до трьох, а іноді і більше трьох місяців.

Крім того, хворим призначають препарати, які поліпшують трофіку нігтя і відновлюють його структуру.

– Де найчастіше можна підчепити грибок нігтів? У зоні ризику тільки місця загального користування або це міф?

– Звичайно ж, найчастіше грибком можна заразитися в місцях загального користування. Це басейни, спортивні зали, сауни, а також салони краси, де недостатня увага приділяється дезінфекції, манікюрні експрес-салони. Сюди ж належать і магазини взуття, де для примірювання не використовується одноразовий носок. Також не варто забувати, що спори грибів є в довкіллі, наприклад, в землі, якою пройшлися босоніж.

Уход за кожей ног

– Як передається оніхомікоз і чи легко їм заразитися? Чи правда, що якщо в сім’ї одна захворів, то інші приречені?

Шляхів зараження на грибок нігтів існує кілька:

  • від хворої людини до здорової;
  • від хворих тварин (кішки, миші тощо);
  • через предмети побуту (постіль, лазневі килимки, чуже взуття, шкарпетки, інструменти для педикюру та манікюру в салонах, де проводиться недостатня дезінфекція).

Розвитку грибкової інфекції сприяє контакт із джерелом грибів. Спори грибів можуть перебувати на поверхні підлоги, в повітрі, в землі, в пташиному посліді. При цьому для їх розмноження потрібне особливе середовище, яке створюється в разі зниження захисних функцій організму. Грибки можуть розмножуватися на поверхні шкіри, при цьому улюбленими місцями дислокації є складки шкіри, згини рук і ніг, тобто всі місця, де присутня підвищена вологість і температура тіла. Деякі гриби здатні уражати глибокі шари тканин і внутрішні органи. Тому в разі появи перших симптомів обов’язково потрібно звернутися по медичну допомогу.

Однак не обов’язково всі члени сім’ї хворого з оніхомікозом можуть заразитися, цьому сприяє низка умов. По-перше, це достатня для зараження кількість спор збудника і стан організму зокрема. До сприятливих для розвитку грибка можна віднести такі умови:

  • вік (літні люди більш сприйнятливі до ураження нігтів);
  • зниження реактивності організму;
  • порушення обмінних процесів;
  • травми нігтьової пластини;
  • авітаміноз;
  • ендокринопатії.

– Що ви можете порекомендувати для профілактики цього захворювання? Ваші головні поради.

– Для профілактики грибкових захворювань необхідно дотримуватися таких правил.

  1. Дотримуватися особистої гігієни, мити руки перед їжею, після кожного відвідування туалету і громадських місць, ігри і догляду за тваринами.
  2. Ретельно мити овочі, зелень і руки після цього.
  3. У громадських місцях –  лазнях, душі, басейні, спортивних залах, роздягальнях і на пляжі – користуватися гумовими тапочками, які теж потрібно періодично мити й обробляти.
  4. Не користуватися чужими особистими речами, по можливості не ставати босими ногами на килимки в басейні та спортзалі.
  5. Раціонально харчуватися, стежити за масою тіла.
  6. Приймати антибактеріальні і гормональні препарати тільки за призначенням лікаря.
  7. Якщо в сім’ї виявили у когось одного оніхомікоз, потрібно обробляти місця загального користування (ванну, душову кабіну), користуватися окремим рушником, а також іншим членам сім’ї можна для профілактики мити ноги спеціальним протигрибковим шампунем.

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також