Система антиоксидантного захисту нашого організму протягом тисяч років успішно долає окислювальний стрес (ушкодження клітин вільними радикалами). Однак кілька десятиліть тому, через різку зміну способу життя й дієти, так званий глікаційний стрес став загрозою для всього населення планети. Йошикацу Юней (Yoshikazu Yonei MD, PhD), директор дослідницького центру глікаційного стресу університету Дошиша (Токіо, Японія) з колегами вивчали вплив глікаційного стресу не тільки на здоров’я в цілому, але і його здатність прискорювати та посилювати вікові зміни.
Організм − складна система, на роботу якої щодня впливають психологічний, окислювальний, глікаційний, імунний стрес, а також спосіб життя людини. Наприклад, куріння викликає окислювальний та глікаційний стреси, що ведуть до розвитку атеросклерозу та цукрового діабету, а також до порушення ліпідного обміну і, як наслідок, до ожиріння.
Якщо пояснювати простою мовою, без біохімічних подробиць, глікаційний стрес виникає, коли прості цукри з їжі «згуртовуються» із молекулами нашого організму − фосфоліпідами, білками та нуклеїновими кислотами, порушуючи їх функції. Це, у підсумку, призводить до розвитку захворювань, що вчені зазвичай пов’язують із віком – цукрового діабету, атеросклерозу, катаракти, хвороби Альцгеймера та інших.
Глікаційний стрес викликають:
- різкі коливання рівня глюкози в крові (визначається за допомогою загального аналізу крові);
- порушення ліпідного обміну − високий рівень тригліцеридів і ліпопротеїдів низької щільності (визначається за допомогою біохімічного аналізу крові);
- зловживання алкоголем.
Наслідки глікаційного стресу
Глікація колагенових волокон шкіри призводить до її зайвого натягу та появи жовтуватого відтінку. Глікація колагену кісткової тканини збільшує ризик переломів. Існує патогенетичний зв’язок між хворобою Альцгеймера та глікацією пептиду β-амілоїду в мозковій тканині, що викликає запалення в периферичних клітинах мозку та розвиток симптомів захворювання. Під час недавніх досліджень з’ясувалося, що гіперглікемія після прийому їжі викликає швидке прогресування атеросклерозу та інших патологічних станів. Глікація кристаліну, з якого складається кришталик, викликає катаракту. Процеси глікації в чоловічих і жіночих статевих залозах можуть спровокувати безпліддя. І ці приклади − лише мала частина руйнівних змін, викликаних глікаційним стресом, що бере участь у розвитку захворювань, пов’язаних зі старінням.
Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!