Вперед до мрії: найефективніші методи цілепокладання

Правильне формулювання власних бажань і чітка постановка цілей – це вже половина успіху. Давайте розберемось, як правильно ставити цілі, та розглянемо методи цілепокладання, які допоможуть швидко досягти бажаного.

Чому цілепокладання це важливо

Дослідження психологів свідчать, що великою частиною успіху як команди, так і окремих особистостей є правильна постановка цілей і складення чіткого плану дій. Річ у тім, що коли ми просто придумуємо собі певну мрію, наш мозок не бачить зв’язку між нашим теперішнім становищем і ситуацією, яку ми хочемо досягти, тому і не програмує себе на досягнення задуманого. У випадку чіткої постановки цілі все змінюється: прописаний список кроків складає в нашій голові логічний ланцюжок і прокладає умовну стежку до омріяного досягнення. Відтак мозок усвідомлює досяжність бажаного і сам мотивує нас на досягнення. 

Отож давайте розглянемо найбільш продуктивні методи цілепокладання.

Метод цілепокладання BSQ

Гасло методу BSQ Think Big, Act Small, Move Quick, що в перекладі означає “думай масштабно, дій дрібними кроками і рухайся швидко”. Метод відповідно складається з трьох послідовних кроків. 

Першим кроком у методі цілепокладання BSQ є «масштабне мислення». Чого ви сподіваєтесь досягти найближчими місяцями? Узагальнюйте свою мету кількома словами або реченням, наприклад, „Отримати роботу в конкретній компанії”. Не хвилюйтеся, якщо ваша ціль зараз здається недосяжною. Ідея полягає в тому, щоб почати з великого, а потім перейти до конкретних кроків, які зроблять вашу мету досяжною.

Наступним кроком у методі цілепокладання BSQ є «дрібні дії». Постарайтеся скласти список дій, які потрібно зробити для досягнення своєї мети. Наприклад, якщо йдеться про отримання нової роботи, переписати резюме і написати супровідний лист або завести нові знайомства з конкретними людьми. Найкраще бути якомога детальнішим із цим кроком; невизначені напрямки дій не дадуть вам чіткого уявлення про те, як досягти своєї мети.

Останнім кроком у методі цілепокладання BSQ є «швидкий рух». Це етап, коли ви встановлюєте для себе терміни. Розробіть окремий термін для кожної дії, яку ви продумали на попередньому кроці. Ви можете вирішити, що вам доведеться написати резюме та супровідний лист до 10 січня та відвідати мережевий захід десь 12-го. Кінцеві терміни є важливими для встановлення цілей, оскільки вони вимагають від вас відповідальності.

Ефективність методу полягає в тому, що на чолі переліку справ стоїть омріяна ціль, яка розгалужується на дрібні кроки і конкретні дедлайни. Таким чином, досягнення успіху стає не чимось ефемерним і далеким, а чітко продуманим планом.

читайте також

Цілепокладання за системою SMART

SMART метод постановки цілей, що передбачає глибоке опрацювання реальності, а не тільки майбутніх досягнень. Цілі, поставлені за системою SMART, досяжні, вимірні, конкретні і дозволяють продумати всі необхідні нюанси.

Подібно до попереднього методу, SMART – це також абревіатура, у якій зашифровані ознаки, за якими потрібно ставити цілі:

Specific (конкретність). Ваша мета повинна бути точною. Замість того, щоб встановлювати загальну мету читати більше, вирішіть, коли саме і по скільки сторінок ви хотіли б читати.

Measurable (вимірюваність). Провал чи успіх вашої мети можна якимось чином обчислити. Наприклад, ви можете виміряти свій прогрес за кількістю сторінок, які ви прочитали за день або тиждень, або за кількістю часу, який ви витратили на читання за день або тиждень.

Achievable (досяжна). Ваша ціль повинна бути максимально реалістичною. Постарайтесь тверезо оцінити свої можливості, проаналізувати власне становище в суспільстві, фінансове становище, а тоді вже планувати покупки чи ставити цілі. Перед тим, як ставити дедлайни, постарайтесь дізнатися у колег чи самому розрахувати реальний час на виконання певного завдання. 

Relevant (доцільна, важлива). Ваша мета повинна бути потрібною вам саме в цей період життя. Запитайте себе, чи доцільно зараз змінювати роботу, планувати покупку нового автомобіля, чи, можливо, зараз необхідно вкласти сили в більш доречний та терміновий проект.

Time bound (обмежена в часі). У вашої мети повинен бути кінцевий термін. Не дайте собі ні занадто багато, ні занадто мало часу для досягнення своєї мети. Ціль без кінцевого терміну швидше за все буде відкладатися до безкінечності.

Метод постановки цілей OGTM 

Ще один ефективний метод цілепокладання система OGTM (Objectives, Goals, Tactics and Metrics). Вона найкраще працює з постановкою і поступовим досягненням довгострокових цілей. 

Першим кроком є визначення масштабної довгострокової мети, яку необхідно розбити на 3-5 досяжних цілей, і для кожної обрати тактику виконання, послідовність дій  та дедлайни. В кінцевому результаті у вас повинна вийти вертикальна таблиця “від більшого до меншого”. Основна особливість методу OGTM полягає в тому, що потрібно контролювати кожну свою дію від найменшої до найбільшої і звітувати самому собі про результати до того часу, поки не дійдете до самого верху – кінцевої мети.

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також