Як спричинити блювоту: коли це варто робити та дієві способи

Як спричинити блювоту: коли це варто робити та дієві способи

Як безпечно спричинити блювоту, коли це варто робити й коли – суворо заборонено? На всі ці питання редакції Beauty HUB відповідає лікарка!

Можливо, ви звикли до того, що іноді простіше спричинити блювоту, ніж розбиратись з цим питанням в лікарні. Найчастіші випадки – спроба позбутися занадто великої дози алкоголю, важкої та жирної, або не дуже свіжої їжі. Але, виявляється, не все так просто. Іноді успішні спроби спричинити блювоту можуть принести ще більше проблем. Особливо коли йдеться про дітей.

Наприклад, блювання після вживання певних отрут може збільшити ризик серйозних ускладнень. Краще цього не робити без вказівки лікаря. Самостійне блювання може бути пов’язане з потенційними ризиками, включаючи зневоднення, електролітний дисбаланс і пошкодження горла, зубів або ясен.

Детальніше про те, чому вам не завжди можна спричиняти блювоту у себе або інших людей (наприклад, дітей), пояснить сімейна лікарка першої категорії та кардіологиня Наталія Міхно.

Коментар лікарки Наталії Міхно

Наталія Міхно

Наталія Міхно, сімейна лікарка першої категорії та кардіологиня

Блювота – це складний рефлекторний процес, який полягає у виверженні вмісту шлунка (іноді й дванадцятипалої кишки) через рот (рідко і через ніс). Весь цей акт регулюється блювотним центром, розташованим у довгастому мозку, та спрямований на видалення з організму токсичних речовин.

Коли варто спричиняти блювоту

Однак часом рефлекс не спрацьовує, і тоді необхідно терміново вдатися до штучного блювання, щоб запобігти отруєнню організму токсичними речовинами та мінімізувати ризик серйозних проблем зі здоров’ям.

Важливо враховувати, що не завжди доцільно проводити акт примусового виверження вмісту шлунка, тому що це може спричинити додаткові ускладнення та проблеми зі здоров’ям. 

Коли не можна спричиняти блювоту

  • Людина, у якої хочете спричинити блювоту, непритомна і не здатна ковтати. У такому разі існує ризик вдихання блювотних мас та розвитку аспіраційної пневмонії.
  • Проковтнули тверді й гострі предмети. Спроби видалити їх з організму за допомогою блювоти можуть спричинити пошкодження стравоходу або закупорку дихальних шляхів, що призведе до задухи.
  • В організм потрапили речовини, що утворюють піну (наприклад, мило). Піна може проникати в дихальну систему і стати причиною серйозних проблем зі здоров’ям, серед яких пневмонія та набряк легень.
  • Випадково проковтнули лужні чи кислотні речовини. У цьому випадку негайно зателефонуйте у швидку допомогу та не намагайтеся спричинити блювоту примусово. Ці речовини при попаданні в організм випалюють слизові оболонки органів. Блювотні маси, що містять луг та кислоту, можуть серйозно обпалити стравохід та ротову порожнину.
  • Відбулося отруєння продуктами нафтопереробки (наприклад, бензин, гас, розчинник тощо). При випорожненні шлунка ці речовини можуть потрапити і в дихальні шляхи, що призведе до опіків.

5 способів швидко спричинити блювоту в домашніх умовах

5 способів швидко спричинити блювоту в домашніх умовах

Спосіб № 1.  Розчин солі 

Візьміть 0,2 літра (склянку) кип’яченої або відфільтрованої теплої води і додайте до них 2 чайні ложки харчової солі. Треба ретельно перемішати рідину та випити її. Незабаром з’являться перші позиви. Не використовуйте цей спосіб часто.

Спосіб № 2. «Два пальці в рот»

Найвідоміший спосіб спричинити блювоту – це натиснути пальцями на язик. Перед цим слід випити невеликими ковтками багато теплої води (0,5-1 літр). Не треба розтягувати цей процес, пийте швидше – це буде набагато ефективніше. Ретельно помийте руки та двома пальцями натисніть на корінь свого язика – блювотний рефлекс спрацює миттєво. Після цього можете повторити цю процедуру ще раз, а на завершення трохи попийте води і прополощіть рот.

Спосіб № 3. Содовий розчин

Додайте 20 г звичайної соди на літр води. Сода має повністю розчинитись. Швидше за все, випити доведеться більше одного літра, тож підготуйте склад заздалегідь.

Спосіб № 4. Гірчична вода

У 0,2 літра теплої води додайте чайну ложку готової гірчиці. Рідину треба випити одним махом. Незабаром ви зможете випорожнити шлунок.

Спосіб № 5. Розчин марганцівки

До 0,2 літра теплої води додайте трохи речовини так, щоб рідина набула світло-рожевого відтінку. Кристали мають повністю розчинитися. Потім випийте засіб і почекайте. Після випорожнення шлунка ретельно прополощіть рота (не чистіть зуби, тому що це може пошкодити емаль).

Особисто я практикувала тільки пункти  № 2 та 5 – вони 100% працюють. Іншими не користувалася.

Також хочемо нагадати, що не варто користуватись зазначеними методами, якщо цього не потребує ваше здоров’я. Наприклад, спричинити блювоту, щоб випорожнити шлунок після абсолютно нормального прийому їжі тільки тому, що ви занадто переймаєтесь власною вагою (це може бути ознакою булімії).

читайте також
 

Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram та не пропускайте найкорисніші матеріали на Beauty HUB!

читайте також