Як стрес впливає на шкіру і як її доглядати в складний період?

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Шкіра і стрес

Тійна Орасмяе-Медер, лікар-косметолог, спеціаліст з розробки косметичних засобів, засновниця бренду Meder Beauty Science, розповідає, як стрес впливає на нашу шкіру і які етапи адаптації вона переживає, а також як грамотно доглядати шкіру у стресовий період і які beauty-засоби must have для наших військових.

 

Як стрес впливає на нашу шкіру?

Стрес, через який зараз проходить вся країна та всі близькі Україні люди, звичайно ж, позначається на шкірі, бо він впливає на стан організму загалом. Один з авторитетних французьких професорів-дерматологів каже, що шкіра і нервова система – це близнюки, які все життя страждають у розлуці та обмінюються листами, тому що в період розвитку ембріона до приблизно 5-6 тижнів шкіра та нервова система єдині, це один орган, який називається ектодерма. І ось він десь на шостому тижні розвитку розшаровується. Одна частина покриває тіло плоду і стає шкірою, а друга проростає як дерево гілочкою в кожну клітинку і стає нервовою системою. Тобто фактично у нас нерви розташовані зовні. І коли нервова система реагує на щось, ми бачимо відбиття цього на шкірі.

Парадоксально, що в перші тижні війни багато хто помітив, що став виглядати краще. Жінки казали: «Боже, нічого з собою не взяла, вмиватися немає чим, про дзеркало згадала через 10 днів. Дивлюся на своє відображення, а там, на диво, все нормально». Це відбувається тому, що перша фаза стресу – фаза адаптації – дуже посилює і виявляє резерви організму. Звідси ці знамениті історії, як під час Другої світової війни люди забували про виразку, на яку раніше страждали роками, а хронічні хвороби просто зникали. Тому що організм у стані стресу здатний викидати величезну кількість речовин, що дозволяють регенерувати архаїчний механізм захисту. У цій ситуації організм чекає на травми, чекає на пошкодження і готується до того, щоб швидко загоювати рани.

як стрес впливає на шкіру

Людина – істота, здатна адаптуватися до багато чого. Але цей період не нескінченний, і в якийсь момент ми переходимо до наступної фази й адаптуємось по-іншому. Тоді організм починає економити сили, і наслідки цього процесу відбиваються на стані шкіри.

Найбільш типове – це, по-перше, підвищення чутливості шкіри, яка несподівано починає реагувати взагалі на все (не та вода, не та їжа, намазався не тим кремом). Шкіра червоніє, лущиться, подразнюється. У людей, які мали дерматози, особливо атопічний дерматит, екзему, псоріаз, виникають загострення, тому що нервова система не підтримує наші зусилля та прогресують усі порушення захисної функції шкіри. Вона має свій бар’єр, який ми називаємо мантією. Шкіра стає дірявою, втрачає потрібні речовини, і з цих дірок випаровується вода, у них може виникати інфекція, а звідси – запалення.

Як доглядати шкіру в стресовий період?

Засновник теорії стресу Ганс Сельє ще в 30-х роках сформулював головний постулат, яким ми користуємося дотепер. Він казав, що рани переможців загоюються швидше. Те ж саме відбувається із нашою шкірою, з нашим організмом. Але зараз треба дійти до перемоги в цілісному та умовно збереженому стані, наскільки це можливо, зокрема, це стосується стану шкіри.

Рекомендую, по-перше, нічого зараз не вимагати від шкіри, боротися зі зморшками, знищувати пігментацію… Давайте все це залишимо трішечки на майбутнє. Сьогодні головне –  досить мінімалістичний підхід з використанням максимально заспокійливих продуктів, що пом’якшують, розслаблюють шкіру. Якщо у вас суха, реактивна, атопічна шкіра – використовуйте емоленти – м’які креми, живильні емульсії, які можна знайти, зокрема, в аптеках. Якщо жирна шкіра, схильна до запалень, теж не треба кидатися з армією хімічних пілінгів ці запалення знищувати. М’яке очищення, м’які зволожувальні засоби, що містять протизапальні речовини. Дивно, але навіть простий гель на основі екстракту соку алое в сьогоднішній ситуації може бути дуже корисним, день за днем ​​поступово відновлюючи стан шкіри, виводячи її в незапалений стан.

шкіра і стрес

Звичайно, коли є розвиток дерматозу, розацеа почала прогресувати чи переходить у важку стадію, псоріаз загострився, тоді треба шукати дерматолога, звертатися по допомогу до фахівців та виконувати рекомендації, використовувати фармакологічну терапію. Але дев’ятьом з десяти жінок, яких я консультую, рекомендую засоби для чутливої ​​шкіри та заспокійливі зволожувальні маски.

Які засоби підійдуть для швидкого використання військовими?

Перше, що потрібно, корисно і важливо – очищувальні серветки для обличчя, наприклад, для чутливої ​​шкіри з екстрактом ромашки або зеленого чаю. Це найпростіший засіб, який можна використовувати кілька разів на день для очищення обличчя та інших частин тіла, де шкіра схильна до запалень.

Друге – безолійні емульсії, тому що при акне ми в жодному разі не використовуємо олії, бо вони можуть посилити ситуацію. Також підійдуть гелі з антиакне ефектом. Це можуть бути найпростіші формули із двома відсотками саліцилової кислоти плюс натуральні інгредієнти: зелений чай, ромашка, екстракт червоного винограду. Таких засобів досить багато навіть у простих, базових лініях, а професійні бренди мають досить ефективні продукти для лікування. Їх можна наносити кілька разів на день.

Статтю підготовано у рамках проєкту «Стресооборона: український рецепт» за матеріалами онлайн-розмови Сергія Роголя, Софії Роголь і Тійни Орасмяе-Медер.

Підписуйтеся на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також