Як зберегти стосунки з близькими під час війни?

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

стосунки під час війни

Загострення в стосунках на фоні війни – наразі одна з найпоширеніших психологічних проблем в українському соціумі. Як налагодити стосунки з близькими людьми, як допомогти рідним та підтримати у найбільш стресових ситуаціях, а також як не розпалювати сварки і конфлікти пояснює Олександра Зайцева, клінічний психолог, когнітивно-поведінковий консультант та сексолог – в рамках проєкту «Стресооборона: український рецепт».

Як покращити стосунки з близькими?

Важливо вміти ставити питання і не забувати це робити. Як ти почуваєшся? Як тобі зараз? Про що думаєш? Чого б тобі хотілося? Якщо людина говорить, що їй погано, вона розгублена або пригнічена, важливо не припускатися такої помилки, як нав’язування своєї допомоги чи підтримки в тому вигляді, як ми її бачимо. Або ще одна помилка – критика почуттів людини і заклики зібратися і припинити розкисати. Це не працює.

Важливо в такому випадку ставити питання: «Як я можу тобі допомогти, підтримати?» Якщо людина зовсім не знає, що відповісти, ви можете запропонувати варіанти: «Можливо, ти хочеш разом помовчати? Чи щоб я сказала, що все буде добре? Чи, може, відволікти тебе якоюсь веселою чи зворушливою історією?» Тоді людина зможе вибирати те, що їй зараз потрібно, а не отримувати допомогу в тому вигляді, як хочеться нам.

Важливо проговорювати те, що вас непокоїть. Не нити, а обговорювати свої почуття. Чесно зізнаватися, що вам сумно, ви пониклі або не маєте зараз енергії. Не забувайте говорити про свої почуття до коханої людини, адже приємних слів забагато не буває. В будь-який момент, коли думаєте про близьку людину, напишіть їй про це або скиньте усміхнене фото. Це буде прекрасним нагадуванням про ваші щирі почуття.

Для такої мети також підходить додаток obimy. Ви створюєте в ньому свій профіль, додаєте рідних і друзів і можете показувати, в якому ви зараз настрої, що буде автоматично видно всім користувачам, які на вас підписані.  Також можна надіслати коханій людині обійми, поцілунок, полоскотати її або зробити масаж. Їй прийде про цю дію візуальне сповіщення, яке точно покращить настрій посеред дня.

як покращити стосунки

Як не зриватися на рідних?

На жаль, інколи ми схильні скидати негатив на найближчих людей, бо вони ж і так нам близькі, вони все зрозуміють і пробачать. Але це питання вибору. Якщо я вибрала цю людину для того, щоб разом будувати життя, отже, хочу, щоб ми були щасливі – і я, і ця людина. Також це питання поваги. Якщо я поважаю свого партнера, то не хочу виливати на нього весь негатив за день, бо він заслуговує на позитив.

Але в ідеалі не варто доводити свій стан до того моменту, коли вам хочеться вилити весь негатив на когось. Якщо впродовж дня відбуваються якісь тригерні ситуації, що змушують вас відчувати злість, агресію, ненависть чи інші емоції, які вам не хотілося би відчувати, їх в першу чергу необхідно раціоналізувати. Наші емоції люблять бути визнаними, тому їх важливо не заштовхувати всередину, а діставати назовні, інакше вони наздоженуть у ще гіршому вигляді. Проговорюйте про себе, що ви відчуваєте, чому і як вам бути з цією емоцією – чи варто продовжувати її відчувати або ж відпустити? Чи відповідає рівень вашої емоції тій ситуації, яка виникла? Зазвичай ці питання допомагають заспокоїтися, особливо вкупі зі спокійним глибоким диханням. Коли ви приходите додому, то ставитеся простіше до якоїсь неприємної ситуації і не відчуваєте тих поганих емоцій, які потрібно терміново скинути на своїх близьких.

стосунки з близькими

Як погасити конфлікт?

У кожної людини своя стратегія нападу. Але якщо ви будете спокійно реагувати на те, що на вас хтось кричить або якось по-іншому скидає свої негативні емоції, то людина не отримає очікуваної реакції і почне заражатися тим спокоєм, який ви випромінюєте. У такому випадку варто спокійно говорити, знизити інтонацію і швидкість свого мовлення. І той партнер, що кричав, дійсно почне заспокоюватися.

Але щоб у відповідь і вам не хотілося зірватися на близьку людину за те, що вона накричала, теж варто заспокоїтися, глибоко подихати (вдихати на два рахунки, видихати на чотири), попити води і заземлитися – встати і поставити дві ноги на підлогу і ледве-ледве переносити вагу з однієї ноги на іншу. Якщо ви сидите, можна переносити вагу з однієї сідниці на іншу. Ці рухи дають нашому тілу сигнал, що ми заспокоюємося і більше не тригеримося.

Також для заспокоєння можна використовувати техніку тепінгу. Одна з універсальних точок – зовнішнє ребро долоні. Іншою рукою ви починаєте легенько натискати на цю зону, постукувати по ній, вибираючи ту швидкість і інтенсивність, які вам комфортні. Ідеальною вважається швидкість вашого пульсу. З цими вправами буде легше зберігати тверезий розум в стресових ситуаціях і тримати себе в руках, чекаючи того моменту, коли ваш партнер підтягнеться до того ж стану, що і ви, заспокоїться і зможе нормально продовжити діалог.

Але найчастіше якщо людина вже «завелася», то їй треба викинути емоції, інакше їй не стане легше. Якщо цей негатив спрямований не на вас, то можете долучитися до цього процесу, підтримати свого чоловіка чи жінку і разом «потупати ногами» на якусь неприємну ситуацію. Але якщо агресія зачепила вас, варто пам’ятати, що, скоріше за все, вона не конкретно на вас спрямована і вас не хочуть цілеспрямовано образити, просто ви опинилися поруч у цей момент. Тоді заспокоюємося, чекаємо, поки до вашого стану підтягнеться партнер, і вже потім будуємо конструктивний діалог.

Стаття підготовлена в рамках проєкту «Стресооборона: український рецепт» за матеріалами онлайн-розмови Софії Роголь та Олександри Зайцевої.

Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також