Якщо ялинкові іграшки не втішають

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Якщо ялинкові іграшки не втішають

Наші емоції так влаштовані, що не виникають на замовлення. Можна створити святкову обстановку, розслаблюючу або збуджувальну атмосферу, але неможливо на 100% гарантувати, що конкретній людині буде радісно і весело. Чим більш чуйна людина, тим більше вона реагує на дрібниці. Невдала репліка, не сподобався подарунок, розчарував концерт, рука втомилася кришити олів'є, щось наштовхнуло на спогади, – завжди є ймовірність, що в новорічну ніч або святковий день вам раптом стане сумно, нудно, прикро або просто байдуже.

Бути сумним суспільством, в принципі, не дуже схвалюється – одразу знаходяться доброзичливці, які починають рятувати від цього досконалого нормального почуття, говорити: «Ей, посміхнися, чого сумуєш, життя прекрасне!», підбадьорливо плескати по плечу, давати різні поради або прискіпливо з’ясовувати, в чому ж причина настільки неналежного емоційного стану. А якщо вам заманулося засумувати прямо в новорічну ніч… Страшно подумати про наслідки.

Імітація радості

Здорово, якщо ви перебуваєте в колі людей, які дійсно розуміють, яким можна сказати про свої почуття і знайти прийняття. Але не всім так щастить, і щоб не провокувати диванних психотерапевтів і не «псувати» людям свято, деякі починають радість імітувати. Часто – з самого дитинства. Крім того, що на це витрачаються душевні сили і реально розвеселитися вже навряд чи вийде (швидше вже вимотатися і втомитися), це загрожує ще одним неприємним наслідком: якщо імітація радості стає звичкою, то можна зовсім заплутатися. Це мені зараз дійсно добре або я знову граю для інших?

Будь-яке переживання радості починає супроводжуватися присмаком сумніву, притуплятися, знебарвлюватися, поступово і зовсім зникати. Доводиться все сильніше «стимулювати» себе – а радості все менше.

Привіт, реальність!

Якщо ялинкові іграшки не втішають

Аби повернути собі справжню радість, перший крок – парадоксальний. Потрібно визнати реальні почуття, які є прямо зараз. Дозволити собі їх, дозволити не радіти. «Прямо зараз мені сумно». Або «Цей Дід Мороз мене бісить, а їжа несмачна». Або «Вечір прекрасний, але у мене зараз у житті такий складний період, що взагалі не до радості».

Коли ви припиняєте витрачати сили на імітацію і приймаєте свої реальні переживання – ви повертаєте собі себе.

Реальні емоції схожі на хвилі, якщо їх не утримувати, вони накочуються і спадають, і тоді за сумом, роздратуванням, нудьгою обов’язково прийде щось інше. Та ж радість не може бути нескінченною й однаково інтенсивною. Якщо вам таке демонструють, то або людина успішно імітує, або, на жаль, ви бачите приклад маніакального стану або наркотичної інтоксикації. Звичайне переживання радості еволюційно влаштовано так, що воно досягає певного рівня, а потім гальмується спеціальними нервовими центрами. «…козеня, яке ейфорично бігає лісом, довго не проживе, так що радість має бути в розумних межах», – пояснює фахівець в області фізіології мозку В’ячеслав Дубинін.

Можна звернути увагу на реакції, які виникають, коли ви кажете собі: «Я зараз зовсім не рада. Насправді, я відчуваю…». У цьому місці бувають тривожні думки: «Як не рада, я ж так довго чекала на це свято!» або: «Як не рада, адже [хтось ще] так старався, аби зробити мені свято!» Або навіть: «Як не рада, адже як зустрінеш Новий рік, так його і проведеш, невже мені тепер весь рік сумувати?»

Якщо є такі думки, добре б визнати, що правила, формальності і почуття оточення для вас зараз важливіше, ніж ваше власне реальне «я». Це не дуже приємне відкриття, звичайно. З іншого боку думка «Хочу повернути собі і частіше відчувати справжню, щиру радість» – чим не чудова мета на новий 2022 рік?

Підписуйтесь на наш YouTube-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також