Відшарування мертвих клітин на шкірі – природний процес, який забезпечує захист нашої шкіри. Верхній шар шкіри складається з ороговілих клітин, які фізіологічно прибираються і замінюються на нові. Кератиноцити в роговому шарі не живі, але саме вони забезпечують їй захист від впливу зовнішніх факторів. Процес оновлення клітин шкіри фізіологічний, але якщо він порушений – з’являється потовщення або витончення епідермісу. Гіперкератоз виникає через надмірне скупчення кератиноцитів у роговому шарі і свідчить про відхилення в роботі дерми.
Як виглядає гіперкератоз
Для гіперкератоза характерна наявність грубої, сухої, товстої шкіри з ділянками лущення. Найчастіше такий процес можна помітити на колінах, ліктях і стопах. На обличчі цей стан проявляється тьмяністю, зменшенням здорового вигляду шкіри. Виникнути гіперкератоз може у будь-якому віці і на будь-якій ділянці тіла як прояв різноманітних дерматологічних захворювань, так і самостійно. Гіперкератоз може стати причиною акне і появи «гусячої шкіри». При вугровій хворобі скупчення кератиноцитів на поверхні дерми призводить до утрудненого проходження шкірного сала і закупорці сальних залоз. Це може стати однією з причин розвитку запалення на різних ділянках тіла.
При «гусячій шкірі» відбувається закупорка волосяних фолікулів, («гусяча шкіра» = фолікулярний гіперкератоз). При такому запаленні формуються дрібні прищики червоного або тілесного кольору навколо волосків, створюючи вигляд «гусячої шкіри».
При гіперкератозі в зрілому віці стають більш вираженими прояви фото- і хроностаріння: шкіра стає тьмяна, знижується її тонус і пружність, зморшки поглиблюються. Варто зазначити, що неправильний догляд за шкірою може також призвести до гіперкератоза. Саме тому рекомендовано підбирати косметику для домашнього використання разом з лікарем-косметологом.
Гіперкератоз шкіри: лікування
Корекція гіперкератоза можлива як в кабінеті косметолога, так і в домашніх умовах. Безумовно, якщо у вас є така проблема, найкращим рішенням буде звернення до лікаря-косметолога. По-перше, ви отримаєте грамотну консультацію з можливістю з’ясувати причину гіперкератозу. По-друге, лікар призначить процедури, які підходять саме вам, у тому числі і підбере правильний домашній догляд, що допоможе у вирішенні проблеми гіперкератозу.
У кабінеті косметолога можуть використовуватися процедури, спрямовані на кератолітичну дію, серед них: шліфування, дермабразія, різні пілінги. Всі ці процедури підбираються індивідуально лікарем, після збору анамнезу.
У домашньому догляді косметолог може порекомендувати додати засоби-ексфоліанти. Наприклад, скраби, гомажи, пілінги з низьким вмістом кислот, креми і сироватки з кератолітичною дією.
Крім цього, до списку рекомендацій буде входити необхідність дотримуватися правильного способу життя, фізичні навантаження, а також можливий додатковий прийом вітамінів і мікроелементів. Найбільш затребуваними стануть продукти з високим вмістом вітамінів А, В, С і D. Шкіру з гіперкератозом варто обов’язково захищати від впливу ультрафіолету і берегти від переохолоджень або перегріву.
Якщо ж проблема серйозна, то дерматолог може призначити медикаментозне лікування, адже ми пам’ятаємо, що гіперкератоз може з’являтися не тільки на обличчі, а й на інших ділянках тіла. У складних випадках можуть застосовуватися хірургічні методи.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!