Детективний жанр один з найпопулярніших у літературі, багато творів стали сценарієм для геніальних кінострічок. Психологи вважають, що люди люблять детективи за відхід від реальності, при цьому їм не чужий розумовий процес, цікаві логіка подій і мотивація людських вчинків. Також шанувальників детективів привертають таємниці та інтриги.
Історія появи детективного жанру
Детективний жанр виник у середині XIX століття, і його прабатьком називають Едгара Аллана По, який створив детектива Дюпена. Але літературу з елементами можна знайти набагато раніше, наприклад, у трагедії давньогрецького філософа Софокла «Цар Едіп». Головний герой проводить ретельне розслідування, аби з’ясувати, хто вбив його попередника царя Лая. Істотний вплив на розвиток детективного жанру мав Еджен Відок і його «Записки», опубліковані 1828 року.
Популярним детективний жанр стає в Англії, після виходу романів Уїлки Коллінза «Жінка в білому» і «Місячний камінь», але золотим століттям детектива вважаються 1930-1970-ті роки, коли публіка вперше познайомилася з детективними романами Агати Крісті, Френсіса Бідінга та інших авторів . Саме вони і зробили величезний вплив на розвиток жанру в цілому.
Після невеликого екскурсу в історію, пропонуємо добірку кращих сучасних детективних книг. До списку увійшли: детективний роман королеви жанру Агати Крісті, зарубіжний детектив Рея Бредбері, цікава детективна історія Курта Ауста, фантастичний детектив братів Стругацьких. Пропонуємо почитати детектив Артура Конан Дойля про розслідування Шерлока Холмса, психологічний детектив Гілліан Флінн і сучасну детективну історію Сідні Шелдона.
«Вбивства за алфавітом», Агата Крісті
Якщо і писати про кращі детективи, то починати варто з королеви цього жанру – Агати Крісті, твори якої стали одними з найбільш публікованих за всю історію людства, поступившись тільки Біблії і працям Вільяма Шекспіра. «Вбивства за алфавітом» – один з найбільш значущих романів в її творчості, який вперше було опубліковано 1936 року.
Основними персонажами детектива є неповторний бельгійський сищик Еркюль Пуаро і його вірний помічник капітан Гастінгс. Пуаро цього разу стикається з серійним вбивцею, який вбиває нічим не пов’язаних між собою людей в алфавітному порядку їх імен і міст, де вони живуть. Перед кожним вбивством злочинець відправляє бельгійському детективу лист, повідомляючи, де і коли воно буде здійснено. Але щоразу і Пуаро, і поліція приходять надто пізно. На місці кожного злочину поряд з тілом маніяк залишає залізничний довідник ABC. Поліція розгублена, навіть знаменитий Пуаро не може зрозуміти мотив убивці. В результаті ланцюжок доказів приводить до комівояжера, який продає панчохи. Після цього відбувається наступне вбивство, яке передбачалося вбивцею на букву Д, але жертвою стає інша людина. Передбачуваний вбивця вчиняє дуже несподівано – він сам приходить до поліції та зізнається у всіх злочинах. Здавалося б, справа закрита, але не для Еркюля Пуаро. Він хоче дізнатися всю правду і знайти справжнього вбивцю.
«Смерть – справа самотня», Рей Бредбері
Детективний роман, написаний знаменитим письменником 1985 року під враженням подій в Лос-Анджелесі, а саме розселення жителів з узбережжя океану. Бредбері і сам там жив з 1942 до 1950 року. Цікаво, що в романі жодного разу не згадується ім’я головного героя.
Події роману відбуваються в 1949 році у Венеції, штат Каліфорнія. Автор знайомить нас із молодим, але поки що не надто щасливим письменником. Одного разу пізно ввечері герой їхав у трамваї, за вікном тарабанив дощ, створюючи гнітючу обстановку, і хтось незнайомий раптом ззаду крикнув: «Смерть – справа самотня!». Трохи пізніше письменник знаходить в каналі труп чоловіка. На місце події прибуває детектив Елмо Крамлі, і герой намагається йому довести, що смерть у каналі – не випадковість. Сищик, у якого вдома в ящику стола теж лежить незакінчений рукопис, спочатку сприймає цю інформацію скептично. Але пізніше трупи починають з’являтися один за одним, тоді слідчий змушений повірити письменнику і береться за розслідування злочинів.
«Судний день», Курт Ауст
Курт Ауст – датчанин, який живе в Норвегії та пише по-норвезьки. Одразу ж після виходу свого дебютного роману «Судний день» він став відомим, отримавши премію «За кращий дебют». Його роман було перекладено кількома європейськими мовами і видано в Німеччині, Данії, Греції, Нідерландах, Литві та Чехії. Автор використовує майже канонічний для середньовічного роману сюжет, що робить його стиль схожим зі стилем Умберто Еко. Його манері також властива навмисна неквапливість оповідання, а також відсутність у головних героїв детективних надздібностей, що сторицею окупається місцевим колоритом.
Холодна новорічна ніч 1699 року. У замкнутому просторі заїжджого двору, який виявляється відрізаним від світу сніговою бурею, знаходять притулок кілька подорожніх. Серед них датський професор Томас Буберг і його помічник, норвежець Петер. Їм належить розгадати таємницю страшного злочину: незадовго до їх появи було вбито французького графа, його тіло знайшли в заметі.
«Готель «У загиблого альпініста», Аркадій і Борис Стругацькі
Повість була написана в жанрі фантастичного детектива 1969 року в період кризи авторів. Брати Стругацькі давно подумували написати детектив, хоча не заперечували і певних недоліків, закладених в самій природі цього жанру. Зі слів авторів, вони задумували свій детектив як якийсь літературний експеримент, коли читач спочатку сприймає те, що відбувається як звичайне «вбивство в закритій кімнаті», а наприкінці сюжет робить раптовий кульбіт: припиняється одна історія і починається зовсім інша. Самі ж письменники зізнавалися, що експеримент не вдався, тому що не міг вдасться. Але все одно повість вийшла дуже цікавою.
Дія повісті відбувається в горах в неназваній європейській країні, куди поліцейський інспектор Петер Глібськи, від імені якого і ведеться оповідь, приїжджає на відпочинок. Він зупиняється в невеликому готелі «У загиблого альпініста», усіма справами якого заправляє господар Алек Сневар. В готелі зупиняється ще кілька вельми цікавих гостей, у кожного з них є якась таємниця. На третій день перебування стається трагедія – одного з гостей знаходять мертвим. До то ж обрушується лавина і перекриває єдиний виїзд з готелю й обриває зв’язок із зовнішнім світом. Одразу після цього на порозі виникає дивна людина, що вимагає покликати Олафа. Як виявилося, Олафом звали постояльця, якого знайшли мертвим. Він був високий і фізично міцний, тому інспектор і господар готелю розгублені: хто міг скрутити шию такому велетню і куди подівся вбивця з закритого зсередини на ключ номера? Тепер кожен гість готелю під підозрою. Але фінал буде дуже несподіваним!
«Етюд у багряних тонах», Артур Конан Дойл
Детективна повість була написана 27-річним Артуром Конан Дойлем всього за три тижні. Автору довелося зіткнутися з низкою відмов, але в результаті твір було опубліковано 1887 року. Письменник отримав всього 25 фунтів стерлінгів в обмін на всі права на повість, хоча сам він наполягав на роялті. Саме в цій повісті вперше з’являється Шерлок Холмс.
Починається повість з того, що військовий лікар Джон Ватсон шукає недороге житло. Його сусідом по квартирі виявляється загадковий Шерлок Холмс, «детектив-консультант», який може розкрити найзаплутаніший злочин. В цей само час відбувається низка таємничих убивств, які викликали замішання і загнали в глухий кут поліцію Лондона. Допомагати правоохоронцям розслідувати жорстокі вбивства буде Шерлок Холмс, який незабаром виходить на слід вбивці. Але все виявляється не так просто.
«Гострі предмети», Гілліан Флінн
Американська письменниця стала справжньою зіркою психологічного трилера після екранізації свого третього роману «Зникла». Вона сама підготувала сценарій, а фільм зняв геніальний Девід Фінчер. За її дебютним романом «Гострі предмети» телеканал HBO зняв захопливий міні-серіал з Емі Адамс.
Сюжет роману оповідає про журналістку Каміллу Паркер, яка живе в Чикаго. У неї важкі психологічні проблеми, і вихід вона шукає в самоушкодженнях й алкоголі. Дівчина змушена повернутися до рідного містечка в штаті Міссурі, щоб написати про історію вбивства однієї дівчинки і про зникнення іншої. Стаття має допомогти Каміллі вийти з творчої кризи і перезавантажити кар’єру журналіста. Але повернення додому розкриває її хворобливе минуле і напружені стосунки з матір’ю, які свого часу і стали причиною серйозних психічних проблем. Камілла намагається остаточно не провалитися в безодню власних переживань і сама починає пошук вбивці.
«Якщо настане завтра», Сідні Шелдон
Детективний роман знаменитого американського письменника і сценариста, опублікований 1985 року. А вже наступного року вийшов однойменний міні-серіал, головні ролі в якому виконали такі голлівудські актори, як Том Беренджер, Медолін Сміт-Осборн і молодий Ліам Нісон.
Роман розповідає про Трейсі Уїтні. Вона – щаслива наречена, яка готується стати матір’ю. Але в один момент безтурботне життя дівчини руйнується: її мати здійснює самогубство, не витримавши шантажу «господаря» Нового Орлеана, а саму Трейсі мафіозі звинувачує в крадіжці його майна на велику суму, якої вона не скоювала. В результаті її засуджують до тюремного ув’язнення. Трейсі розуміє, що її відкрито зрадили, і планує розумну помсту. Після отримання амністії головним завданням Трейсі стає помста всім, хто її підставив. Вона неквапливо здійснює свій план, а її жертви навіть не здогадуються, хто за всім цим стоїть.
У Трейсі раптом прокидається інтерес до небезпечної гри, і вона починає грабувати VIP-персон, які нажили свої статки нечесним і злочинним шляхом. Вона зустрічає в цій справі конкурента і… закохується в нього. Згодом вони стають непоганим кримінальним дуетом, тонко відчуваючи один одного. Вони готуються разом провернути не одну практично неможливу аферу і піти чистими прямо з-під носа правоохоронців. Але чи вийде?
Підписуйтесь на наш Viber і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!