Як поводитися з людьми, які завжди хочуть мати рацію

В оточенні кожного є люди, яким важливо завжди виступати в ролі експерта, про яку б тему не йшлося. Вести конструктивний діалог з такою людиною дуже складно. Ділимося порадами психолога.

У чому, власне, проблема?

Уявіть ситуацію: ви розповідаєте новому співрозмовнику про свою туристичну поїздку, і о диво, виявляється, що він теж зовсім нещодавно подорожував цими ж місцями! І судячи з його розповіді, поїздка була явно кращою від вашу – він скористався послугами приватної турфірми і побував в місцях, куди ступала нога рідкісного туриста. Паралельно цей співрозмовник може висміяти обрану вами організацію, використавши для цього фрази знецінювання.

Або ви ділитеся з друзями враженнями про новий для себе серіал, коли один з них починає розповідати, що він далеко вже не новий, і як таке можна було пропустити, і взагалі, тема розкрита погано, деталі не продумані, науковий фактаж кульгає, краще вже подивитися зовсім інший. А який саме, зараз він розповість і детально пояснить, чому ж він кращий.

Інші типажі самозваних експертів можуть аналогічним поводитися в ситуації, в яких їх передбачувані знання стають актуальними незалежно від того, чи мають вони відповідну кваліфікацію в цьому питання.

Часто їх заяви починаються з фраз «Насправді», «Я випадково знаю» або «Дозвольте мені розповісти вам, що насправді відбувається». Вони вимовляють все це тоном авторитету, не важливо, яка тема обговорюється. Крім того, їх мова тіла показує, що вони абсолютно не соромляться висловлювати свою «експертну думку» з цієї теми.

Люди, які завжди хочуть мати рацію, можуть бути грандіозними нарцисами. Їх повна протилежність – депресивні нарциси, їх ще називають прихованими. Вони навпаки відчувають свою вразливість і вибудовують оборонну стратегію поведінки, аби відстояти власну точку зору.

Зі слів Саманти Дашине з Університету Вілланова, депресивний нарцис може бути не так схильний до хвастощів, однак у нього є така ж потреба в підтримці «позитивного уявлення себе за допомогою валідації (визнання), самовдосконалення і завдяки оборонним стратегіям». З боку все виглядає так, ніби людина намагається справити враження на інших і показати себе найрозумнішлю, але насправді все робиться в першу чергу для того, щоб довести це самій собі.

Люди з високим рівнем нарцисизму дратують багатьох, що ще більше ускладнює їх здатність почуватися любими й оціненими. Ці дуже впевнені в собі люди можуть здаватися іскрометними і привабливими під час першої зустрічі, так само, як так звані експерти можуть вразити вас своїм багатством знань. Але насправді це дуже складні люди, які намагаються отримати похвалу, але своєю поведінкою постійно віддаляють цю мету. Це як у кошмарному сні, коли ти намагаєшся добігти до мети, але залишаєшся на місці.

Як спілкуватися з такими складними людьми, щоб не образити їх? Адже ви не завжди можете знизити їх присутність у своєму житті, якщо це хтось із родичів або членів сім’ї, з якими ви живете, чи ваш безпосередній керівник на роботі.

Як спілкуватися з такими людьми

как общаться с нарциссами

Нове дослідження емоційного інтелекту і розладів особистості має припущення, що людям з певним набором рис, ймовірно, не вистачає міжособистісного сприйняття, яке необхідно для контролю цих сверхконтрольованих імпульсів. Якщо говорити простою мовою, у таких людей низький емоційний інтелект. А в комплекті з розладом особистості (нарцисичний розлад) контролювати себе, побачити себе з боку і зрозуміти, що вони справляють враження, що не відповідає їх очікуванням, дуже і дуже складно.

Пункт перший. Вчіться бути стриманішим і дивитися на ситуацію очима іншої людини. Коли ви розумієте, звідки виникає причина, набагато простіше реагувати більш стримано. Деяким людям складно зрозуміти, що вам неприємні їхні поради та висловлювання, тому до них потрібно доносити свою позицію, але делікатно. Завжди можна знайти слова для пояснення, і при цьому не образити людину.

Пункт другий. Не намагайтеся переговорити свого співрозмовника. Звичайно ж, відстоювати свою точку зору можна і потрібно. Але говорити без угаву на підвищених тонах – не найкращий спосіб. Своїм контролем над емоціями і стриманістю виразів ви можете показати хороший приклад людині. Можливо, наступного разу вона буде більш тактовною в своїх висловлюваннях й уважною до співрозмовника. Свою «експертність» можна показати іншими словами, які нікого не скривдять.

Пункт третій. Спробуйте поглянути на себе з боку. Ми звикли відразу ж ставати в оборонну позицію до людей, які намагаються довести нам нашу неправоту або перевага їх аргументів. Намагайтеся загасити емоції та почути співрозмовника. Можливо, в його словах є щось дійсно корисне, а вам варто переглянути свою точку зору і перевірити ще раз факти, на які ви спираєтесь. Це пом’якшить бесіду і переведе її на більш дружній тон. Погодьтеся, складно спілкуватися, коли всі учасники розмови зайняли глуху оборонну позицію і намагаються закидати опонента палицями.

Пункт четвертий. Намагайтеся бути відкритими до нового. Цей пункт саме стосується тих випадків, коли у вас не виходить припинити або звести до мінімуму спілкування з цією людиною. Тут доведеться докласти більше зусиль і постаратися знайти спільну мову. Цілком може виявитися так, що в результаті ви будете погоджуватися зі співрозмовником набагато частіше, ніж припускали, і дізнаєтеся багато нового для себе.

Звичайно, найпростіший спосіб – перервати спілкування, але ж ми легких шляхів не шукаємо! До того ж такі навички комунікації зі складними людьми можуть дуже стати в нагоді в майбутньому і допоможуть вам у складній ситуації.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також