Все, що ви хотіли знати про кокосову воду

Кокосова вода дуже корисна і за своїм складом схожа на плазму крові. Розповідаємо, якими ще чудовими властивостями володіє ця жива вода, і де її краще спробувати. Підказка: точно не в Києві.

Кокосова вода зараз вважається мало не напоєм богів, який обіцяє якщо не безсмертя, то зцілення від усіх хвороб, зокрема раку. Чи справді це так і на що насправді здатна кокосова вода?

Що таке кокосова вода

польза коксовой воды

Вікіпедія каже, що кокосова вода – це «рідкий ендосперм молодих плодів кокосової пальми. У міру дозрівання плоду в ендосперм потрапляють краплі олії, що виділяються копрою, і рідина перетворюється на кокосове молоко, потім це молоко густіє і твердне». Її часто плутають з кокосовим молоком, яке виробляють з м’якоті дозрілих плодів кокосової пальми (як і кокосова олія), тоді як вода може бути виключно в зелених горіхах.

Вона освіжає і на смак трохи солодкувата з легким горіховим присмаком. Кокосова вода містить у собі легкозасвоювані вуглеводи й електроліти (натрій і калій), вона вважається низькокалорійним продуктом – ідеальний варіант для всіх, хто займається спортом. Для порівняння можна взяти електролітичний напій, в 30 мл якого міститься 6,25 ккал, 1,75 грама цукру, 3,75 міліграма калію і 13,75 міліграма натрію. Тоді як у 30 мл кокосової води міститься 5,45 ккал, 1,3 грама цукру, 61 міліграм калію і 5,45 міліграма натрію – менше цукру, менше калорій і більшу кількість калій і натрію.

Склад кокосової води:

  • вітаміни – C, B1, B2, B3 (PP), B4, B5, B6 і B9;
  • макроелементи – кальцій, калій, натрій, магній, сірка, фосфор;
  • мікроелементи – залізо, цинк, мідь, марганець, селен;
  • білки;
  • жири – насичені жирні кислоти, мононенасичені жирні кислоти (омега-9), поліненасичені жирні кислоти (лінолева й омега-6);
  • легкозасвоювані вуглеводи;
  • харчові волокна;
  • зола;
  • незамінні амінокислоти -– аргінін, валін, триптофан, фенілаланін, треонін, метіонін, лізин, лейцин, ізолейцин і гістидин.

Кокосова вода і плазма крові

польза коксовой воды

Кров людини на плазмі і зважених в ній формених елементів – еритроцитів з невеликою кількістю білих кров’яних клітин і тромбоцитів. Саме еритроцити надають крові червоного кольору.

Плазма – рідка частина крові, яка містить воду і зважені в ній речовини – білки (альбуміни, глобуліни і фібриноген) й інші сполуки. Близько 90% плазми становить вода. Неорганічні речовини становлять близько 2-3%. Це катіони (Na+, K+, Mg2+, Ca2+) й аніони (HCO3-, Cl-, PO43-, SO42-).

Ідея, що кокосова вода може замінити плазму крові, виникла через її ізотонічні властивості під час Другої світової війни, коли через відсутність фізрозчину пацієнтам вливали внутрішньовенно кокосову воду, а також під час війни США з В’єтнамом. Це були екстрені заходи, оскільки насправді вона за своїм складом ближче до рідини всередині червоних тілець. А через високий вміст кальцію і магнію вона, безумовно, не підходить людям із нирковою недостатністю і сильними опіками.

Саме тому зараз лікарі не рекомендують користуватися цим способом, проте на той момент кокосова вода врятувала багато життів.

читайте також

Корисні властивості

польза коксовой воды

Має антиоксидантні властивості

Кокосова вода містить антиоксиданти, які захищають клітини від ушкоджень. Дослідження на тваринах, які зазнали впливу токсинів, показали, що вони модифікують вільні радикали, які після цього не завдають шкоди.

Наприклад, щурів на дієті з високим вмістом фруктози лікували кокосовою водою. Активність вільних радикалів знизилася, так само як і кров’яний тиск, тригліцериди і рівні інсуліну в крові.

Правда, подібні дослідження за участю людей поки не проводилися.

Натуральний ізотонік

Як уже говорилося, склад кокосової води ідеально підходить людям, що активно займаються спортом, оскільки допомагає відновлювати баланс натрію і калію в організмі (електролітний баланс). Однак у ній менше натрію (основний електроліт, який виходить разом з потом), ніж у штучних спортивних напоях, і менше вуглеводів, тому кокосову воду рекомендують пити не під час тренувань, а після. Завдяки високому вмісту води (94%) вона добре втамовує спрагу, не спричиняючи нудоти, і при цьому допомагає хоча б частково заповнити втрачені разом з потом елементи.

Допомагає відновлюватися після фізичних навантажень

польза коксовой воды

Важке тренування може призвести до виснаження магнію і, як наслідок, до появи судом, синдрому втомлених ніг і спазмів.

Кальцій і магній, які містяться у великій кількості, не тільки зміцнюють кістки, але і допомагають м’язам нормально функціонувати і швидше відновлюватися. Магній у цьому випадку виконує роль транспортера – допомагає переносити кальцій і калій до м’язів.

Містить цитокиніни

Цитокініни – гормони, які допомагають рослинам рости. Вважається, що ці сполуки уповільнюють старіння і є хорошою протираковою профілактикою. Однак досліджень на цю тему поки що недостатньо.

Цитокініни – клас гормонів рослин 6-амінопурінового ряду, що стимулюють поділ клітин (цитокінез). З цією здатністю цитокінінів пов’язані їх основні функції в розвитку рослин – наприклад, підтримання апікальної меристеми пагону. Крім того, до фізіологічних функцій цитокінінів належить стимуляція транспорту поживних речовин у клітину, інгібування росту бічного коріння, уповільнення старіння листя.

Підтримує здоров’я серцево-судинної системи і знижує тиск

Вживання кокосової води знижує рівень тригліцеридів і холестерину в крові. Принаймні дослідження, проведені на щурах, дали саме такі результати. Якщо перенести цей процес на людину, тоді виходить, що для досягнення цього ж ефекту доросла людина масою 68 кг має випивати 2,7 літра кокосової води на день.

Що ж стосується зниження артеріального тиску, тут кокосова вода покращила систолічний кров’яний тиск у 71% учасників дослідження. Завдяки високому вмісту калію вона знижує артеріальний тиск у людей з високим або нормальним артеріальним тиском.

Верхнє число – систолічний артеріальний тиск, показує тиск в артеріях в момент, коли серце стискається і виштовхує кров в артерії, воно залежить від сили скорочення серця, опору, який чинять стінки кровоносних судин, і числа скорочень на одиницю часу.

Ще один незаперечний плюс – запобігання утворенню тромбів.

Є хорошою профілактикою утворення каменів у нирках

польза коксовой воды

Аби нирки працювали справно, бажано пити достатньо рідини. Проста вода непогано впорається з цим завданням, проте одне з досліджень показало, що кокосова вода робить це навіть краще.

Річ у тім, що вона перешкоджає прилипанню кристалів до нирок й інших частин сечовивідних шляхів. Це також зменшило кількість кристалів, що утворюються в сечі.

Крім того, кокосова вода дуже корисна для шкіри і волосся, правда, для цього її потрібно не тільки пити, але і використовувати як домашній косметичний засіб зовнішнього застосування. І найпростіший і найбезпечніший спосіб – протирати нею обличчя, наносячи невелику кількість на ватний диск.

Де краще спробувати кокосові курорти

польза коксовой воды

Ідеальне перше знайомство з кокосовою водою – спробувати її там, де ростуть кокосові пальми, і вам можуть принести молодий кокосовий горіх, який ще буквально п’ять хвилин тому ріс на пальмі.

Наприклад, острів Самуї в Таїланді історично вважався кокосовим островом. Він знаменитий своїми кокосовими солодощами, французькими ромоварнями, в яких виробляється ром на основі кокосового цукру, і косметикою на основі кокосової олії (Tropicana).

Список тропічних країн, в яких ви можете не тільки добре відпочити, але і спробувати смачні молоді кокоси, дуже широкий: Філіппінські острови, Індія (особливо узбережжі), Малайзія, Таїланд, Індонезія (острів Балі), Сейшели (особливо острів Мае), Мальдіви – є з чого вибрати!

Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також