Чесно про сироїдіння: плюси, мінуси, «підводні камені»

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Про те, що таке сироїдіння, в чому його користь і які протипоказання, розповіла wellness-coach, засновниця BeautyCamp і автор фітнес-програми Fizra Ольга Сухова.

Стежити за своїм раціоном стало просто модно. Інтернет заполонили яскраві ілюстрації смачної та корисної їжі. І якщо раніше в тренді були виснажливі дієти, величезні спортивні навантаження, то сьогодні все більше людей схиляються до незвичайних режимів харчування. Один з них – сироїдіння.

Ольга Сухова

Сироїдіння – це харчування сирою їжею. Сироїди зустрічаються і серед голлівудських зірок, і серед спортсменів, і серед «простих смертних». Якщо ви до кінця ще не усвідомили, що таке сироїдіння, або зацікавилися цією дієтою нещодавно, пропонуємо розібратися в цьому питанні разом. Отже, що саме їдять сироїди, в чому користь такого харчування і кому воно може завдати шкоди.

Система харчування і стиль життя

В першу чергу, сироїдіння – це своєрідна система харчування. Вона передбачає виключення з раціону всіх продуктів, які зазнали теплової обробки. Ані вареної, ані смаженої, ані приготовленої на пару їжі сироїди не вживають. Все – тільки сире.

По-друге, сироїдіння – це певний стиль життя. Багато з тих, хто перейшов на подібний раціон, часто заявляють про те, що жити їм стало легше і комфортніше, а виглядають вони, завдяки такій системі харчування, набагато краще.

Окремі типи сироїдіння люди часом вибирають з етичних міркувань. Особисті переконання ми будемо обговорювати, тільки факти. «Етичним» сироїдам не менше корисно дізнатися про можливості і протипоказання подібних режимів харчування.

Яким буває сироїдіння

Умовно сироїдіння можна розділити на п’ять основних схем харчування.

Найпоширеніша і найпростіша – всеїдне сироїдіння. Ті, хто вибрав для себе цей вид раціону, харчуються будь-якими видами їжі. Так, м’ясом і рибою в тому числі. Головне, аби приготовані вони були без впливу високої температури, тобто в сирому вигляді.

Для тих, хто дивитися не може на сирі рибу та м’ясо, більше підійде вегетаріанське сироїдіння. При такому харчуванні в їжу додано рослинні продукти. А ось молоко і яйця вживати можна як виняток.

Шанувальники овочів і зелені, як правило, вважають за краще веганське сироїдіння. Такий підхід до раціону виключає все, крім сирої рослинної їжі.

У тому випадку, якщо людина не може уявити своє життя без м’яса, риби і морепродуктів, але хоче оздоровити організм, можна перейти на м’ясоїдне сироїдіння. Його ще називають сиром’ясоїдінням. В основу такого меню входять сирі м’ясні та рибні продукти, а овочі і фрукти зведено до мінімуму.

І остання схема харчування – для ласунів, любителів фруктів і ягід. Це фрукторіанство.

читайте також

Історія «дієти»

Саме поняття «сироїдіння» йде корінням глибоко в старовину. Так, перші випадки сироїдіння було зафіксовано ще в стародавньому Єгипті та Греції. Багато людей в ті часи вважали, що вживання тваринної їжі сприяє занепаду духу і життєвих сил, тому використовувати в своєму раціоні фрукти й овочі було цілком логічно.

Офіційно батьком сироїдіння прийнято вважати швейцарського лікаря Макса Бірхер-Беннера, який у 1903 році видав книгу «Принципи дієтичного лікування, засновані на енергетиці». Одна з основних частин цієї праці була присвячена овочево-фруктовій дієті, оскільки автор вважав подібне харчування одним з основних факторів омолодження.

Саме Бірхер-Беннер дійшов висновку, що будь-яка теплова обробка їжі знижує в ній кількість корисних і поживних речовин. Він також вказав на те, що надлишок білка шкодить здоров’ю. А ще винайшов мюслі, зараз його версію називають «мюслі Бірхер».

Після Бірхер-Беннера сироїдіння розвивалося плавно і майже непомітно. Сплеск популярності стався лише на початку 60-х років, коли завдяки руху хіпі зріс інтерес до єдності з природою і вегетаріанства в цілому. Однак не слід все ж плутати поняття. Вегетаріанство – відмова від тваринної їжі, в той час як сироїдіння – раціон з будь-яких сирих продуктів.

Період після 60-х можна вважати пізнім етапом розвитку сироїдіння.

Про користь і недоліки сироїдіння

Про користь подібного раціону сироїди можуть говорити цілодобово. Оскільки овочі та фрукти багаті на клітковину і покращують травлення, після переходу на сироїдіння відбувається очищення організму. Кількість вживаних вітамінів за такої дієти також збільшується, а отже, зміцнюється імунітет. У крові знижується рівень холестерину, поліпшується робота серцево-судинної системи, зміцнюються стінки судин. Ще одна перевага – нормалізація і підтримання ваги, оскільки такий раціон малокалорійний.

Серед недоліків сироїдіння варто згадати, в першу чергу, можливий дефіцит білка, особливо тваринного. Рівень білків в організмі необхідно ретельно контролювати. Ще одне «слабка ланка» – клімат. Зима приносить сироїдам проблеми, адже в наших широтах вибір необхідних для повноцінного і якісного харчування продуктів, особливо фруктів і овочів, досить мізерний.

І, звичайно ж, не можна забувати про те, що сироїдіння протипоказано вагітним, дітям, людям старшого віку і тим, у кого є проблеми зі шлунково-кишковим трактом або схильність до алергій.

Ми знаємо їх в обличчя: відомі сироїди

Багато знаменитостей сьогодні приєдналися до руху сироїдіння. Ось кілька найбільш відомих зірок-сироїдів.

Арнелла Муті. Понад 20 років дотримується сироїдіння, залишаючись найшикарнішою італійкою всіх часів.

Демі Мур. Вважає сироїдіння головним секретом краси, який допомагає зберегти фігуру і молодість.

Мел Гібсон. З 2001 року харчується сирим м’ясом, надаючи перевагу яловичині. Вибрав сироїдіння, щоб уповільнити процес старіння і зміцнити здоров’я.

Наталі Портман. Дотримується принципів сироїдіння з 2009 року.

Що почитати: 5 книг про сироїдіння

Тим, кого зацікавили можливості сироїдіння, варто витратити ще трохи часу і вивчити спеціалізовану літературу. Навіть якщо на перший погляд сироїдіння як система харчування і спосіб життя цілком вас влаштовує, не варто одразу ж з головою пірнати в нове життя. Завдати шкоди здоров’ю легко, а виправляти його потім значно складніше.

Ось кілька книг, які допоможуть більш детально вивчити принципи сироїдіння і його вплив на організм.

  1. Фредерік Патенод “Секрети сироїдіння”
  2. Вікторія Бутенко “12 кроків до сироїдіння”
  3. Дуглас Грехем “80-10-10 сироїдіння”
  4. Арнольд Ерет “Цілюща сила безслизової дієти”
  5. Столєшніков А.П. “Як повернутися до життя”

І наостанок. Завжди слід пам’ятати, що кожен організм унікальний. Комусь підходить один тип сироїдіння, комусь – інший, третьому без приготовленої їжі не обійтися. Важливо прислухатися до організму і стежити, як на нього впливає режим харчування. У будь-яких дієтах і системах важливі не популярність, а індивідуальна схильність і самопочуття.

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також