Чому здуває живіт: причини і як упоратися з проблемою

Здуття живота – проблема, з якою стикався кожен із нас. Причини метеоризму не завжди в неправильному харчуванні, а саме в поєднанні певних продуктів або їх непереносимості, як багато хто думає. Нерідко – це медична проблема. Розкажемо, чому здуває живіт і що робити в разі метеоризму в домашніх умовах.

Що таке метеоризм: симптоми

У кишківнику знаходиться ⅔ нашого імунітету, тому важливо підтримувати його здоров’я. На перший погляд, така проблема як здуття живота – несерйозна, але медики радять все ж таки звернути на неї увагу, особливо якщо проявляється часто.

Здуття – це стан, коли живіт стає збільшеним і напруженим через накопичення газів, рідини чи інших речовин усередині черевної порожнини. Як правило, обсяг газів у кишківнику коливається в межах 700-1500 мл, а при здутті ця цифра може перевищити 3000 мл.

У складі кишкових газів присутні метан, азот, вуглекислий газ та вуглеводень. Гази можуть потрапляти в кишківник двома способами: з їжею в процесі розмови під час вживання або їх виділяє мікрофлора самого кишківника.

При здутті людина відчуває тяжкість у животі, сильне розпирання стінок кишківника, живіт буквально надувається як маленька кулька, а люди з високою вісцеральною чутливістю – болючість, напади болю можуть мати навіть переймоподібний характер. Здуття супроводжується звуками, які називаються борбориги або відрижкою, нудотою, неконтрольованим виходом газів з неприємним пукаючим звуком, розладом випорожнень.

Під час метеоризму ми відчуваємо сором, змушені скоротити спілкування, змінити спосіб життя на деякий час, уникати громадських місць.

Причини здуття живота – ТОП-10

  1. Деякі продукти з грубою клітковиною, наприклад, бобові, капуста, ріпа та редиска, деякі фрукти (виноград, яблука, цитрусові) й овочі (томати, цибуля) та солодкі газовані напої спричиняють газоутворення в кишківнику, і як наслідок – здуття живота. Також метеоризм можуть спричинити продукти, що стимулюють гниття в кишківнику. Найбільше бродильні процеси в організмі провокують здоба та житній хліб.
  2. Харчова непереносимість певних продуктів, у складі яких є лактоза (молочний цукор) або фруктоза (фруктозний цукор).
  3. Неправильне харчування – занадто швидке поїдання, переїдання, часті перекушування, жування жувальної гумки, вживання великих порцій або споживання їжі, яка важко перетравлюється, також може призвести до здуття живота. Причиною може бути й неправильне поєднання продуктів, які окремо метеоризм не провокують.
  4. Синдром подразненого кишківника (СПК) – це розлад, що характеризується змінами в ритмі роботи кишківника, провокуючи такі симптоми, як здуття, біль у животі, діарея чи закреп.
  5. Утруднення при випорожненні (закреп) може призвести до накопичення газів та здуття.
  6. Деякі медичні стани, такі як целіакія (непереносимість глютена) або захворювання шлунково-кишкового тракту, наприклад, дисбактеріоз, застій жовчі, ферментна недостатність можуть стати причиною здуття. Механічні проблеми з кишківником, порушення непрохідності через спайки, пухлини, аномалії будови органу також провокують здуття.
  7. Стрес.
  8. Передменструальний синдром у жінок може супроводжуватися здуттям живота.
  9. Вагітність також провокує здуття, оскільки плід механічно тисне на кишківник і його робота стає утрудненою.
  10. У деяких випадках здуття живота може з’явитися після сну, якщо ви перебували в незручній позі, стискаючи кишківник. Зазвичай цей стан проходить, щойно ви починаєте активно рухатися, наприклад, зробите легку зарядку.

Якщо здуття живота стає частим або супроводжується іншими серйозними симптомами, важливо звернутися до гастроентеролога для діагностики та лікування. Іноді здуття може бути симптомом серйозного захворювання.

Як боротися зі здуттям живота: поради

Уникнути здуття живота допоможуть кілька порад

  • Правильне харчування. Уникайте продуктів, які можуть спричинити здуття, збільште споживання овочів, фруктів, цільнозернових продуктів, нежирних білків (наприклад, курка, риба, тофу) та здорових жирів. При цьому важливо дотримуватись деяких правил: фрукти вживайте після їжі, не змішуйте їх, продукти з клітковиною краще запікати, очищаючи від шкірки, а бобові попередньо замочувати. Приймайте їжу повільно та усвідомлено.
  • Пийте достатню кількість води, уникайте алкоголю, напоїв зі штучними підсолоджувачами, а також цукром.
  • Регулярні фізичні вправи, такі як ходьба, плавання, йога або пілатес, можуть допомогти покращити перетравлення і знизити здуття.
  • Уникайте стресів, практикуйте методи релаксації, такі як медитація, глибоке дихання чи йога.
  • Поліпшити травлення, полегшити симптоми здуття допомагають харчові добавки – пробіотики чи ферменти.

Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram та не пропускайте найкорисніші матеріали на Beauty HUB!

читайте також